Universální vakcíny proti chřipce?  
Pokusy vytvořit vakcínu, která by chránila proti širšímu spektru chřipkových virů a nemusela se měnit každý rok, vypadají nadějně.

 

Firma Vical je jen jednou z mnoha společností, které se snaží vyvinout universálnější vakcíny. Není divu. V roce 2005 byl celosvětový obrat s vakcínami proti chřipce asi 1,6 miliardy dolarů. V roce 2010 už má jen sedm největších odběratelů utratit za vakcíny dvojnásobek.

Vakcína americké firmy Vical konstruovaná proti současnému viru H5N1 vykazuje překvapivou „všestrannost“. Při pokusech na myších chránila i před dalšími typy chřipkových virů včetně současných variant virů vyvolávajících „obyčejnou“ sezónní chřipku. Zástupci Vicalu upozorňují, že myši patří k savcům, u kterých se dá podobný „přesah“ vakcíny dosáhnout velmi snadno. S mnohem větším napětím proto očekávají konečné výsledky testů na fretkách,  které jsou spolu s kočkami považovány za jeden z nejlepších savčích modelů pro výzkum ptačí chřipky. Přesto cena akcií firmy Vical na burze stoupla okamžitě o 27%.

Zvětšit obrázek
Ředitel Vicalu Vijay Samant může být spokojený. Akcie jeho firmy jdou nahoru.

 


Chřipkové viry rychle mutují, chyle se mění a pro vakcíny jsou „pohyblivým cílem“. Vakcína je nicméně konstruována tak, aby šance na její „universálnost“ byla co nejvyšší. Využívá nejen silně variabilního hemaglutininu H5, ale i méně variabilních částí jako virový nukleoprotein a matrixový protein. Testy na fretkách zatím dopadají dobře a všechna očkovaná zvířata vystavená smrtelné dávce viru H5N1 přežívají.


Na světě testuje 15 farmaceutických firem celkem 31 vakcín, které by měly mít alespoň částečný účinek na kmen chřipkového viru, který by se mohl vyvinout z viru ptačí chřipky H5N1 a byl by schopný vyvolat pandemii.

 

Datum: 03.05.2006 14:46
Tisk článku

Mýtus nekonečno - Zamarovský Peter
 
 
cena původní: 260 Kč
cena: 231 Kč
Mýtus nekonečno
Zamarovský Peter
Související články:

Zima chřipce svědčí     Autor: Jaroslav Petr (02.11.2007)
Zatlouká Čína ptačí chřipku?     Autor: Jaroslav Petr (25.11.2005)
Čína – „ptačí chřipka“ se vymkla kontrole     Autor: Jaroslav Petr (12.11.2005)
Ptačí chřipka vrací úder     Autor: Jaroslav Petr (05.11.2005)Diskuze:

Jak se testují vakcíny na virus, který by se mohl

Katka Amiourová,2006-11-18 16:24:29

vyvinout? Měla jsem za to, že každá mutace znamená skokovou změnu vlasntostí. Bylo by možné se zabrat do myšlenkového aparátu těchto společností a okomentovat ho? Ta nemoc zatím neexistuje.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace