Děti ze zkumavky jsou častěji nemocné  
Dlouhodobé sledování nemocnosti dětí ukázalo, že ty, které byly počaty oplodněním ve zkumavce (IVF) jsou hospitalizovány dvakrát častěji.

Švédští výzkumníci se rozhodli zjistit jak si po zdravotní stránce vedou děti, které měly co do činění s asistovanou reprodukcí. Přišli na to, že děti po IVF trpí nemocemi častěji, než ostatní děti. Toto zjištění  vlastně ani nepřekvapuje, protože již dřívější pozorování ukázala, že u dětí po IVF se vyskytuje zvýšená úmrtnost, alespoň pokud jde o prvních několik let života. Tento jev  se vysvětluje jednak tím, že jedináčci po IVF se často rodí předčasně. Jednak to ale mže být i tím, že po IVF jsou častější vícečetné porody. To je následek toho, že se matce vkládá do dělohy více zárodků. Děje se tak proto, aby se zvýšila pravděpodobnost, že se alespoň některý z implantovaných zárodků uchytí a matka otěhotní.  V sázce totiž není nic menšího, než úspěšnost zákroků a tedy i prestiž pracoviště, které IVF provádí a tím pochopitelně i větší zájem klientů.  Ale protože to v přírodě chodí tak,že je něco za něco, tak mnohočetné porody s sebou nesou riziko větších komplikací, především pro děti z mnohočetných porodů.   


 

Pokud připustíme, že rodiče, kteří na své potomky čekali dlouho,  je do nemocnice k hospitalizaci vozí při každé prkotině,  potom jsou natom děti po IVF zdravotně   ještě lépe než jak to líčí  Kallenova studie.

Výzkum o kterém referujeme prováděl Dr. Bengt Kallen z University v Lundu.  Kallen se svými spolupracovníky  analyzovali záznamy o hospitalizaci a zajímali se také o výskyt nádorů u 16 000 dětí narozených po IVF.  V souboru, který se jim podařilo shromáždit, byly děti od jednoho do dvaceti let věku. Průměrná doba sledování dětí činila pět a půl roku. Z porovnání údajů vyplynulo, že IVF děti byly hospitalizovány téměř dvakrát častěji než ostatní děti. Zvýšené riziko hospitalizace bylo nejvyšší u dětí, které byly po IVF, a které pocházely z vícečetných porodů. Jedináčci na tom byli o něco lépe..
Průkazné rozdíly v nemocnosti se týkaly  infekcí horních cest dýchacích, svalových křečí, vrozených deformit a náhlých příhod. Pokud ale ze sledovaného souboru vyloučily děti předčasně narozené,  riziko nemocnosti u IVF dětí podstatně kleslo. Také zvýšený výskyt nádorů se u IVF dětí nezdá být významný a podstatný. Zajímavé na této je, že jakmile děti dosáhnou věku šesti let, problémy, které si s sebou nesou jako dědictví IVF, mizí jako mávnutím kouzelného proutku. Zvýšené riziko hospitalizace se u nich už dále neprojevuje.


Celá studie je jistě záslužná, má ale jednu vadu na kráse. Její autoři nemohou vyloučit fakt, že získané výsledky nejsou z části ovlivněny také tím, že rodičovské páry, které podstupují oplodnění IVF,  se o své  „vymodlené“ potomky starají s mnohem větší úzkostlivostí. Možná pro své ratolesti vyžadují od lékařů zvláštní péči...?


Pramen: Fertility and Sterility, září 2005

Datum: 15.10.2005 18:45
Tisk článku

Leonardo da Vinci - Landrus Matthew
 
 
cena původní: 990 Kč
cena: 842 Kč
Leonardo da Vinci
Landrus Matthew

Diskuze:

Kazdou studii je traba posuzovat v sirsim kontextu

Miroslav Šuta,2005-10-19 21:19:48

Kazdou studii je traba posuzovat v sirsim kontextu. Myslim, ze zajimavym kontextem je napr. studie American Society for Reproductive Medicine, ktere nalezla vazne chromozomalni zmeny u velkeho poctu ze studovanych 289 embryí, které byly získány metodami in vitro tertilizace z vajiček zdradvých dárkyň mladších 30 let.
Chromozomové poruchy byly pozorovany u 42%!

To snad uznate asi nebude způsobeno úzkostlivou péčí rodišu o vymodlené potomky :-)

Odpovědět

lidé mají ze všech živočichů genofond v nejhorším

Jirka,2005-10-16 16:23:34

Tak s tim si nejsem jisty. Opravdu "socialni" je lidstvo az tak poslednich sto let a za tri generace se genofond urcite tolik zprznit nestihl. A navic k vylepsovani genofondu prispava cestovani a migrace na velke vzdalenosti, takze se mutace misi mnohem snadneji.

Ono je vubec otazka, co znamena "stav genofondu".

Odpovědět

Další možný důvod

Michal,2005-10-15 20:46:55

Může působit ještě jeden faktor. Při přirozeném oplodnění mají spermie poměrně obtížnou cestu k vajíčku a působí mechanismus výběru "kvalitnější" spermie. U in vitro fertilizace jsou tyto mechanismy přírodního výběru často eliminovány - zvlášť když jsou nepříliš vitální spermie do vajíčka vpraveny uměle. Často jsou in vitro fertilizací potlačeny i další mechanizmy přírodního výběru, pokud není důvodem třeba neprůchodný vejcovod způsobený zánětem.
Slyšel jsem, že lidé mají ze všech živočichů genofond v nejhorším stavu a je to dáno hlavně tím, že díky medicíně mají potomky i lidé, kteří by je jinak z nejrůznějších důvodů neměli. Je s tím spojená i klesající plodnost mužů i žen.
Tím netvrdím, že jsem pro praktiky obdobné ke shazování neduživých potomků ze skály ve starověké Spartě nebo eutanázii postižených v nacistickém Německu. Situace zřejmě nemá žádné jednoduché "netotalitní" řešení. Napadá mne jedině odpovědnost před založením rodiny i z hlediska předávaného genofondu. Ke znalosti zdravotního stavu snoubenců před svatbou by mohla přibýt vedle znalosti dědičných chorob i znalost toho, zda je partner dítě ze zkumavky (a z jakého důvodu). K tomu patří i nechtít dítě za každou cenu, pokud by bylo z genetického hlediska ohrožené. Násilné metody nucené zvenčí jsou ale cestou do pekel.

Odpovědět


pravda

ditom,2005-10-16 10:41:26

Souhlasím s uváděným důvodem, něco na něm určitě bude. Nějaké " odpovědnosti před založením rodiny i z hlediska předávaného genofondu" bych ale šance nedával. Touha rozšířit svoje geny je obrovská, a otázka "jak" je podružná. A kdo ví - třeba se takto rozšíří i mutace, které by jinak neměli šanci, a někdy v budoucnu mohou být prospěšné.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace