Paraziti preferují samce  
Samci jsou u savců větší, ale také více postižení parazity než samice. Jsou také nemocnější infekčními chorobami a platí to i pro člověka. V Japonsku a USA umírají muži na parazitární onemocnění dvakrát častěji než ženy.
Angličtí ekologové Ken Wilson a Sarah Moore, oba z univerzity ve Stirlingu podrobně prostudovali 355 studijních zpráv, které se věnovaly divokým zvířatům a ve kterých byl sledován zdravotní stav z pohledu napadení cizopasnými červy, parazity sajícími krev a chorobné stavy způsobené různými infekčními agens. Rozbor, zmíněných více než tří set studií, potvrdil to, co je delší dobu známo i u lidí – že totiž infekční choroby, příkladem mohou být tuberkulóza a malárie, postihují více muže než ženy. Podle zmíněných autorů se zamoření škůdci jeví jako cena, kterou samci platí za sexuální úspěch.
Pravdou je, že příčin, které mohou být za časnějším úmrtím samců, může být více. U druhů, kde je samec mnohem větší, než samice, jako např. u rypoušů,  samci v době páření mezi sebou nemilosrdně bojují. Otec často brutálně likviduje své syny, nikoli dcery. To znamená, že sex a smrt jsou mnohdy spojeny neočekávanými vazbami.
Také dosud není jasné proč právě mužnost tak vábí parazity. Jedním z vysvětlení, které se zde nabízí je to, že samci jsou velcí. U kosatek, kde samci jsou dvakrát hmotnější než samice, se samice dožívají padesáti let. Samci sotva něco přes třicet let. Také se zjistilo, že mužský pohlavní hormon (testosteron) tlumí funkci imunitního systému. Je pravděpodobné, že přítomnost samčího pohlavního hormonu je příčinou toho, že kastráti se dožívají vyššího věku. Platí to nejen u lidí, ale i u zvířat. Kastrovaní psi a kocouři žijí v průměru o tři roky déle, než jejich vrstevníci.
Velký znamená být více ohrožen i z jiného důvodu. Velký organismus konzumuje větší kvantum potravy a tím je prostě vystaven většímu riziku že pozře například vajíčka parazitů jako je tasemnice,…
Zajímavá souvislosti vyplynuly i ze statistického šetření v zemích s vyspělou lékařskou péčí jakými jsou Spojené státy americké a Japonsko. Ve zmíněných zemích umírají muži v důsledku parazitárních onemocnění dvakrát častěji než ženy. V zemích s vysokým výskytem infekčních onemocnění, jako např. v Kazachstánu bylo zase  zjištěno, že muži podléhají infekci čtyřikrát častěji…. 
Inu, narodit se jako samec, znamená zřejmě riziko již samo o sobě.
Datum: 18.12.2002
Tisk článku


Diskuze:

Zatmeni Úsvit,2015-03-20 11:43:28

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
▶ 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
▶ 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
▶ 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
▶ 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
▶ 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
▶ 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
▶ 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
▶ 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
▶ 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
▶ 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
▶ 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
▶ 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
▶ 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
▶ 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
▶ 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
▶ 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
▶ 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
▶ 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
▶ 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
▶ 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
▶ 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
▶ 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
▶ 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
▶ 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
▶ 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
▶ 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
▶ 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
▶ 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
▶ 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu jen pro rozumné lidi

Odpovědět

Z pohledu parazitů

Radim Křivánek,2007-01-24 00:08:59

A co takhle prostě předpokládat, že specializovat se na samce je evoluční výhodou parazitů, kteří takto nezabijí či nevyřadí samice, a tím tolik nesnižují reprodukční schopnosti svých obětí?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz