Helium-3 je lehčí, stabilní a mnohem vzácnější izotop helia. Jeho jádro, takzvaný helion, tvoří 2 protony a 1 neutron. Helium-3 může vznikat ve vesmíru, třeba v nitru hvězd nebo působením kosmického záření. Jeho zdrojem mohou být i jaderné reaktory nebo rozpad tritia. Současně je helium-3 velmi zajímavou surovinou pro rozmanité aplikace, od fyzikálních experimentů, přes detekci neutronů a nukleární magnetickou rezonanci až využití jako jaderného paliva.
Potíž je, že helium-3 je doopravdy vzácné. Pokud jde o jeho přirozený výskyt na Zemi, je v podstatě bezvýznamné. Proto se prakticky veškeré helium-3 pro další zpracování získává radioaktivním rozpadem tritia, které v USA pochází z výroby jaderných zbraní.
Stále ale není helia-3 dost a zásoby tritia spíše klesají než naopak. Vědci nicméně věří, že se podstatně víc helia-3 než na dostupných místech na Zemi nachází v měsíčním regolitu, kde ho po miliardy let vytváří sluneční vítr. Ještě více helia-3 by se mělo nacházet na plynných obrech Sluneční soustavy, tam je ale mnohem obtížněji dosažitelné.
Startup Interlune pokukuje po Měsíci. Rádi by tam těžili regolit s heliem-3 a vozili tuto cennou komoditu na Zemi. Získali podporu amerického ministerstva energetiky, NASA a National Science Foundation, aby vyvinuli technologie pro těžbu a separaci helia-3. Kvůli těžbě lunárního regolitu se Interlune domluvili s výrobcem strojů pro těžký průmysl Vermeerem. Nedávno představili návrh vyvíjeného lunárního elektrického rypadla.
Detailních informací je poskrovnu. Rypadlo by mělo těžit asi 100 tun regolitu za hodinu a mělo by být v provozu nepřetržitě. Nakonec by se rypadlo mělo stát součástí zařízení Interlune Harvester, který zajistí těžbu helia-3.
Pokud jde o časový plán, Interlune chtějí v roce 2027 vyslat lunární misi, která by měla potvrdit množství helia-3 v regolitu na povrchu Měsíce. V roce 2029 chtějí spustit pilotní lunární továrnu na helium-3. Na plnou výrobu a prodej helia-3 zákazníkům hodlají najet počátkem třicátých let. Intelune navíc nejsou jediní. Rozbíhají se závody o vesmírné suroviny. Jak se asi bude dařit těžařům na Měsíci?
Video: Helium-3? What you Need to Know
Literatura
Lithium prodlužuje život o 16 %
Autor: Josef Pazdera (09.04.2016)
Jak se zkoumá vesmírná produkce prvků v laboratoři?
Autor: Vladimír Wagner (22.03.2020)
„Zelená“ těžba z vulkanických slaných pramenů poskytne měď, zlato nebo lithium
Autor: Stanislav Mihulka (14.07.2021)
Novým zlatem jižní Afriky se stává helium
Autor: Stanislav Mihulka (27.10.2021)
Nečekaný zdroj lithia v Pensylvánii může pokrýt 40 % spotřeby USA
Autor: Stanislav Mihulka (19.05.2024)
Produkce těžkých antijader a antihyperjader
Autor: Vladimír Wagner (24.09.2024)
Poklad na skládce: Uhelný popílek obsahuje spoustu vzácných zemin
Autor: Stanislav Mihulka (26.11.2024)
Diskuze:
Sláva
Jarda Ticháček,2025-05-30 23:35:34
Máme někoho, kdo hledá peníze na vývoj těžařského zařízení na Měsíci. S hypotetickou výtěžností. Už zbývá jen maličkost. Jak tam ten cajk dostat. Už nejde o desítky, stovky, nebo tisíce kg, které je potřeba na ten Měsíc dopravit, ale už jen to zařízení bude odpovídat svou hmotností Kladenské Poldovce. A pak by nebylo špatné ten výtěžek nějak dopravit domu.
Extrakce?
Tomáš Králík,2025-05-30 14:04:36
Netušíte někdo jak budou extrahovat helium z regolitu? Někdy jsem četl, že to prý umí až s 10x nižší potřebou energie než by se to dělalo teplem. Separaci prý chtějí dělat kryogenicky. Jak "jednoduché". Stačí plyny ochladit pod 4K a co nezkapalní je He3. He3 nyní potřebujeme do kvantových počítačů, které se zatím chladí rozpouštěcími refrigerátory na 10 mK.
Jinak prach je na Měsíci opravdu velký problém. Snad pomůže testovací pískoviště LUNA v Kolíně v Německu.
pes honící ocas
Alexis Bergman,2025-05-29 16:41:45
Vermeer přichází trochu s křížkem po funuse, když Čína už spouští thoriový reaktor.
Re: pes honící ocas
Martin Novák2,2025-05-29 16:58:57
No jo, jenomže thoriový reaktor je pořád stará dobrá FUNKČNÍ štěpná reakce. S tím v EU neprorazíte, co kdyby byla v Čechách tsunami (jak se bála Merkelová v Bavorsku).
Cílem konce spalováků není dostat lidi do elektromobilů ale konec mobility vůbec. Stejně tak OZE nemají za úkol konec produkce CO2 (už se jasně prokázalo že čím víc OZE tím větší produkce CO2) ale konec energetiky a průmyslu vůbec. A to atomová energie nabourá, ta je schopná naši civilizaci pohánět na rozdíl od OZE. Proto je pro zelenou EU nepřípustná. Nechají dojet staré reaktory postupně je budou zavírat...
Fúze nevadí, ta zatím nefunguje ani tak jako gravitační úložiště.
Re: Re: pes honící ocas
Libor Zak,2025-05-30 08:09:16
Zajímavá konspirace, ale nevím o tom, že by EU nebo USA plánovali rušení jaderných elektráren, naopak v některých zemích plánují revitalizaci a otevření těch již zavřených. Hlavně USA pro datová centra. V EU jde spátečníckou cestou pokud vím použe Německo a Rakousko, což není nic neočekávaného. Francie se rozhodně zavírat nechystá. Problémem v EU je bohužel burza energií. Teď nemluvím o předražené ČR, ale celoevropsky jsou ceny energií příliš nízko, a klasické elektrárny, které nečerpají dotace a naopak platí uhlíkové poplatky už roky nemohou odkládat část zisku na investice do infrastruktury nebo vybudování nové elektrárny, stačíto jen na provoz. Takže problém není rušené jádro, ale nedostatek prostředků na vybudování nových elektráren. Ano na vině je EU se svou dotační politikou do OZE a restrikcemi pro fosilní elektrárny. A ano jsou za tím jistě zájmy, které často nemají se záchranou planety tolik společného jako spíše s osobním ziskem. Ale průmysl záměrně nikdo nelikviduje. Pokud ano, tak ty tendence budou s Číny, která se západem vede likvidační obchodní válku a jistě by jí nevadilo podplatit několik klíčových evropských politiků k ušlapání cestičky.
V provozu nepřetržitě?
Martin Novák2,2025-05-29 16:32:26
To bude mít atomový reaktor nebo baterie na 14 dnů lunární noci?
Re: V provozu nepřetržitě?
Martin Novák2,2025-05-29 16:46:24
Hm, nebo objede měsíc, i na rovníku se to dá zvládnout rychlostí 16km/h.
Re: V provozu nepřetržitě?
Vojta Ondříček,2025-05-30 10:40:10
Třeba bude "pracovat" jen za lunárního dne ... a v noci pak spinkat.
Možná plánují "výhledově" umístění velkého parabolického zrcadla do L2 systému Zem-Slunce. To by bylo zajisté i přínosem pro pěstování rostlin pro trvalejší základny s lidskou posádkou. A astronomové se zblázní zlostí.
Drobounká chybička
Vojta Ondříček,2025-05-29 14:23:56
"Nedávno představili prototyp vyvíjeného lunárního elektrického rypadla ..." - spíš půjde o kresby a návrhy konstrukce a ne o prototyp. Apollo 11 dopravil na Měsíc objekt Eagle o hmotnosti 15 tun.
"Pokud jde o časový plán, Interlune chtějí v roce 2017 ..." - v originálu stojí 2027
Re: Drobounká chybička
Redakce :,2025-05-29 21:49:42
Překlep 2017 opravujeme na 2027. Ale ohledně připomínky, že nejde o prototyp, tak o prototyp skutečně jde - prototyp byl postaven a je testován. Nejde o obrázek, ale o fotku prototypového zařízení.
Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce