LINKY  
Exoplanety bohaté na metan, zemřel tvůrce jednoho z prvních šachových programů, rychlý vznik pozemského života, otylost a serotonin...

 

Američtí astronomové mohou přímo sledovat, jak kolem malé hvězdy Beta Pictoris postupně probíhá vznik planetární soustavy. „Asteroidy a komety, obíhající kolem hvězdy Beta Pictoris, mohou obsahovat velké množství materiálu bohatého na uhlík, jako je grafit a metan. Planety, vytvořené srážkami takovýchto těles mohou být velmi odlišné od planet v naší Sluneční soustavě a mohou být obklopeny atmosférou bohatou na metan.“
Podrobnosti: Astro.cz

 

 

Studium stále většího množství nalézaných exoplanet vede k nutnosti přehodnotit některé naše představy. „Současné modely vzniku planet nemohou vysvětlit přítomnost velkého množství těžkých kovů v planetách typu horký Jupiter. Takto získané výsledky svědčí o tom, že je nutno současné modely formování planetárních soustav přepracovat.“
Podrobnosti: Astro.cz

 

 

Volební perlička: způsob, jakým se dnes v ČR přepočítávají mandáty, vede k zajímavému paradoxu. Kupodivu je teoreticky možné, aby určitá strana získala více než 5 % odevzdaných hlasů, a přesto na ni nezbyl jediný mandát. Kde je příslušná „bezpečná hranice“? Podívejte se na pokusy o řešení tohoto matematického problému.
Podrobnosti: Science World

 

 

Často se setkáváme s úvahami o rozdílech mezi antickou a novověkou vědou. Na jednu stranu se antická věda někdy pokládá za teoretickou, na druhé straně přece i tenkrát existoval hlad po praktických aplikacích – například ve vojenství. Jedním z možných řešení tohoto paradoxu je zamyslet se nad vztahem mezi vědou a řemeslem...
Podrobnosti: Science World

 

 

Medailonek Johna Carmacka, zakladatele id Software, společnosti, která vyprodukovala jedny z nejznámějších počítačových her současnosti (Doom a spol.). Méně známo už je třeba to, že Carmack ze svých pohádkových zisků financuje např. vývoj kosmických plavidel pro komerční lety do vesmíru...
Podrobnosti: Business World

 

 

Na konci května zemřel Alan Kotok. Kromě podílu na vzniku současné podoby internetu/webu v první polovině 90. let lze Kotoka vzpomenout především jako spoluautora jednoho z prvních počítačových programů. Vytvořil jej na přelomu 50. a 60. let během svého studia na MITu.
Podrobnosti: Wikipedia

 

 

Nové technologie tvorby geneticky modifikovaných kuřat by mohly umožnit jednak masovou produkci lidských proteinů, za druhé pak i tvorbu drůbeže odolné k chorobách typu ptačí chřipky.
Podrobnosti: Eurekalert

 

 

Australské stromatolity ve Strelley Pool jsou podle nově zveřejněných údajů zřejmě dílem živých organismů. Jejich stáří je přitom odhadováno na 3,4 miliardy let. Nové zjištění potvrzuje, že jakmile k tomu byly odpovídající podmínky, život na Zemi vznikl podle všeho velmi rychle. Logická je pak možnost, že stejně tak mohl život stihnout vzniknout i jinde, stačila snad jen krátká příznivá doba (byť do našich dnů by se takový život nejspíš nedochoval).
Podrobnosti: Lidové noviny

 

 

Houba Pythium oligandrum zabíjí jiné houby a plísně. Tuzemští technologové proto na jejích základě vyvíjejí preparáty, které se mohou použít k ochraně rostlin i zdí budov a léčbě kožních chorob.
Podrobnosti: Ihned

 

 

Otylí lidé mají v mozku více serotoninových receptorů než jedinci s váhou v normě. Ústřední roli v regulaci hmotnosti by mohl hrát serotoninový receptor 5-HT2A. Je jasné, co je na objevu zajímavého – nabízí se cesta nevyžadující otravné diety. Protože metabolismus serotoninu je do značné míry dán geneticky, dávají tyto výsledky také argumenty pro chápání obezity jako dědičné poruchy spíše než jako následek životního stylu.
Podrobnosti: New Scientist

Autor: Pavel Houser
Datum: 12.06.2006 00:54
Tisk článku

Související články:

LINKY     Autor: Pavel Houser (08.11.2006)
LINKY     Autor: Pavel Houser (31.10.2006)
LINKY     Autor: Pavel Houser (26.10.2006)
LINKY     Autor: Pavel Houser (13.10.2006)
LINKY     Autor: Pavel Houser (06.10.2006)Diskuze:

obezita a genetika

Elpepe,2006-06-12 17:21:08

Docela me bavi to jak se vsichni snazi dokazat ze za svoje kila nemuzou. Recept je jednoduchej: nezrat a hejbat se!

Odpovědět

Pythium

Martin,2006-06-12 16:57:11

Pythium oligandrum už asi 6 - 7 rokov používam proti padaniu klíčnych rastlín a sa mi zdá, že je oveľa účinnejšie ako chemická ochrana. Odporúčam.
Funguje aj proti kožným plesniam, aj to môžem potvrdiť. Pozor na sauny a spoločné sprchy na internátoch, tam to chytíte, aj keby ste boli patologicky posadnutí čistotou a umývaním.
Ale proti plesni medzi prstami na nohách funguje aj obyčajný neriedený ocot.
Obuv v prípade výskytu plesní odporúčam sterilizovať vriacou vodou, samozrejme, ak máte takú, ktorá to vydrží, nie plastovú.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace