![](./_popisky/112_/s_1129273713.jpg)
Vědci z NASA pátrají po stopách života v kosmu prakticky již od vzniku této organizace. Mezi nejzajímavější objevy v tomto směru lze řadit průkaz organických látek, které se dostaly na Zemi s meteority. Nasvědčoval tomu rozbor Murchisonova meteoritu. Zmíněný meteorit dopadl v Australii již v roce 1969, dnes je pokládán přímo za učebnicový příklad důkazu přítomnosti uhlíku se stopami organických látek.
![](./_popisky/112_/s_1129274304.jpg)
Nyní přicházejí vědci z NASA s dalším zjištěním, které zásadně mění náš pohled na vesmír. Ukázalo se, že ve vesmíru se vyskytují bloky organických sloučenin, a že jich tam je plno. Stavební kameny, ze kterých se živá hmota na Zemi skládá, se ve vesmíru vyskytují všude kam jen oko Spitzerova teleskopu dohlédne. Jinak řečeno, stavební „prefabrikáty“ z nichž se živá hmota skládá, se k nám dostaly z vesmíru.
Astronom Douglas Hudgins z výzkumného centra v Ames v Kalifornii, který je hlavním autorem studie publikované v letošním říjnovém čísle Astrophysical Journal tvrdí, že stavební části, které jsou pro biochemické reakce rozhodující, se vyskytují v celém vesmíru. Nejedná se přitom o výskyt sporadický, nýbrž jsou jich tam, podle něj, „mraky“.
Poznatek byl učiněn za využití dat ze Spitzerova teleskopu. Ukázalo se, že komplex organických molekul nazývaných cyklické aromatické uhlovodíky, se vyskytuje v každém kousku naší galaxie. Astronomové považují tento poznatek za převratný. Nejedná se o lecjaké aromatické polycyklické uhlovodíky. Rozborem spektra se podařilo zjistit, že ve své struktuře mají zabudovány také atomy dusíku. Z pouhých stavebních kamenů živé hmoty se tyto uhlovodíky s dusíkem rázem jeví jako základní stavební kameny života, protože zde na Zemi jsou na těchto látkách založena většina důležitých životních dějů.
![](./_popisky/112_/s_1129274465.jpg)
Organické molekuly obsahující dusík jsou například základem našeho genetického kódu, a to jak ve formě DNA, tak i těch nejprimitivnějších forem genetického kódu v podobě RNA. Zmíněné molekuly jsou základní stavební jednotkou molekuly chlorofylu,...
Zjištění těchto polycylklických dusíkatých látek ve vesmíru umožnila až kombinace pozorovaných údajů získaných z teleskopů v infračerveném světle, laboratorních pokusů sledujících chování látek v extrémních podmínkách a počítačová simulace. To vše nakonec vedlo k poznatku, že molekuly aromatických uhlovodíků jsou molekulami poměrně stabilními a že jsou schopny odolat jak nelítostnému chladu mezihvězného prostoru, tak zde přítomné radiaci. Cyklické uhlovodíky se na Zemi vyskytují jako pevné látky. Ve vesmíru, kde se teplota blíží absolutní nule, a kde je vakuum, se ale vyskytují jako elektricky nabité molekuly plynu, to jim zřejmě propůjčuje zvýšenou odolnost.
A tak zatímco se ještě před několika lety se soudilo, že dusíkaté aromatické uhlovodíky se ve vesmíru nemohou vůbec vyskytovat, nyní vidíme, že tomu je jinak, a že vlastně žijeme ve vesmíru, kde jsou tyto molekuly jeho zcela běžnou součástí.
![](./_popisky/112_/1129274557.jpg)
Poněkud paradoxní na tomto objevu je, že největší koncentrace těchto biogenních prvků astronomové zjišťují v sousedství mrtvých hvězd. I přes pozorovaná nahromadění těchto sloučenin v některých částech vesmíru platí, že základní stavební kameny živé hmoty jsou hojně rozšířeny ve všech částech vesmíru. To ale také znamená, že jsou dostupné všem planetám na kterých byl, je a bude vznik života možný. Dnes na Zemi dopadá více než sto tun kosmického materiálu. V mnoha případech se jedná o organický materiál. Je zřejmé, že ještě před tím, než naše okolí „vyčistila“ gravitační síla Slunce, byl přísun těchto materiálů hvězdným prachem mnohem hojnější než jak se tomu děje dnes, a že vznik života z „prefabrikátů“ je také mnohem pravděpodobnější, než teorie vycházející z náhodného pospojování atomů ve funkční molekuly.
Poznámka: Za nový pohled na vesmír vděčíme kromě zmíněného Dr. Hudginse také pánům Bauschlicherovi, Mattiodovi, Peetersovi, a Allamandolaovi. Všichni jsou zaměstnanci výzkumného střediska NASA v Kalifornii. Kontakt pro další informace: Dr. Douglas Hudgins, e-mail DOUGLAS.M.HUDGINS@NASA.GOV.
Tomuto problému jsme se již na Oslu věnovali v článku "Stavební kameny života v mladém vesmíru". Poznatek však považujeme za natolik převratný, že se mu věnujeme z poněkud jiného úhlu pohledu ještě jednou.
Diskuze: