Novorozenci a malárie  
Malárie se vyskytuje ve více než 100 zemích světa. Více než 40% obyvatel celého světa je vystaveno riziku malárie. Malárie zabíjí více než milion lidí ročně, většinou dětí. Děti s akutní malárií může zachránit transfúze pupečníkové krve od novorozenců.
Velké oblasti střední a Jižní Ameriky, Afriky a Jižní Asie a Středního východu, Oceánie jsou považovány za oblasti s rizikem malárie. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace se ročně vyskytuje 300-500 miliónů případů malárie, více než milion nemocných umírá.
Neléčená malárie poškozuje červené krvinky a tím zabraňuje dostatečnému přívodu kyslíku do tělních orgánů. Pokud nedojde při akutní malárii k obnově hladiny hemoglobinu do 24 hodin, většina dětských pacientů umírá. Nejlepším řešením při těžké anemii je transfúze krve. Transfúze řeší přísun dostatku hemoglobinu a obnovy zásobení tkání kyslíkem. V mnoha chudých zemích, především v oblasti subsaharské Afriky, kde je malárie hojně rozšířena, jsou systém dárcovství krve a zásoby krevních konzerv na velmi ubohé úrovni. Přesto, že jsou zde dětem poskytována antimalarika, přibližně 25% z nich umírá, protože nedostaly včas transfúzi, nebo jim byla aplikována pozdě. Řešení se zdá být v porodnicích, kde jako zdroj hemoglobinu může posloužit pupečníková krev novorozenců. Drahocennou krev lze snadno získat, postačuje zavěsit placentu s pupečníkovým provazcem na stojan, přičemž odkapávající krev lze jímat do označeného plastikového sběrného sáčku. Množství krve, které se takto z „odpadu“ od jednoho novorozence získá, je přibližně půl kávového šálku. To je dostačující množství k tomu, aby zachránilo život dítěti, nemocnému malárií. Stačí pouze křížovým testem pohlídat, aby krev dárce byla s krví příjemce slučitelná (té samé skupiny). Výzkumný tým, který toto řešení navrhl, nyní hodlá sběr umbilikální krve vyřešit tak, aby odkapávající krev byla co možná nejméně kontaminována bakteriemi, což by tuto metodu učinilo pro příjemce zcela bezpečnou.

Obrázek: Člověk se malárií nakazí po pokousání moskytů nebo komárů infikovaných tímto parazitem. Ročně onemocní 300 – 500 milionů lidí.
Datum: 02.12.2002
Tisk článku


Diskuze:

;-)

Zatmeni Úsvit,2015-03-20 11:45:07

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
▶ 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
▶ 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
▶ 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
▶ 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
▶ 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
▶ 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
▶ 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
▶ 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
▶ 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
▶ 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
▶ 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
▶ 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
▶ 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
▶ 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
▶ 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
▶ 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
▶ 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
▶ 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
▶ 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
▶ 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
▶ 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
▶ 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
▶ 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
▶ 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
▶ 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
▶ 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
▶ 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
▶ 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
▶ 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu jen pro rozumné lidi

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce








Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz