LINKY  
Záměrné vypouštění oxidu siřičitého, kde se v lidském mozku skrývá chápání kauzality...

Na ostrově Mauricius byl nalezen masový hrob ptáků dodo, „blbouna nejapného“. Podle všeho ptáci hromadně padli za oběť nějaké přírodní katastrofě – cyklonu či záplavové vlně. (Pravděpodobně by nezabila všechny ptáky, ale buď tím mohl jejich počet poklesnout pod mezní hodnotu, nebo mohla katastrofa zcela rozvrátit jejich ekosystém.) Nakonec tedy není zdaleka jisté, že dodo byl vyhuben lidmi. Hrob blbounů je starý asi 500 let, časově zhruba odpovídá příchodu prvních lidí na ostrov.
Podrobnosti: Reuters

 

 

Nejvýše položená železniční trať překonává nadmořskou výšku 5 000 metrů. Unikátní stavba spojuje Čínu s Tibetem. Ve vozech musí být udržován speciální atmosferický tlak, skla oken chrání před UV zářením... Čína očekává, že se železnice stane turistickou atrakcí. Jízdenku z Pekingu do Lhasy lze pořídit už od 49 dolarů.
Podrobnosti: Idnes

 


 

Jaké máme nové poznatky o fungování atmosféry Venuše (od dubna letošního roku obíhá kolem planety sonda Venus Express)? Podivné dvojité víry nad póly, převládající oxid uhličitý je štěpen účinkem záření, takže zaznamenán byl i volný kyslík...
Podrobnosti: Astro

 


 

Oxid siřičitý je sice mj. spoluzodpovědný za kyselé deště, ve vrchních vrstvách atmosféry ale funguje jako antiskleníkový plyn. A odtud už je jen krůček ke kontroverzní myšlence vypouštět oxid siřičitý do atmosféry záměrně (pokud by se globální oteplování utrhlo ze řetězu).
Podrobnosti: Lidové noviny

 


 

Jedním ze snů rostlinných genetiků je připravit rostliny, které by byly schopné fixovat atmosferický dusík – přímo, bez koexistence s bakteriemi, kterou dnes provozují luštěniny. Nyní se zdá, že tyto cíle jsou opět o něco blíže naplnění, pokusně to už funguje.
Podrobnosti: 21. století

 


 

U plísně/houby Phytophthora infestans, která způsobuje sněť brambor (? – prosím nelynčovat), bylo odhaleno zdvojení některých genů, které zvyšuje patogenitu parazita. Zdvojené geny zřejmě umožňují houbě účinněji míchat se svým genetickým materiálem a vytvářet na svém povrchu nové proteiny, které nebude hostitelský organismus schopný identifikovat... Podobné triky byly na úrovni genomu dosud studovány jen u jednobuněčných organismů.
Podrobnosti: Eurekalert

 


 

V úvahách o ekonomických paradoxech se podíváme na to, jak vlastně funguje věc velmi obávaná – státní dluh. Pokud je krytý státními obligacemi, jeho hlavní nebezpečí kupodivu nespočívá v tom, že by se nedal splatit. Jak to? A kde jsou pak skutečné hrozby? Jak vůbec probíhá tok peněz?
Podrobnosti: Business World

 

 

Jak se do české krajiny hodí „westernománie“, hraní si na Indiány apod.? Kupodivu to možná nejde tak proti sobě. Český mezolit a pískovcové oblasti mají k předkolumbovským kulturám Severní Ameriky docela blízko.
Podrobnosti: Science World

 

 

V mozku rozlišujeme různé moduly specializované na určitý typ problémů. Kde se zde ale skrývá vlastní dedukční schopnost, pochopení kauzality ve smyslu „když udělám A, stane se B“?
Podrobnosti: Science World


 

Autor: Pavel Houser
Datum: 12.07.2006 01:20
Tisk článku

Související články:

LINKY     Autor: Pavel Houser (08.11.2006)
LINKY     Autor: Pavel Houser (31.10.2006)
LINKY     Autor: Pavel Houser (26.10.2006)
LINKY     Autor: Pavel Houser (13.10.2006)
LINKY     Autor: Pavel Houser (06.10.2006)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace