Úspěch v nanotechnologiích: Vědci potetovali živé želvušky  
Jak zabavit nanoinženýry, aby nezlobili? Dejte jim želvušky a elektronový mikroskop s tetovacím salonem. Želvušky ve stavu kryptobiózy jsou nesmírně odolné a jak se ukázalo, zmrazení a tetování pod elektronovým mikroskopem jich přežije zhruba 40 procent. Co asi potetují příště?
Tetovaná želvuška. Kredit: Zhao et al. (2025), Nano Letters.
Tetovaná želvuška. Kredit: Zhao et al. (2025), Nano Letters.

Věda je pod útokem a rve se o právo na existenci. Naštěstí má fascinující spojence. Želvušky jsou stejně nenápadné jako roztomilé a doopravdy hodně odolné. Jsou to vlastně jedni z nejdrsnějších živočichů na světě. Optický nanoinženýr Ding Zhao z Technical University of Denmark a jeho spolupracovníci usoudili, že by drsnému zvířeti slušela drsná kérka.

 

Ding Zhao. Kredit: D. Zhao.
Ding Zhao. Kredit: D. Zhao.

Jak šibalsky podotýká Michelle Starrová, cílem oficiálně nebylo udělat želvušky ještě více cool, pokud je to u tak oblíbených bezobratlých vůbec možné. Technologie nanášení struktur na nepatrné objekty je vlastně důležitou součástí nanotechnologie a mikroskopické organismy jsou v tomto směru pozoruhodnou výzvou.

 

Logo Dánské technické university. Kredit: Danmarks Tekniske Universitet
Logo Dánské technické university. Kredit: Danmarks Tekniske Universitet.

Zhao a spol. použili při tetování želvušky upravenou metodu ledové litografie (ice litothography), což je elektronová litografie, ve které hraje roli elektronového rezistu, na němž probíhá expozice, tenký film různých ledů nebo kondenzovaných plynů. Vědci touto metodou dokázali vytvářet na těle želvušek nepatrné struktury až na úroveň 72 nanometrů.

 

Želvušky se proslavily schopností přežívat extrémní podmínky prostředí ve stavu kryptobiózy. Vyschnou, vydrží neuvěřitelné věci a pak zase ožijí. Nanoinženýři toho využili a uvedli želvušky do stavu kryptobiózy, aby je mohli zmrazit. Poté s nimi pracovali v elektronovém mikroskopu, což živé organismy obvykle nezvládají. Co je ale pro želvušky v kryptobióze vakuová komora s teplotou mínus 143 °C?

 

Ve skutečnosti to nebylo tak jednoduché. Badatelé použili v roli ledu při ledové litografii anisol (methoxybenzen), který kryptobiotické želvušky chránil před paprskem elektronů a podílel se na tvorbě výsledných struktur na těle želvušek. Želvušky byly tetovány po jedné a vědci je poté oživovali. Tetování jich přežilo zhruba 40 procent.

 

Každopádně se ukázalo, že použitá technologie ledové litografie pro tyto účely funguje. Vědci jsou přesvědčeni, že by to šlo i s jinými odolnými druhy, které by přežily zmrazení a elektronový mikroskop. Technologie by se mohla uplatnit ve vývoji mikrobiálních senzorů, biomimetických zařízení a živých mikrobotů. Co asi potetují příště?

 

Video: Tardigrades hatching under the microscope!

 

Literatura

Science Alert 28. 4. 2025.

Nano Letters 25: 6168–6175.

Datum: 28.04.2025
Tisk článku

Související články:

Barevný tisk v rozlišení 100 000 DPI     Autor: Josef Pazdera (14.08.2012)
Nová technologie nabízí rekordní rozlišení elektronového mikroskopu     Autor: Stanislav Mihulka (24.07.2018)
Kvantové provázání fotonů zdvojnásobuje rozlišení mikroskopů     Autor: Stanislav Mihulka (04.05.2023)
DNA nanoroboti mohou „donekonečna“ replikovat sami sebe     Autor: Stanislav Mihulka (09.12.2023)
Japonská nanovideohra je zázrakem nanotechnologií     Autor: Stanislav Mihulka (27.02.2025)



Diskuze:

hmm,

Karol Kos jr.,2025-04-29 10:43:25

mě to cool nepříjde. tetovat mohli nějakou preparovanou tkáň nebo rostlinu. živé želvušky je na takové nesmysl podle mě škoda.

Odpovědět


Re: hmm,

Alyo Sha,2025-04-29 11:28:47

Ak som správne pochopil, išlo o prípravu metódy "vytvárania" rôzných senzorov na živom organizme. Teda taký chodiací senzor. To ale vyplýva až z posledných viet.

Odpovědět


Re: Re: hmm,

Franta Vejvoda,2025-04-29 12:02:49

Už dlouho sním o tom, že bude existovat technologie "nanokérek", kdy si budu moci dát vytetovat třeba hodinky přímo pod kůži. Anebo usmívající se mořskou pannu, měnící velikost ňader dle mé nálady.
Každý krok tímto směrem vítam, jen se zatím nehodlám dát zmrazit. A vlastně ani potom, nechť jsem použit na náhradní díly, bude-li možno býti něco použito. Kůže na buben a jiné věci.

Odpovědět


Re: Re: Re: hmm,

Jarda Ticháček,2025-04-29 21:08:55

Kůži na buben si nechte. Já kdysi měl banjo s pergamenovou blánou. A krom zajímavého zvuku mělo jedinou další výhodu. Zlepšil se mi hudební sluch. Stačil oblak přecházející před sluncem, malé změny během stmívání, nebo se překulilo poleno v ohništi a já zas a zas ladil.

Odpovědět


Re: Re: Re: Re: hmm,

Franta Vejvoda,2025-04-29 21:47:10

Já bych si jí nechal, ale v kontextu výše uvedeného by mi byla naprd.
Mušíte si pořídit nějakou Afriku, vydělanou močí v tradiční koželužně, ta drží tón. Vážně, to je radost na tyhle nástroje hrát!

Odpovědět




Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz