Green Deal mění kurs  
Evropa konečně upouští od podpory občasných zdrojů energie a přiklání se k tradici a stabilitě.

O selhání evropské energetické politiky si už štěbetají vrabci na střeše. Budování nových kapacit občasných zdrojů energie se stále nedaří, na potřebné upgrady přenosové soustavy jaksi nezbývají prostředky, a dokonce i v Německu strmě padají prodeje elektromobilů, a to navzdory tomu, že ke každému prodanému vozu je zdarma nabízena ebonitová tyč s liščím ohonem. Green Déle i německá Energievergeltung zkrátka stojí před kolapsem.

Greendeal podle Wikipedie. Nejvíce prý nenávidí blahobyt a veselí. Kredit foto: Nová naděje z ČechAutor: Senate Democrats – GreenNewDeal_Presser_020719 (26 of 85), CC BY 2.0,
Greendeal podle Wikipedie. Nejvíce prý nenávidí blahobyt a veselí. Kredit foto: Nová naděje z ČechAutor: Senate Democrats – GreenNewDeal_Presser_020719 (26 of 85), CC BY 2.0,

 

Nový směr

Naštěstí přichází zcela nová politika, kterou dnes ráno schválila evropská komise.

„Varovné signály ze strany veřejnosti bereme nesmírně vážně,“ konstatovala v mimořádném prohlášení pro tisk její předsedkyně Wonder Leynová. „K zajištění stabilní produkce energie potřebujeme zdroje, které budou pracovat stále, nezávisle na počasí nebo geopolitické situaci, a zároveň budou šetrné k přírodě a uhlíkově neutrální.“

 

V návaznosti na své prohlášení oznámila okamžité ukončení veškerých dotací na dosud protežované, tzv. zelené technologie. „Tato řešení, často závislá na technologiích dodávaných nedemokratickými a neekologickými režimy, totiž vůbec nic neřeší. Potřebujeme návrat ke kořenům.“

Aby se nová strategie vyvarovala problémů, které provázely starší tzv. zelené technologie, budou z evropských peněz podporovány jen systém vyrobené z přírodních a biodegradabilních materiálů přímo v zemích EU.

Tento obrat si pochopitelně vyžádá i změny v legislativě. Byly schváleny nové evropské směrnice, které budou muset jednotlivé členské státy transponovat do národních legislativ nejpozději k 1. 4. 2025. V případě ČR půjde zejména o nutnost novelizovat první a druhý termodynamický zákon, což je ovšem krok, který byl mnoha odborníky na energetiku naléhavě doporučován již řadu let.

Veškeré prostředky získané z emisních povolenek budou nově přesměrovány na výzkum, vývoj a instalaci stabilních energetických zdrojů na bázi perpetuum mobile. Zástupci evropské komise připomněli, že tento princip je v souladu s nejlepšími evropskými tradicemi, už od dob velikánů, jako byli Leonardo da Vinci nebo Jan Amos Komenský.

Ze strany novinářů zazněl i krajně nekorektní dotaz, jak se nová strategie vypořádá s tím, že žádné perpetuum mobile doposud nefungovalo. Naštěstí i na to je EU připravena.

„Zdvojnásobíme dotace,“ konstatovala Leynová lakonicky.


Je ovšem možné, že evropskou energetiku zachrání technologický průlom. Právě dnes vystoupil se svým revolučním vynálezem dosud neznámý startup z českých luhů a hájů. Přišel nečekán, nedotován, nezván. Firma HERDA totiž přišla s převratným zdrojem neomezené, obnovitelné a zcela ekologické energie.

 

Tzv. kecovoltaické turbíny se instalují do proudu řeči, a to ideálně v prostředí s co nejvyšším a nejstabilnějším poměrem počtu slov ke smysluplné informaci – vyrobená energie se následně měří ve vatohodinách.

„Zkoušeli jsme to dneska večer u nás v hospodě, když bylo plno, a ve špičce to vyrobilo desetkrát víc energie než za stejnou dobu solární panely na střeše, a to byl prosím úplněk!“ pochlubil se našemu reportérovi tiskový mluvčí společnosti HERDA. „Každá turbína dávala minimálně dva ohmy elektřiny.“

 

HERDA vidí budoucnost zařízení především v podobě instalací na veřejných budovách. „Střízlivým odhadem, při projevu některých poslanců lze vyrobit až jedenáct vatohodin kecovoltaické energie. A jestli nás s naším vynálezem pustí i do europarlamentu, jsme ve vatě všichni.“

Výhodou nového principu je také využití pozitivní zpětné vazby: „Čím více zelené ideologie, tím více se vyrobí zelené energie.“

Jistě tedy není daleko doba, kdy Evropa bude levnou energií zásobovat i dosavadní lídry, jako je Čína, USA, Saudská Arábie nebo Rusko.

„Jestli bude naše energie levná?“ uchechtl se ďábelsky tiskový mluvčí HERDy, poté, co se po pátém fernetu přiznal, že je ve firmě také majitelem, hlavním vývojářem a vrátným. „Střízlivým odhadem, naše energie bude tak levná, že si to ani neumíte představit! Záporná cena, to už umí kdekdo. Ale my kecovoltaické energie vyrobíme tolik, že nám všichni ještě rádi budou platit, abysme jim jí nedodávali!“

 

Odkazy

Perpetuum mobile

Green Deal (mytologie)

Datum: 01.04.2024
Tisk článku

Související články:

Ceny Ig Nobel 2003     Autor: Josef Pazdera (12.10.2003)
Jak chytit černou díru dřív, než sní svět     Autor: (03.07.2009)
Jsme po tučném jídle také hloupí?     Autor: Josef Pazdera (07.09.2009)
Aprílové zamyšlení     Autor: Redakce (01.04.2021)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz