Výzkumná divize Google pro umělé inteligence DeepMing představila svou nejnovější inteligenci a jak se zdá, je to doopravdy pecka. Inteligence AlphaEvolve je založená na rodině velkých jazykových modelů (LLM) Gemini, k nimž přidala „evoluční“ nadstavbu, díky níž dokáže hodnotit a vylepšovat algoritmy nejrůznějšího druhu.
AlphaEvolve je v podstatně programovací inteligence, která zachází dál než standardní chatboty rodiny Gemini, které samy o sobě obstojně programují. Inteligence Gemini si občas zahalucinují a vymýšlejí nesmysly. AlphaEvolve využívá při řešení složitých problémů s algoritmy pro zpřesnění výstupů pozoruhodný mechanismus.
Podle DeepMind má jejich nová inteligence k dispozici automatický systém hodnocení algoritmů. Když uživatel pracuje s AlphaEvolve a nastíní problém s požadovanými výstupy, Inteligence vytvoří více možných řešení s využitím šikovné inteligence Gemini Flash a více na detail orientované inteligence Gemini Pro. Každé z navržených řešení zpracuje hodnotící systém. AlphaEvolve se díky tomu může soustředit na nejlepší řešení a jejich vylepšování.
Řada dřívějších inteligencí z líhně Google, jako třeba proteiny skládající AlphaFold, byla důkladně vycvičená v jedné konkrétní oblasti poznání. AlphaEvolve je podle svých tvůrců univerzální inteligencí, která může pomáhat s jakýmkoliv programováním či problémem s algoritmy.
Báječné je, že nejde o žádný příslib skvělé inteligence, co může někdy v budoucnu přinést skvělé možnosti. Google už totiž nasadil inteligenci AlphaEvolve na řešení vlastních problémů s algoritmy a přineslo mu to nejen zlepšení používaných technologií, ale také nemalou úsporu finančních nákladů. AlphaEvolve funguje a mění svět.
Google použil AlphaEvolve například pro vylepšení systému pro management výpočetních klastrů Borg, který používá pro svá datová centra. Inteligence navrhla změny algoritmů, které ušetří Googlu 0,7 procent výpočetních zdrojů. Přepočteno na velikost Googlu jde o značnou finanční úsporu. Inteligence rovněž navrhla změny v softwaru pro hardwarové akcelerátory TPU (Tensor Procesing Unit), které podporují strojové učení neurálních sítí.
Uživatelem AlphaEvolve je v tuto chvíli, bohužel, jen Google. Očividně je to příliš účinný nástroj, který je nutné nejprve důkladně využít, než ho v ořezané podobě dostane k dispozici veřejnost a samozřejmě i konkurence. Některé prvky nové inteligence by se ale již mohly objevit v nástrojích pro výzkum inteligencí.
Video: Google’s AlphaEvolve Just Outsmarted Human Coders – And Mathematicians
Video: DeepMind’s AlphaEvolve Just Changed Scientific Discovery Forever
Video: AI Just Solved a 53-Year-Old Problem! | AlphaTensor, Explained
Literatura
AlphaStar: StarCraft II má nového šampiona. A není to člověk!
Autor: Stanislav Mihulka (31.10.2019)
Umělá inteligence DeepMind skvěle předpovídá počasí
Autor: Stanislav Mihulka (04.10.2021)
Umělá inteligence ze stáje DeepMind pomáhá krotit plazma v tokamaku
Autor: Stanislav Mihulka (18.02.2022)
Diskuze:
EASE framework
Roman Šenkeřík,2025-05-20 09:22:10
Skvělé nápady často vznikají paralelně.
S potěšením sledujeme, že Google nedávno představil tento nový framework – a zároveň máme radost, že se vydal velmi podobnou cestou, jakou jsme se dali i před časem my.
Náš framework EASE (Effortless Algorithmic Solution Evolution) jsme otevřeně publikovali už před časem jako open-source řešení, které je od základu postavené pro AI-driven generování algoritmických řešení/modelů. Framework neustále rozšiřujeme o nové moduly a funkce – cílem je co největší přizpůsobitelnost, praktické využití, prvky Agentic AI a evolučního učení.
Pokud vás téma zajímá, budeme rádi za zpětnou vazbu, společné projekty, publikace i výzkumnou či praktickou spolupráci – projekt najdete na našem GitHubu: https://tbu-ailab.github.io/EASE/
Re: EASE framework
Mintaka Earthian,2025-05-21 04:07:52
Zdravím a přeji hodně radosti při tvorbě.
To co mě už v 80kách přitáhlo k počítačům byl silný pocit, že bychom se skrze ně mohli dozvědět víc sami o sobě a naší realitě.
Znalostní tabulky v Pascalu na 286ce, ani mé pozdější hrátky s "genetickými algoritmy" nepřinesly světu "velký krok", ale těší mě, že jsem nepodlehl skeptickým názorům mnohých kapacit v oboru, a že jsem se dožil aplikací, které jsou úspěšné a pomáhající v mnoha oblastech.
Naše technologie zrcadlí nás a budou tak prospěšné, nebo destruktivní, podle toho, jací jsme my.
Že jsme na tom v globálu docela dobře, o tom svědčí to, že tu jsme. Ještě je před námi velký prostor na čem pracovat, tak si to tady snad nepokazíme.
PS: V odkazech na API https://tbu-ailab.github.io/docs a https://tbu-ailab.github.io/terminal máte 404
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce