Na severních svazích Himálaje v Tibetu pramení jedna z nejvýznamnějších řek světa, která má mnoho jmen. V Tibetu, kde se jí říká Jarlung Cangpo, teče nejprve velmi dlouho na východ, pak se stočí na jih a jako Dihang protne východní okraj Himálaje. V Indii se z ní stává Brahmaputra, která se nakonec v Bangladéši spojuje s Gangou a vytváří jednu z největších říčních delt na světě.
Horní tok Brahmaputry teď projde zásadní proměnou. Čínský premiér Li Čchiang v těchto dnech formálně oznámil zahájení gigantického hydroenergetického projektu na této řece. Jde o Tibet, takže projekt nese jméno Jarlung Cangpo. Pokud naplní ambiciózní plány, měla by výsledná soustava vodních elektráren mít výkon cca 60 GW a ročně vyrobit asi 300 miliard kWh elektřiny. Tím by soustava Jarlung Cangpo přibližně třikrát předčila nynějšího šampiona, soustavu Tři soutěsky v centrální Číně. Výstavbu soustavy by měl zajistit nově vytvořený státní gigant China Yajiang Group.
Čínské motivace jsou poměrně jasné. Plánovaných pět hydroelektráren projektu, jehož nutné investice se odhadují na 167 miliard dolarů, bude dodávat množství obnovitelné elektřiny, naprostou většinu mimo Tibet. Čína také mluví o prevenci přírodních katastrof a adaptaci na klimatické změny.
Stinnou stránkou podobných projektů je vždy vliv na přírodu a krajinu, nemluvě o mnoha lidech, kteří se budou muset přestěhovat. Horní tok Brahmaputry vytváří divukrásné scenérie s velmi cennou přírodou. To všechno zmizí pod hladinou a vznikne mnohem méně biologicky cenné jezero. Další věc je, že zásah na horním toku gigantické řeky zasáhne obyvatele i přírodu zemí, do nichž pak Brahmaputra vtéká, tedy Indie a Bangladéše.
Čína prohlašuje, že vědecky zhodnotila dopady plánované soustavy Jarlung Cangpo na dolní tok řeky a okolní krajinu, geologickou stabilitu a také na dostupnost vody pro zmíněné země na dolním toku, se závěrem, že je vše v naprostém pořádku. Jedním dechem k tomu ještě dodávají, že rozhodně nehodlají používat budoucí soustavu jako nástroj politického nátlaku.
Reakce Indie a Bangladéše ukazují, že Číně zrovna dvakrát nevěří. Analytici i politici vyjadřují obavy, že v případě zhoršení politické situace by Čína snadno mohla vytvořit na Brahmaputře záplavu nebo naopak sucho. Zejména Indii nepřidává na klidu ani to, že zrovna oblasti, kterými protéká Brahmaputra v severní Indii, si Čína dlouhodobě nárokuje. Environmentální skupiny a experti zase vyjadřují obavy o ztráty na biodiverzitě a narušení ekosystémů v oblasti Himálaje. Čas ukáže, jak tenhle projekt vlastně dopadne.
Video: China Just Approved The Largest Dam Ever—Here’s Why It’s a Big Deal
Literatura
Vodní elektrárny ve světě i u nás
Autor: Vladimír Wagner (22.08.2018)
Kanada vybuduje výkonnou hydroelektrárnu na výrobu vodíku
Autor: Stanislav Mihulka (24.01.2021)
Vodní elektrárny nemusí být tak „zelené“, jak se tváří
Autor: Josef Pazdera (28.06.2021)
Diskuze: