LINKY  
Identifikace jazyka do 3 vteřin, společná silnice pro vlaky i automobily, nejstarší portrét, černé a bílé labutě...

 

Ačkoliv poněkud vypjatá atmosféra posledního týdne u nás zprávám ze světa vědy příliš nepřála, přesto zde několik novinek máme.

 

Program, který je dílem tří vědců brněnské techniky, dokáže identifikovat jazyk, jímž řečník mluví. Na první pohled nic zvláštního, zajímavé ale je, že to software údajně zvládne už na základě třísekundové ukázky.
Využití softwaru tohoto typu je rozsáhlé (v článku se zmiňují např. bezpečnostní složky, které by takto mohly automaticky identifikovat potenciálně podezřelé hovory podle jazyka, totéž by se ale uplatnilo i v různých záchranářských službách, kde by systém rychle umožnil přepnout na operátora hovořícího příslušným jazykem).
Podrobnosti: Ihned

 

 

Málo používané železniční tratě by se mohly proměnit v hybridní silnice, po kterých by současně jezdily vlaky i automobily. Výplň mezi koleje by se vyráběla ze slisovaných ojetých pneumatik (kterých bychom se tím současně zbavili). Autoři nápadu tvrdí, že tento způsob by byl levnější než stavba nových silnic asfaltových.
Podrobnosti: Technet

 

 

Jak vznikají obří hejna sarančat, známá svými ničivými nájezdy? Od určité hustoty se hmyz začne pohybovat nikoliv „náhodně“, ale „koordinovaně“, což vede ke vzniku ještě větších skupin. Hlavním mechanismem, který stojí za tímto chováním, je potřeba vyhnout se srážkám (které vzhledem ke kanibalismu sarančat nemusí dopadnout dobře). Podobně od určité hustoty lidí údajně funguje i chování davu lidí.
Podrobnosti: Lidové noviny

 


 

Nově popsané jeskynní malby z jihozápadní Francie jsou staré asi 27 000 let. Nechybí mezi nimi ani lidská tvář, což by z malby činilo jeden z nejstarších portrétů na světě.
Podrobnosti: Aktualne.cz

(poznámka: Zhruba stejně stará je rytina „šamanky s křivými ústy“ z Dolních Věstonic, podrobnosti zde )

 

 

 

Galaxie číslo M 31, respektive Velká mlhovina v Andromedě, celkově vyzařuje energie asi jako 4 miliardy sluncí. Astronomové z toho odhadují, že obsahuje přibližně bilion hvězd.
Podrobnosti: Astro.cz

 

 

Jak vlastně funguje současná věda? Pokud nám nejde o běžný „provoz“, ale spíše o metody, které stojí za tím vším, pak můžeme volit třeba mezi pohledy Poppera a Kuhna. Popper se domníval, že vědecká teorie musí být především falzifikovatelná (tedy musí být řečeno, za jakých podmínek si lze vyvrátit). Tento pohled je velice vlivný, Kuhn má proti němu ovšem určité námitky. Takže – pokud najdeme jednu černou labuť, jak je to s tvrzením, že všechny labutě jsou bílé?
Podrobnosti: Science World

 

 

Poměrně dobře známé sázkové metody „doporučují“ vsadit v každém kole dvojnásobek hodnoty z kola předešlého. Nebudeme se zabývat dobře známým vyvrácením této strategie, ale spíše se podíváme na některé její obecnější vlastnosti (na příkladu opcí na burze).
Podrobnosti: Business World

 

 


 

Dávka nových patentů podle New Scientistu. Tentokrát nechybí například zařízení generující ultrazvukové pulzy, které mají rozšířit hrdlo a umožnit kašel a zvracení bez toho, aby se pacient (například opilý) udusil vlastními zvratky.
Podrobnosti: New Scientist

Autor: Pavel Houser
Datum: 07.06.2006 00:15
Tisk článku

Související články:

LINKY     Autor: Pavel Houser (08.11.2006)
LINKY     Autor: Pavel Houser (31.10.2006)
LINKY     Autor: Pavel Houser (26.10.2006)
LINKY     Autor: Pavel Houser (13.10.2006)
LINKY     Autor: Pavel Houser (06.10.2006)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace