Bush vetoval zákon o kmenových buňkách  
President George W. Bush splnil slib a vetoval zákon podporující výzkum embryonálních kmenových buněk. Mezi vědci, ale i významnými členy vlastní republikánské strany, vyvolal jeho čin zděšení.

Zákon o který jde, mohl uvolnit omezení které se vztahuje na možnost financování výzkumu kmenových buněk z federálních zdrojů. Připravený zákon již dostal u senátu spojených států zelenou. Hlasováním prošel hladce poměrem hlasů 63: 37.
Nyní, Bush, jako představitel moci výkonné, smetl zákon se stolu. Ten se nyní musí vrátit zpět zákonodárcům.  Konkrétně Sněmovně representantů (House of Representatives). Ta by mohla presidentské veto přehlasovat, ale jen za předpokladu, že získá dvoutřetinovou většinu.
 
Američtí vědci se již nechali slyšet, že absence federálních fondů pro výzkum nových typů kmenových buněk, zpozdila a bude dál bránit rozvoji životy zachraňujícím terapiím. Kmenové buňky jsou odborníky všeobecně považovány za buňky, které mohou pomoci léčit nemoci jako je Parkinsonova choroba, cukrovka, poranění míchy,...

 

Nelogické rozhodnutí

Zvětšit obrázek
Rodiče, kteří adoptovali zmrazená embrya, tleskají presidentskému vetu. (Foto: AP, Ron Edmonds)

Z federálních zdrojů byl v minulosti již tento výzkum podporován a byl označenjako jako perspektivní. V roce 2005 bylo například dovoleno tyto prostředky využívat k získávání kmenových buněk z embryí, která se stala nadbytečnými při in-vitro fertilizacích. Při léčbě neplodnosti se při IVF technice provádí oplodnění lidských vajíček. To se provádí ve zkumavce. Získá se tím mnoho embryí, ne všechna lze ale využít. Pro implantaci ženě do dělohy se vybírají ta nejlepší. Embrya, která v in vitro podmínkách vykazují nějaké poruchy ve vývoji, jsou odpadem. Zbylá nepoužitá embrya se zamrazí pro případ, že žena na poprvé neotěhotní. Pokud je léčba úspěšná a ženě se dítě, nebo děti narodí, o desítky zamrazených embryí ztratí léčený pár zájem. Nechce je a ani nehodlá přispívat na náklady spojené s jejich uchováním v tekutém dusíku. Taková embrya sloužila k přípravě buněčných linií, které jsou schopny nahradit jakoukoli buňku v našem těle.

Bushovo rozhodnutí je svým způsobem nemorální. Upírá totiž naději lidem, pro které léčba kmenovými buňkami je nadějí poslední. Tragikomické na celé věci je fakt, že jako argument pro upírání možnosti léčby na smrt nemocných, se Bush ohání „nemorálností zabíjení“.

Zatím co vědci jsou z vývoje znepokojeni, presidentovo veto našlo u značné části voličů své příznivce. Na fotografii jsou příslušníci rodin, kteří adoptovali nadbytečná zmrazená embrya. Ti přišli vyhlášení veta nad embryonálními kmenovými buňkami do jižní části Bílého domu dne 19. července oslavit.

 

Datum: 22.07.2006 13:15
Tisk článku

Příroda a lidé Země - Bičík Ivan, Janský Bohumír
 
 
cena původní: 169 Kč
cena: 150 Kč
Příroda a lidé Země
Bičík Ivan, Janský Bohumír

Diskuze:

znovu

Ucholák,2006-08-25 18:07:19

http://www.eurekalert.org/pub_releases/2006-08/cp-wff082106.php

Odpovědět

Někteří lidé jsou opravdu divní.

Láďa,2006-08-18 13:15:36

Když někdo naklonuje rostlinu, řvou jako blázni že přijde konec světa a člověka by klonovat chtěli.

Odpovědět

velká vědaká ztráta???

Ucholák,2006-08-15 16:43:54

http://www.lifenews.com/bio1705.html

Odpovědět

Křoví ať jde do prdele!

Jarda,2006-08-08 15:59:41

G. Bush = náboženskej fanatik!

Odpovědět

Tahle kausa vcelku názorně ukazuje,

J. Šimůnek,2006-08-01 09:01:44

jak důležité je zajistit, aby financování vědy bylo nezávislé na propagátorech různých pochybných ideologií.

Odpovědět

jsem bastard žijící přirozenosti navzdory

Marie,2006-07-27 07:46:23

bez vyoperování tzv. slepého střeva bych už asi nežila. Operace a ten týden po ní byly procházka růžovým sadem ve srovnání s bolestma, který mi ten zanícenej slepák způsoboval. A jsem takovej mrzák, že jsem přežila rande s pneumokokem rezistentním na ATB. Zjizvené krční mandle jsou jediný trvalý následek, který mi to způsobilo. Moje chirurgická nepřirozená záchrana se lidstvu určitě móc vymstí.

Odpovědět


ne, jen si hraješ na blbou. úspěšně.

teu,2006-07-27 08:22:46

Ne, jsi jen exhibicionistka. Klidně pokračuj.

Odpovědět

Souhlasím s omezením výzkumu ....

Ccecil,2006-07-26 20:00:56

Souhlasím s omezením výzkumu embrionálních kmenových buněk. Myslím, že je lepší, etičtější a zajímavější zkoumat kmenové buňky získané jinou metodou. A o tom v podstatě ten zákon je.

Odpovědět


?

Vlada,2006-07-27 16:04:51

Informace, že pan Ccecil souhlasí s omezením nějakého výzkumu je sice zajímavá, ale zcela neužitečná.

Jak si to v praxi představujete? Někdo (prezident? papež?) se rozhodne (podle čeho? jakým mandátem?), že nějaký výzkum (pitva, embryonální kmenové buňky, ...) je neetický a zakáže ho. Jaký to bude mít praktický dopad? Omezí (zpomalí) výzkum v oblasti svého působení. Vědci se pouze přesunou do států, kde věda není postavena mimo zákon. Hlavně že si lidé typu Ccecila a teu budou moci říct, jak si to žijí krásně eticky, když ta nepoužitá embrya jsou vylévána místo toho, aby byly použity k výzkumu. Tedy jen do té doby, než oni sami - nebo jejich děti - budou nutně potřebovat léky, které vznikly z výzkumu embryonálních kmenových buněk.

Odpovědět


Vlada

Ucholák,2006-08-01 19:44:15

Vzhledem k tomu, že zatím z embryonálních kmenových buněk nikdo nic užitečného nevyrobil a nikoho nevyléčil (na rozdíl od kmenových buněk získaných jiným způsobem, které skutečně mají již prokázené využití) zdá se žádný "praktický dopad a omezení (zpomalení) výzkumu v oblasti..." se nekoná.

"Vědci se pouze přesunou do států, kde věda není postavena mimo zákon." ... to je jejich právo, ve svobodné společnosti se přestěhují tam, kam chtějí.
Pokud si myslí jako Vlada, že v USA je "věda mimo zákon" a odstěhují se/nepřistěhují se tam, tak je sporné že zrovna v jejich případě utrpí USA nějakou škodu.

Odpovědět

vysvětleno polopatě, líp to neumím:-)

teu,2006-07-26 14:40:13

Umělé početí je znásilnění vajíčka. Takže ženy, které souhlasí s umělým početím se chovají jako muži, kteří chtí dítě i za cenu znásilnění partnerky. A to se mi prostě nelíbí.

Odpovědět


Srovnání

Vlada,2006-07-26 15:13:13

Pokud je umělé početí znásilnění vajíčka, pak chirurgická operace je útok řeznou zbraní.

Kde berete tu jistotu, že se vajíčko rozhodlo, že nechce být oplodněno a tudíž na něm bylo spácháno násilí? Vůbec mluvit o násilí a tudíž o vědomém odpírání nečeho u vajíčka je velmi troufalé.

Nicméně mně osobně stačí vaše vyjádření, že děti zplozené při umělém početí jsou pro vás bastardi, se kterými se nechcete setkávat.

On člověk vždy vidí věci jinak, když o nich jen mluví, než když se ho přímo týkají. Neřku-li je-li přímo oním "bastardem".

Odpovědět


pro Teu

ps,2006-07-26 17:07:32

"čistá a bezbolestná smrt"? Jen poznámka na okraj. Embrya nemají vyvinutou nervovou soustavu a tudíž žádnou bolest nemohou cítit. Z čhohož plyne, že si nemohou ani uvědomit fakt, zda s nimi někdo experimentuje či ne. Tolik k tvému IQ.
A dále. Smířila ses s hranicemi. Kdyby to udělali všichni tak dodnes sedíme v jeskyních a pojídáme zdechliny. Říkáš, že se nám vymstí zachraňování mrzáku. Nemusíš být mrzák. Stačí když dostaneš cukrovku a pak dáme řeč. Tolik ke tvé domělé dospělosti.

Odpovědět


zeptejme se tedy jich samých :-)

teu,2006-07-27 06:57:02

Kdo jiný než sám bastard má právo hodnotit? Všichni ostatní mohou pouze vyjádřit svůj názor.

Odpovědět


:-))

teu,2006-07-27 07:18:25

Pokud probíhá chirurgická operace bez žádosti pacienta a bez jeho výslovného souhlasu potom ano, jde o útok.:-) Zajímavou skupinou jsou úrazy - tady bych to vyřešila souhlasem v předúrazovém stavu. Například pokud se mně osobně stane nějaký vnitřní úraz a budou mne operovat bez předchozí domluvy, tak jim stejně umřu, protože jsem alergická na cat-gut (ketget=chirurgický materiál) a místo vstřebání ho odhojuji, takže mě budou týrat zbytečně, lékař ztratí čas, ve kterém mohl smysluplně ošetřit jiného pacienta a pojišťovna jim za výkon taky zaplatí zbytečně. Tož kdyby se mi stal nějaký úraz, nechte mne prosím v klidu zemřít. Převelice děkuji. Zdravotní pojištění platím poctivě, využijte ho prosím pro lidi, kteří se nedokáží se sebou samými domluvit.

Odpovědět


Koho se máme zeptat? Těch embryí!

ps,2006-07-27 07:26:38

Lepší být bastardem než fašistou a pozérem.

Odpovědět


bingo

teu,2006-07-27 08:30:41

Konečně padla ta správná otázka. Ano. Máme se zeptat těch embryií. To, že něco nemá vyvinutou nervovou soustavu vážně neznamená, že nic necítí a nevnímá. Svědčí to jen o lidské zhovadilosti a primitivním přístupu. Donedávna se věřilo, že novorozené dítě má snížený práh bolestivosti, protože nemá dostateně vyvinutou šedou kůru, aby si mohlo uvědomit bolest. Zřejmě čekali, že novorozenec začne mluvit a řekne panu doktorovi, že ho to bolí = pláč nestačil. Přitom už ve starověku bylo pro lékaře stanoven základní zákon medicíny = PRIMUM NON NOCERE.
Podtrženo sečteno, měli bychom začít makat na metodě, jak se domluvit tj.jak se naučit vnímat, čím škodíme a čím ne.

Odpovědět


Ha, ha. Dobrý vtip.

ps,2006-07-27 10:10:51

Přesně tohle to znamená. Když něco nemá nervovou soustavu tak nic necítí a nemůže komunikovat. Kdo tvrdí opak by se měl nechat vyšetřit u docenta Chocholouška.

Odpovědět


Navrat ke do doby kamenne

CZJesus,2006-08-04 18:21:03

Teuovi : A nemeli bychom se pak doprosovat tomu stromku jestli ho muzeme pokacet ? A skale , jestli ji muzeme odstrelit ? Co kdyz neco "citi" ?

Skutecne sileny vyrok

Odpovědět

po přečtení všech příspěvků od teu

Marie,2006-07-26 14:39:51

jsem si vzpoměla na jeden z Murphyho zákonů: moudrý člověk tone v nejistotách zatímco blbec je si sám sebou vždy dokonale jistý.
léčit mrzáky se nám vymstí - každý, kdo chce vlastní dítě je rasista - to abych uvedla ty nejzajímavější myšlenky.
PS to jsem zvědavá co se o sobě dozvím od teu :-D

Odpovědět


vytrženo z kontexu

teu,2006-07-26 14:42:41

Každý, kdo chce dítě za jakoukoli cenu je u mne rasista - když už chceš vytrhávat z kontexu, tak prosím celé celky.
*
Proč se potřebuješ dozvídat něco o sobě ode mne? Copak sama sebe neznáš? Proč se neznáš = nezajímáš se?

Odpovědět


vytrženo z kontexu

teu,2006-07-27 07:03:09

Taky neumím vytrhávat, schází mi tam slovo vlastní.

Vytrhávání z kontexu lze přirovnat ke genetické manipulaci - obojí lze zkoumat, ale pro praxi je to velmi ale opravdu velmi ošemetné, protože domyslet důsledky lze s lidským mozkem využitým na pouhých 7% jen s obrovskými obtížemi.

Odpovědět


Pro teu

Czert,2006-07-27 23:45:08

vite vubec co slovo rasismus znamena ? Asi ne, tak vam ho davam rasismus - názor o nerovnosti ras, obv. v souvislosti s nadřazováním některé.

NO a ted by me jak tam nasroubujete to, ze chce mit nekdo vlastni dite (za kazdou cenu).

Odpovědět


pro Czert

teu,2006-07-31 07:53:15

Tím, že je dotyčný přesvědčen, že jeho geny jsou nadřazenější genům jakéhokoli jiného (adoptovaného) dítěte a proto trvá na svém vlastním dítěti za jakoukoli cenu podle mne splňuje podmínku rasismu o nerovném přístupu.

Odpovědět


opět perlíš teo

ps,2006-07-31 20:04:39

preference vlastních genů je nejen lidem ale všemu živému vlastní. Podle tvého výkladu slova rasismus je tedy rasistou i mravenec. Být tebou kouknu do slovníku cizích slov. Nebo víš co, jdi do ZOO, hupsni do ohrady se lvem a až tě sežere tak si můžeš říct, že nejsi rasistka protože dáváš přednost jeho genům před svými.

Odpovědět

zmatek

Petra,2006-07-25 16:43:00

Nejak se v tech moralnich hlediscich neorientuju. U takto rannych stadii nejde o nejake tyrani, shluk bunek neciti vubec nic, neda se ani nazvat organismem. Takze jde ciste o pravo na zivot. Proc je jiny metr na pravo na zivot v pripade umeleho poceti (uplne v klidku si nadprodukuji embrya, pak je mrazi - uz tady jich znacne procento neprezije - a pak je stejne vyleji do kanalu) a jiny metr pro ziskavani kmenovych bunek?
Jinak si jeste dovolim poznamenat, ze uvazovat o blastocyste, ktera neni uhnizdena v placente, jako o organismu a zaroven neuvazovat jako o organismu o spermii ci somatickych bunkach, je projev naprosteho biologickeh ignorantstvi. Chapu, ze si to cirkev takto stanovila, ale to je ciste cirkevni zalezitost, tahata do toho svetske zakony je hloupost.

Odpovědět


já se taky neorientuju...

css94381672,2006-07-25 23:24:19

...a myslím ,že ani pan Bush. Ono nejvtipnější na tom je, že kmenové buňky se nyní nově získávají i hnedka po porodu z krve v placentě, která se likviduje -- a to jde už úplně mimo embrya, kanál nekanál... (info např. na www.cordbloodcenter.com/pict/pdf/clanky/003.pdf
..jak jsem nyní zjistil, psalo se o tom i na oslovi http://www.osel.cz/index.php?clanek=1764

Odpovědět


.

CC,2006-07-25 23:37:26

spíše více než méně souhlasím

třeba výzkumu na emryích jiných živočišných druhů by se Bububuš určitě takhle nebránil

a v čem je sakra těch pár lidskejch buněk - nic necítících, samostatnýho života neschopnejch - "víc" než třeba nějakej kus rostliny či houby, proti jehož konzumaci by sotva něco namítal i nejzatvrzelejší věřící libovolného průměrně praštěného náboženství?

embryo je pro vytvoření člověka podmínka nutná, nikoliv však dostačující; boží vůle k tomu vůbec potřebná není (Occame, uříznout!), morálka ve finální fázi ano, ale rozhodně není potřeba, aby to byla zrovna ta bušovská

Odpovědět


to: css94381672 (+ CC)

Ucholák,2006-07-26 18:00:43

"Embryonálních kmenových buněk..." ... čtenáři

Odpovědět


nejvtipnější je..

Ccecil,2006-07-26 20:04:00

nejvtipnější je, že css94... a jiní argumentují o něčem jiném. Nejde totiž o zákaz výzkumu kmenových buněk, ale pouze té podmnožiny, která se získává při likvidaci lidských zárodků.

Odpovědět


á-ha...

css94381672,2006-07-26 23:25:41

no tak ,jestli se týká jen kmenových embryonálních buněk...---tak aspoň tedy tak...
(já z článku pochopil, že se to týká totalmentes všech kmenových buněk)

Odpovědět


sakra

css94381672,2006-07-26 23:30:46

...vono je to hnedka v nadpisu (ajajajaj...)
...tak - a du vytáhnout slabikář... :-)

Odpovědět

Zakázat!

Vlada,2006-07-25 15:41:36

Ach ti vědátoři! Každému by mělo být jasné, že jsou určité morální hranice, za které by se jít nemělo, třebaže by takový výzkum mohl potenciálně v budoucnu zachraňovat životy.

Člověk si zaslouží úctu a ochranu před narozením i po smrti. Výzkum v této oblasti je proto velmi neetický.

Ještě štěstí, že tu máme církev, která nám dokázala v historii vždy dobře stanovit morální hranice.

Proto já osobně jsem ostře proti pitvám.

Že je článek o něčem jiném? To přece vůbec nevadí, princip je pořád stejný, člověk se z historie nepoučí.

Vždy budou u moci populisté, kteří se podřídí většinovému názoru bez ohledu na to, kolik takový výzkum může zachránit lidských životů.

Celá diskuze by neměla být o využivání kmenových buňek (jak bylo řečeno, výzkum používá jen buňky určené k likvidaci). Měla by být o asistované reprodukci, jejíž vedlejším produktem jsou právě "embrya". Je třeba vzít v úvahu, že asistovaná reprodukce umožňuje život dětem jinak neplodných párů.

Každý odpůrce výzkumu embryonálních kmenových buněk by proto měl dokázat (či alespoň se k tomu přiznat), že život narozeného dítěte je pro něj méně cenný než život embrya.

Odpovědět


oprava

Vlada,2006-07-25 15:43:53

Správně má být v poslední větě:

... by proto měl vyvrátit (či alespoň se k tomu přiznat)

Odpovědět


stačí takhle?

teu,2006-07-26 07:49:48

Přiznávám se, že ve svém životě nechci potkávat bastardy, vzniklé přirozenosti navzdory. Jenže je mi to houby platné, protože žiju ve stadiu hovad, co nechápou ani vlastní život.

Odpovědět


Skvělé

Vlada,2006-07-26 13:38:11

Výborně, konečně jsme se trochu hnuli z místa. Krásně se ukázala pravá laskavá křesťanská morálka.

Mohl bych ještě požádat o vysvětlení pojmu "přirozenosti navzdory"? Co je to ta přirozenost? To jako když se má dítě narodit císařským řezem, tak raději necháte dítě (a případně i matku) zemřít, aby se náhodou nenarodilo něco přirozenosti navzdory? Kde jsou ty hranice přirozenosti a zejména kdo je oprávněn exaktně určovat společenské hranice přirozenosti a vnucovat je ostatním? Bible?

Odpovědět


hrušky zvlášť, jablka též

teu,2006-07-26 14:17:14

Vzhledem k faktu, že opravdu nejsem pokřtěná a ani se nehodlám nechat naverbovat do nějakého spolku, tak bych nechala křesťanství a vůbec náboženství pěkně stranou. Prostým selským rozumem mi přijde zvláštní umělé početí, toť vše. Porod je věc zcela jiná, ale i tam lze 95% událostí nechat zcela přirozeně proběhnout (maturitu z gynekologie a porodnictví mám, takže v případě nutnosti mohu posloužiti).

Odpovědět


pro teu

Czert,2006-07-27 23:59:12

prosim o vysvetleni rozdilu mezu temito umelymi vecmi (brano samozrejme ve smyslu ze umele je spatne)
1. umelym pocetim
2. umelym porodem (cisarsky rez)

Odpovědět


pro Czert

teu,2006-07-31 08:08:00

Bráno ortodoxně - rozdíl není. No ale protože až tak ortodoxní nejsem (a důsledná jsem ještě míň), brala bych nemožnost porodit spontánně život spontánně vzniklý jako výzvu a o chirurgické řešení bych se pokusila - samozřejmě jen po souhlasu matky, protože jinak platí, že matčin život má přednost (páč si může pořídit další dítě).

Odpovědět


Ach ti ignoranti

CZJesus,2006-08-04 18:30:37

Ta tvoje "prirozenost" je opravdu relativni pojem. Cim se dle tebe ty bastardi odlisuji od normalnich lidi ? Jenom ze se jim malinko pomohlo ? Tohle je cele absurdni.

Odpovědět

už jsem to pochopil

css94381672,2006-07-25 10:13:34

Vrah jsem, vrazi jste ! Jsi-li, bídáku, muž, vrah, - pak střez se hněvu božího (poluce - miliony a miliony zmařených životů), jsi-li žena, vražedkyně, sic řádově menší než muži - jen desítky životů...též trestu svému neujdeš...
Každý z nás je hříšník a musí prosit milosrdného milujícího Všemohoucího o milost !

...ó, kaji se

Odpovědět


i placenta má právo na život !

css94381672,2006-07-25 10:33:48

Víte, že ti zbídačení tvorové, kterým se vulgárně říká 'vědci', nejvíce prahnou po zárodečných kmenových buňkách? (P.S. zárodek se stává embryem až v 15. den dělení). Do třetího dělení totiž (8 buněk) jsou kmenové buňky tzv. totipotentní - všehoschopné - může z nich být embryo, ale i placenta či plodová blána. Později se z nich stávají buňky pouze multipotentní - dokáží ze sebe udělat jen jakoukoliv buňku embrya. Když se z moruly (shluk buněk) stane po 5. dělení blastula (uvnitř dutinka), nastane první ireverzibilní změna - začnou se vytvářet zárodečné listy, ze kterých pak vzniká lidský jedinec. Tyto buňky jsou však již zcela nezajímavé...

Odpovědět


že by to bylo tím teplem venku?

teu,2006-07-25 11:29:05

Někteří jedinci se ze stadia kmenové buňky (všehoschopnosti) zřejmě nedostanou nikdy. Pro pokračování jejich vývinu by bylo vhodné, kdyby část zátěže odhodili alias doporučuji minimálně úplný scandisk a defragmentaci disku, pokud ne důkladné promazání souborů.:-))
-
Dotaz pro správce: u některých článků a diskuzí mám překryté texty dalšími texty. Co mám špatně nastavené? Prosím, prosím o polopatický návrh možného řešení. Převelice děkuji.

Odpovědět


ad: zbídačení tvorové zvaní vědci

teu,2006-07-25 11:36:38

Hmm, nevím, zda se dá říct, že je vědec zbídačený tvor, ale rozhodně je omezen (většinou jen na svou vědu a výzkum), což je škoda, protože život je víc nežli jen věda. A kam může výzkum vést, když je věddec skutečně zanícen (bolav): Čínský vědec tvrdí, že i muži budou moci brzy otěhotnět::
Peking 25. července (ČTK) - Těhotenství prý již brzy nebude výsadou žen. Jeden z nejlepších čínských chirurgů specializujících se na změny pohlaví Čchen Chuan-žan tvrdí, že zná způsob, jak dopřát radosti i strasti porodu "silnějšímu" pohlaví. Do projektu se hlásí stovky dobrovolníků, uvedla internetová stránka www.china.org.

Odpovědět


kázání

css94381672,2006-07-25 23:34:29

"protože život je víc nežli jen věda"

...s tím souhlasím:

V srdci nechť vře krev a cit, ale v mozku --- musí být chladno a jasno...


amen.

Odpovědět

"rozhodnutí je svým způsobem nemorální"

mirek,2006-07-24 18:30:45

O embryonálních kmenových buňkách se mluví už řadu let a výsledek je nula, nula nic. Netvrdím, že časem z toho něco nevypadne ale zatím to má roky, spíše desetiletí do stavu kdy to bude využitelné k léčbě.

To co je v dnešním systému vývoje léků amorální je fakt, že komercializace už objeveného a vyzkoušeného léku stojí neuvěřitelné peníze a trvá mnoho let. Jsme v situaci, kdy pro řadu chorob je účinný lék znám, je někde na univerzitě odzkoušen na pár pacientech s dobrými výsledky ale není zájem farmaceutických firem do něj vložit peníze a kapacity. Je to případ zejména léků na řídce se vyskytující choroby.
Ono je pro ně finančně výhodnější uvést na trh 18tý lék na rýmu, který si občas koupí skoro každý než lék, který potřebuje jeden člověk z 10 tisíc.

To co je ze strany státu amorální, a nejen v USA ale ještě daleko víc ve státech přeregulované EU, jsou byrokratické bariéry bránící rychlému a levnému uvedení na trh těch léků u nichž ještě neexistuje alternativa, kde se pacienti nechávají chcípat bez pomoci.

Mimochodem, úvodní odstavec tvrdící, že Bush vetoval zákon podporující výzkum kmenových buněk bych čekal spíš v Právu. V seriozně se tvářícím zdroji bych čekal, že bude uvedeno "zákon podporující výzkum embryonálních kmenových buněk".

Odpovědět

Pre Janu

Tom,2006-07-24 13:06:44

Ked to domyslim do dosledkov, tak este pred tym, ako budeme premyslat o priemyslenom vyuziti zmrazenych embryi, tak by sme sa mali zamysliet, ako ich nevytvarat. Ja by som napriklad nechcel mat surodencov ulozenych v tekutom dusiku.

Odpovědět


Sourozenec u ledu

Jana,2006-07-25 12:46:20

Já to chápu tak, že oplodnění vajíčka ve zkumavce a jeho pozdější přenesení do těla matky je až poslední možnost pro páry, které se už roky neúspěšně snaží o potomka a vyčerpali již ostatní snažší a "přirozenější" metody. Pokud tedy jsou někomu proti srsti zmrazené zárodky, pak musí docílit úplného zákazu. Ale nechtěla bych být v kůži někoho, kdo bude zoufalým rodičům vysvětlovat, že je sice lehce technicky (a i z finančního hlediska) možné, aby měli vymodlené dítě, ale díky zákonu xy jim to někdo jiný, jehož víru a možná ani jazyk a kulturu nesdílí, kdo není v jejich kůži a koho nikdy nepotkali, znemožnil a ono se nikdy nenarodí. A to se může týkat až 25% párů ve vyspělém světě, což adopcí odložených dětí nelze nikdy pokrýt.
A pokud nebude úplný zákaz podobného postupu (čehož se doufám nikdy nedožiju) tak přebytečná embrya (já vím, není to správný termín) budou vznikat, hromadit se v laboratořích lékařů, a budou pak jako přebytečná ničena. Vědci tedy nikomu (a ničemu) svojí snahou neubližují, pouze našli smysluplné využití pro malý zlomek tohoto biologického "odpadu", na jehož vzniku se nijak nepodílí.
A pokud vy sám (sama) nejste dítětem ze zkumavky, tak žádné "zmrazené sourozence" nemáte a mít nebudete. Navíc vše je dobrovolné a děje se se souhlasem rodičů, vy máte plné právo, pokud by se neplodnost týkala právě vás, asistovanou reprodukci jednoduše nikdy nevyužít. Ovšem právo rozhodovat o ostatních lidech nemáte.
Někde jsem četla, že víc než 50% přirozených početí končí potratem v prvních dnech, a tak si ho žena ani nevšimne. A osobně nevidím žádný velký rozdíl mezi lidským zárodkem čítajícím několik buněk a jakýmkoli jiným několikabuděčným tvorem či rostlinou. Teď mluvím o jejich (ne-)schopnosti vnímat bolest a právu na jistou úctu, nikoli o citech nastávající matky k tomu "svému" zárodku.

Odpovědět


pro Janu

teu,2006-07-25 13:52:34

Ti tvoji příkladní zoufalí rodičové nejsou nic jiného než párek rasistů, co chce za jakoukoli cenu roznést do světa svoje zparchantělý geny. Pokud tomu příroda brání, má nějakej důvod. Dokud se budeme snažit přírodu znásilňovat, bude nám ona naoplátku nakopávat prdel. Máme na vybranou.

Odpovědět


Pro Teu

Jana,2006-07-26 10:04:54

ad rasista) Pokud budu rozumět pod pojmem "rasista" někoho, kdo chce mermomocí mít potomka, který bude nést jeho vlastní geny, pak mohu za "rasistu" označit 99% lidské populace, stejně jako příslušníky všech existujících živočišných i zvířecích druhů. Předat své geny dále, to je to, oč tu běží, a už od vniku života je to to jediné, na čem záleželo. Takže odsuzovat to, je stejné jako odsuzovat dýchání nebo fotosyntézu.
ad zparchantělé geny) Nikdo na světě nemá dokonalé geny, které by ho 100% chránili zárověň před všemi nemocemi, díky nimž by dosahoval IQ přes 200, byl by houslový virtuoz a třeba kuchařský mág. Takže každý má své genetické chyby. "Dítě ze zkumavky" se narodí i přes tyto nedostatky a to díky technickému pokroku, vybavení a našim znalostem. Pokud odmítáte takovouto pomoc životu "proti přírode", tak musíte zároveň odmítnout očkování dětí (přežijí i přes genetické vady, které je neochrání před nemocemi), všechny léky (to samé), jakoukoli záchrannou akci, kdy se použije vybavení (třeba i jen žebřík, neb i ten v přírodě neroste a navíc přece každý, kdo se dostal do nouzové situace je tam proto, že má nedokonalé geny, díky kterým trpí nedostatkem předvídavosti či tělesné zdatnosti), opalovací krémy (chrání naši "špatnou" kůži před zářením a tím i před rakovinou), brýle (vždyť špatně vidící člověk např. častěji spadne, což může skončit i smrtí), knihy (nespoléhání se na naši špatnou paměť) a tak dále. Lidé pomocí svých znalostí a techniky neustále kompenzují své genetické chyby, a tak přežívají a dále se množí i lidé, kteří by jinak už nežili.
Pokud vy sama máte chuť obejít se bez všech těchto vymožeností, nic vám nebrání. Ale nemáte právo k tomu nutit ostatní.

Odpovědět


pro Janu

teu,2006-07-26 10:56:35

Já o voze, ty o koze. S takovým stupidem jako jsi ty se člověk taky hned tak nepotká. Ještě mi vynadej kvůli tomu, že když nešukám a nehoním si ji, tak mají v Itálii ve vládě komunisty.:-)))

Odpovědět


??

Jana,2006-07-26 12:07:26

Pardon, ale tu poslední odpověď nechápu. Obě dvě přece mluvíme o tom, či by snad měla být zakázána metoda oplodnění vajíčka in vitro. Já se snažím vyjádřit své argumenty proti takovému zákazu.

Odpovědět


pro Janu

teu,2006-07-26 12:25:44

Já taky nechápu. Například jak a čím nutím lidi? Tím, že na jednu internetovou diskuzi napíšu svůj názor? Tak ty sem psát svoje názory můžeš a já nesmím či co?

Odpovědět


pro Teu

Jana,2006-07-26 12:50:29

Hm, asi jsem to trošku špatně vyjádřila. To "nemáte právo nutit ostatní" nebylo myšleno přímo na vás, nýbrž všeobecně, že bych nesouhlasila s přijetím zákona, který by nutil lidi vzdát se možnosti mít děti, jen proto že by to odhlasovali politici ve snaze získat přízeň voličů (pokud by většina populace sdílela váš názor).
Ale možná diskutujeme o něčem, o čem nemáme obě ani páru. Možná by pomohlo poptat se po příbuzenstvu či kamarádů, jestli se někdo do podobné životní situace dostal (neplodnost) a jak se rozhodl. Nemyslím proto, aby se to pak napsalo někam do diskuse nebo tak, čistě jen pro vlastí zamyšlení. I když možná, nevíte, jestli neexistuje nějaký publikovaný průzkum, kolik (neplodných) lidí by bylo pro takový zákaz, či jak se všeobecně staví lidi (v Čechách nebo jiné zemi) k tomuhle tématu?

Odpovědět

ó Clintone

CC,2006-07-24 12:13:16

tys byl zlatej :_(

Odpovědět

souhlas s p.Bushem

teu,2006-07-24 08:36:02

V této věci s panem Bushem souhlasím. Jelikož a protože embryo považuji za lidskou bytost, ptám se: Která lidská bytost má chuť být pokusným králíkem bez naděje na spokojený život?

Odpovědět


Starý trik

Andrej,2006-07-24 08:45:11

Určitý jav onalepkujeme, a potom s tym javom nakladame podľa tejto nálepky, hoci podstata javu v danom kontexte svojej nálepke nezodpovedá. Pomenovanie veci je odjakživa konsenzuálne, takže nám nevnucuj svoje nálepky.

Odpovědět


pro Andreje

teu,2006-07-24 09:41:54

Proč si bereš, co ti nevyhovuje? Ať si tady budeme plácat sebevíc, dřív či později se lidi dostanou na křižovatku, kdy si budou muset vybrat: zachraňovat mrzáky (což se nám posléze vymstí) nebo konečně dospět (tj.smířit se s hranicema = člověk je smrtelný). Já už jsem dospělá, ty si klidně hraj dál na blbce.

Odpovědět


pre Teu

Andrej,2006-07-24 10:44:31

Dobre, tak inak. Pytala si sa: "Která lidská bytost má chuť být pokusným králíkem bez naděje na spokojený život?" Použiť výraz "má chuť" je v súvislosti s embryom neadekvátne. Embryo nie je uspôsobené na to, aby "malo chuť", malo svoje priania, túžby alebo sa niečoho balo a niečo odmietalo - na rozdiel od tebou spominaných mrzákov, ktorých utrpenie je sakra reálne.
Ja som so smrťou vyrovnaný, ale to neznamená, že by som odmietol prostriedky, ktoré mi môžu predlžiť alebo skvalitniť život.

Odpovědět


pro Andreje

teu,2006-07-24 11:21:04

Neodmítáš prostředky prodlužující a zkvalitňující život. Hmm. A koukáš na cenu, za kterou jsou tyto prostředky získány? Jaké jsou tvoje osobní hranice (dokdy ještě ano, odkud už ne) = jaká je tvoje morálka? V tomto bodě jsou moje morální pravidla stejná jako p.Bushe - o nic víc v téhle debatě k článku nejde. Oba máme právo vyjádřit svůj postoj k situaci, která se odehrála a zároveň máme oba právo na odlišný postoj.Odpovědět


Každé embryo má právo na spokojený život?

Jana,2006-07-24 12:26:55

V článku se píše, že se kmenové buňky získávají z tisíců a milionů nepoužitých zmrazených embryí, která jsou nadbytečná a stejně se vylijí do kanálu. Takže osobně považuju za lepší, když aspoň část z nich někomu pomůže. Navíc vše se souhlasem biologických rodičů.

Jediná možnost takovýchto embryi (ve stádiu několika málo buněk) na "spokojený život" je najít dostatek žen (miliony), které budou ochotny se jich ujmout. Kde je ale najít?

Já vidím jediné řešení. Když hodně absurdně přeženu princip zákazu potratů (požadovaných např. katolickou církví) kde žena nemá právo se rozhodnout, zda jednou počaté dítě chce donosit nebo ne, tak by logicky navazovala povinnost každé "chovuschopné" věřící ženy nechat si naimplantovat tolik těchto embryí za život, kolik je schopná porodit. A začít by se mohlo hned ve 12-13 letech, aby se co nejvíce embryím dostalo práva na spokojený život. Toto je příklad dovedený ad absurdum, ale chtěla jsem ukázat, že než se člověk začne ohánět argumenty, měl by je domyslet do důsledků.

Odpovědět


pro Janu

teu,2006-07-24 13:22:57

Pokud půjdeme do absurdna, zastavíme umělou reprodukci tj.žádné umělé početí nebude. Pokud žena neotěhotní přirozenou cestou může si již narozené dítě adoptovat (za předpokladu, že skutečně chce být matkou) - jenže to by ty ženy musely být morálně na výši, což některé z nich vážně nejsou a jsme zas u jádra.

Odpovědět


pro: teu v 13:22 - žádná polovičatá řešení

xxx,2006-07-24 15:04:46

„Pokud žena neotěhotní přirozenou cestou může si již narozené dítě adoptovat...“?
No co to je, jaké může? Musí!

Každé neplodné ženě, která si dovolí zažádat o umělé oplození, pěkně přidělit patřičný počet dětí z dětských domovů, zbytečně tam jsou odložené děti z 90% jen jednoho jistého etnika. Žádná umělá oplození nebo čekání na dlouhé adopce – hezky rozdat každému za trest 8 kousků různě starých dětí, ať je živí někdo jiný. Ušetříme minimálně na daních za provoz dětských domovů a za výzkumy neplodnosti.

Chceš děti? Tak tady je máš a pěkně si je vychovávej! Ony je ty mateřské pudy rychle přejdou. :-):-):-)

Odpovědět


xxx

CC,2006-07-24 17:14:20

Hochu zlatej boubelatej, nezapomínej na odrstraňování diskriminace - ať se rozdává stejně mezi ženy i muže rovným dílem. A to bez ohledu na počet vlastních dětí. Vyjdou nám zlomky dětí, ale ať je to spravedlivé - rozkouzkujeme je. Dostaneš akvárko s živným roztokem a v něm plovoucí hnátou - ta je inteligentní zrovna jako embryo a zrovna tak je lidská.

Odpovědět


to cc: 17:14 - Správně, naprosto souhlasím. :-)

xxx,2006-07-24 22:19:47

Žádná diskriminace! I neplodní muži se budou podílet a obdrží patřičný vzorek nechtěných dětí na výchovu, pro jistotu to platí i pro singles, kteří by jinak předem neprokázali, že jsou schopni plodit děti. Jak by k tomu přišli, nejenže si někteří dovolí být neplodní ale ještě by byli nakonec ochuzeni o nevšední zážitky z výchovy problematických dětí. Na lidi musí být přísnost! :-):-):-)

Odpovědět


nechtěné děti

teu,2006-07-25 07:10:03

Objevil se zde velice zajímavý termín: nechtěné děti. To přímo vybízí k diskuzi o euthanazii. Ale tím bychom se zcela dostali mimo téma, takže nic.

Odpovědět


teu - re nechtěné děti

xxx,2006-07-25 08:32:43

Kdopak tady první začal diskutovat o dětech místo o embryích?

A co třeba termín nechtěná embrya? Ten k diskuzi o eutanasii nevybízí?

Odpovědět


pro tři x

teu,2006-07-25 09:58:15

Vybízí. Takže aspoň pro začátek povolme euthanazii nechtěným embryům = žádné pokusy, ale čistá, co nejrychlejší a (pokud zvládneme) bezbolestná smrt. Neboli zákon, který podepsal p.Bush.
--
A poznámka pod čarou - ano, jsem stoupencem euthanazie. Jako zbabělec chci mít možnost bezbolestné zaručené smrti a ne abych jak debil páchala sebevraždy, dokud se jedna nepovede.

Odpovědět


pro teu

xxx,2006-07-25 10:32:56

A nebojíš se tady otevřeně říct, že jsi stoupenec euthanazie? Za chvilku Tě tady ostatní utlučou čepicemi (tedy spíš ukamenují nebo upálí na hranici). ;-)

Odpovědět


pro tři x

teu,2006-07-25 12:46:36

Fakt nebojím. Nejsme v zemi, kde by platila šaría, takže se mě mohou maximálně pokusit ukecat k smrti. Ehm a páč v téhle oblasti moje IQ převyšuje IQ většiny zde přítomných, tak jsem fakt v klidu.;-)
A co se týče pálení na hranici - to se pěstovalo někdy dřívějc, ne? Ale i tak bych mohla být v klidu, protože se upalovalo kvůliva majetku, takže zas nic.:-))

Odpovědět


pro teu

xxx,2006-07-25 13:14:58

Pro peníze a taky ze závisti, bacha na to. :-):-):-)

(Ale máš kliku, asi je příliš horko a zatím se žádný příznivce dlouhého umírání neozval.)

Odpovědět


pro x a x a ještě jedno x (mutanta jakéhosi)

teu,2006-07-25 13:49:23

Aha, závist zatím moc prozkoumanou nemám - nějak mi na to tohle IQ nestačí a na větší nemám nárok, tož dobre moja: děkuji za rozšíření obzorů.

Odpovědět

Fero,

Andrej,2006-07-24 08:26:29

to že je nejaký článok zaujatý t.j. že autor ním vyjadruje aj svoj postoj, je úplne v poriadku. Horšie je, ak autor používa nekorektné argumenty. A práve to sa dá vyčitať tvojej reakcii. Alebo žeby celý problem nacizmu naozaj spočival v tom, že Hitler zabijal židovské embrya a robil na nich pokusy?

Odpovědět

komentar

fero,2006-07-22 14:06:21

Bush potvrdil ultrakonzervatívny postoj v otázke ľudského života, vďaka ktorému má podporu najpravicovejších voličov. "Tento zákon by podporil odobratie nevinného ľudského života v prospech hľadania zdravotných výhod pre druhých. To prekračuje morálnu hranicu," povedal prezident.

Pri jeho vystúpení ho obkolesilo osemnásť rodín, ktoré si adoptovali nevyužité zmrazené embryá, s dvoma desiatkami detí. "Títo chlapci a dievčatá nie sú náhradnými dielcami. Pripomínajú nám, čo sa stráca, ak sa embryá zničia v prospech výskumu." Za ním stáli aj darcovia embryí a pacienti, ktorých liečia pomocou dospelých kmeňových buniek. To je výskum, ktorý prezident podporuje. Ten však ani zďaleka nie je v takom štádiu ako výskum z embryonál?nych buniek, ktorý je podľa mnohých vedcov veľmi sľubný.
------------------------------------------------------
Je to uryvok zo servera sme.sk a jeden diskutujuci to velmi dobre vystihuje: "Zabijanie embryi a nasledne experimentovanie na nich je nemoralne. Je to navrat do hitlerovskych cias, kedy presne toto iste robili so Zidmi."
Napriek tomu,ze aj clanok na SME je svojim sposobom napisany zaujato, tak ako obvykle aj vsetky podobne clanky na Oslovi, tu je na neho odkaz: http://www.sme.sk/clanok.asp?cl=2815253

Odpovědět


Zatímco...

Black,2006-07-22 15:13:31

zabíjení nevinných lidí v Iráku, Afganistánu, Iranu, Pakistanu a mnohde jinde je naprosto morální, protože tím Bush chrání zájmy USA a Bůh žehnej Americe... (blééé)

Odpovědět


jak uz se tu objevilo

ditom,2006-07-22 16:35:34

skoda spermie (vajicka), ktera padne vedle! Z kazde spermie se muze potencionalne vyvinout clovek (podobne jako z kazdeho embrya). Takze kazdy, kdo pouzil antikoncepcni prostredky, masturboval, ci vubec vyprodukoval spermii ktera neoplodnila vajicko - nemoralni vrah! Kazda zena, ktera menstruovala - nemoralni vrazedkyne!

Odpovědět


To ditom

Ccecil,2006-07-23 22:30:19

Záměrně zavádějící a chybná argumentace. Proč?

Odpovědět


nejenom pohlavní buňky

jarda petr,2006-07-25 06:52:23

Vzhledem k tomu, že z každé tělní buňky lze teoreticky klonováním vytvořit nového člověka, lze považovat za masového vraha každého, kdo si odřel koleno nebo se pořezal ráno při holení. A vzhledem k tomu, že se nám neustále obnovuje třeba střevní sliznice nabízí se celkem děsivá představa milionů potenciálních lidských životů, kteří dnes a denně končí ... no však víte kde.

Odpovědět


reakcie

fero,2006-07-25 08:48:34

Ked tak citam tie reakcie,kladiem si otazku ci diskutujem z dospelymi alebo s infantilnymi skolakmi. Zo spermie sa nikdy nevyvinie clovek,pokial nedojde k spojeniu s vajickom,az vtedy je to zapocaty ludsky zivot,cize embryo,z ktoreho by sa nevyvinulo nic ine ako "vyssie stadium" cloveka,ak to tak polopatisticky mozno oznacit. A tiez z telovej bunky,zatial ozaj len teoreticky, sa nikdy nebude dalej vyvijat clovek, pokial nedojde k premene na embryo-a v takom pripade je opat neeticke zasahovat do zivota novej ludskej bytosti.

Odpovědět


k zamysleni

Czert,2006-07-28 00:38:57

no, je sice krasne ze Busik byl obklopen svymi priznivcemi, ale to je asi tak vse... a tech 20 deti co se narodilo z "odpadu" uzasne.. ale kolik zmrazenych "embrii" se skutecne vylelo za tu dobu za kterou se pouzilo tech 20 na oplodneni ? 40x vice ? Ci 100x ? A proc Bush a jeho stoupenci nebojuji proti tomuto plytvani, ktere je daleko vetsi ? Ono je sice krasne rict ze techto 20 deti se narodilo diky tomu ze nebyly pouzity na vyzkum bunek, ale spravne by se melo rict - misto toho aby se vyleli, coz by se skutecne stalo, protoze jedoduchou logikou, kdyby se melo toto vajickou pouzit na vyzkum a misto toho by se donosilo, tak se jednoduse pouzije jine, ktere by se vylelelo a vzdy bude daleko vice vajcek se vylevat, nez se jich pouzivat na vyzkum kmenovych bunek.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace