Na Jávě vybagrovali první fosilie z lidské linie z potopeného Sundalandu  
Když Zemi svíraly doby ledové, světový oceán byl natolik nízko, že se v místě dnešních tropických ostrovů Jihovýchodní Asie rozkládal velký Sundaland. Dnes se nad nížinami Sundalandu převalují mořské vlny, které zřejmě ukrývají bohatou úrodu fosilií. Paleontologové hlásí nález prvních sundalandských fosilií lidské linie.
Fosilie MS1. Kredit: H. Berghuis.
Fosilie MS1. Kredit: H. Berghuis.

Není tajemstvím, že po většinu období čtvrtohor, když na Zemi panovaly doby ledové, se v jižní části Jihovýchodní Asie rozkládal tajuplný kontinent Sundaland. Dnes známe jen jeho hornaté oblasti, které tvoří Malajský poloostrov a ostrovy Sumatra, Jáva a Borneo. Nížiny Sundalandu jsou dnes pod mořem, které je shodou okolností nejteplejším mořem světa, takové mořské akvárium.

 

Harold Berghuis. Kredit: Leiden University.
Harold Berghuis. Kredit: Leiden University.

Současně víme, že nížiny Sundalandu doslova oplývaly životem, jehož fosilie dnes dlí v mořském dně mezi zmíněnými ostrovy. Odborníci nepochybují o tom, že se mezi nimi nachází i spousta fosilií lidské linie včetně lidí Homo erectus nebo pitoreskních hobitů Homo floresiensis. Můžeme vzít jed na to, že se tam pod mořem skrývá spousta pozoruhodných informací o našich předcích a příbuzných. Jen se k nim dostat.

Sundaland. Kredit: Berghuis et al. (2025), Quaternary Environments and Humans.
Sundaland. Kredit: Berghuis et al. (2025), Quaternary Environments and Humans.

 

Pátrání po fosiliích lidské linie na mořském dně s potápěči by sice bylo skvěle zábavné, ale bylo by nutné prodýchat ohromné množství vzduchu a stejně by výsledek nebyl zaručený. Harold Berghuis z nizozemské Leiden University a jeho kolegové na to šli doslova průmyslovou metodou. Využili toho, že poblíž megapole Surabaja na Jávě společnost Berlian Manyar Sejahtera (BMS) v letech 2014-15 vybudovala umělý ostrov, aby rozšířila kapacity obchodního přístavu.

 

Na ostrov o rozloze asi 100 hektarů vybagrovali ze dna Madurské úžiny více než 5 milionů tun písku, který pak převezli na vzdálenost několika kilometrů. Když na nově vzniklý ostrov vyrazila inspekce, vědci při té příležitosti získali celkem 6 732 fosilií obratlovců čili rozmanité úlomky kostí.

 

Berghuis a spol. mezi nimi objevili 2 fosilie z lidské linie. Pečlivým porovnáváním s mnoha doposud známými fosiliemi dospěli k tomu, že fosilie MS1 (Madura Strait 1) je velmi blízká lidem Homo erektus z doby před 140 až 92 tisíci let, o nichž víme, že žili na Jávě. MS2 je zástupcem nějakého archaického druhu rodu Homo.

Jde o první nálezy z lidské linie, které pocházejí z mořského dna Sundalandu, byť v těsné blízkosti Jávy. Podle badatelů je to důkaz, že lidé Homo erectus žili i za hranicemi dnešní Jávy, v nížinách Sundalandu. Doufejme, že je to jen první malá špička ledovce a že v dohledné době přijdou další fantastické nálezy. Kdo by nechtěl najít hobity z pravěké potopy světa?

 

Video: Sundaland Unearthed: The Lost Continent Of Southeast Asia

 

Literatura

Phys.org 27. 6. 2025.

Quaternary Environments and Humans 3: 100068.

Datum: 03.07.2025
Tisk článku

Související články:

Co prozradil nejstarší genom z lidské linie?     Autor: Stanislav Mihulka (20.03.2016)
Jak denisované pomohli Homo sapiens zabydlit Tibet     Autor: Jaroslav Petr (09.12.2021)
Přistižení in flagranti aneb, kde se křížil Homo sapiens s neandrtálci     Autor: Jaroslav Petr (19.09.2024)
Záhadná čelist z moře u Tchaj-wanu se proměnila v nejlepší fosilii denisovana     Autor: Stanislav Mihulka (11.04.2025)
Průlom s lebkou: Záhadný Dračí muž aka Homo longi je denisovan     Autor: Stanislav Mihulka (20.06.2025)



Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán



Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni



Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz