Nedostatek testosteronu zvyšuje riziko úmrtí  
Muži, kteří po čtyřicítce mají nízkou hladinu testosteronu, jsou ve větším riziku, že do čtyř let umřou, než ti, kteří mají testosteron v normě.

 

Hladiny hormonů a věk

Zvětšit obrázek
Testosteron je steroidní hormon, který je odpovědný za vznik primárních a sekundárních pohlavních znaků. Očekávané hodnoty testosteronu v krvi: muži (18-81 let): 12 - 3 ng/ml.

Zatímco ženy ve středním věku prochází menopauzou, která pro ně znamená velké hormonálními změny. U mužů ve stejném věku k dramatickým změnám v tvorbě jejich pohlavního hormonu většinou nedochází. Hladina testosteronu mužům klesá postupně. A i když k jeho snižování začíná docházet už po třicítce, je tento pokles pozvolný, zhruba 1,5% za rok.

 

Zvětšit obrázek
Málo se ví o tom, že testosteron mají také ženy. U žen pochází testosteron z kůry nadledvin a ovárií a je vedlejším produktem metabolizmu. Produkce tohoto hormonu je řízena tropními hormony předního laloku hypofýzy. Očekávané hodnoty testosteronu u žen (18-64 let): 0,07 - 0,65 ng/ml.

Nízká hladina testosteronu ale pro muže nevěští nic dobrého. Jde ruku v ruce s úbytkem svalové hmoty, sníženou hustotou kosti, inzulínovou rezistencí, snížením pohlavního pudu, ztrátou životní energie, sníženou schopností erekce a depresemi. Proto nepřekvapí, že otázkou hladiny testosteronu se zabývají mnohá výzkumná pracoviště, a nejen ta, co připravují cyklisty a kulturisty aby  „stáli na bedně“.

 

 

Váleční veteráni
Zajímavý pokus provedli Molly M. Shoresová a její kolegové z VA Puget Sound Health Care System,  University of Washington, Seattle. Jako objekt svého zájmu si zvolili válečné veterány. Tato volba nebyla náhodná, protože o zdravotní stav válečných vysloužilců je v USA poměrně dobře postaráno. To, že se vědci rozhodli šetření provést právě na veteránech, jim umožnilo dostat se k hodnověrným údajům. Jde totiž o jedno z mála pracovišť, na kterém se hladina testosteronu v krvi v rámci pravidelných prohlídek mužům běžně testuje. Celkem bylo v pokusu prověřeno 858 bývalých vojáků. Zdravotní stav těchto mužů byl sledován nejméně po dobu 4,3 roku až devět let.


 

Výsledky

Přibližně 19% (166) mužů mělo nízkou hladinu testosteronu. 28%  (240) mužů  vykazovalo kolísající hladinu. U těch byl stejný počet vyšetření, který ukazoval na nízkou hladinu hormonu, jako počet vzorků v normě.  Všechna měření hladiny hormonu v normálu mělo 53% (452) mužů.

 

 

Úmrtnost
Zatím co mužů s normální hodnotou testosteronu zemřelo v průběhu studie jen jedna pětina (20,1%). U skupiny s rozkolísanou hladinou testosteronu jich za stejnou dobu zemřelo o něco více (24,6%).
Největší úmrtnost vykazovala skupina s nejnižší hladinou testosteronu 39,4%.

 

Nízká hladina testosteronu tedy podle této studie znamená pro svého nositele 88 procentní nárůst rizika úmrtí do čtyř let (ve srovnání s těmi, kteří jsou v testosteronu v normě).

 

 

 

Chyba ve výpočtech?

Zvětšit obrázek
Testosteron je tvořen hlavně Leydigovými buňkami v testes mužů. (Credit: Vítězná fotka soutěže časopisu Vlasta)

Samotným výzkumníkům se taková čísla jaksi nezdála a tak se jali upravovat testovací kriteria. Upravovali program tak, aby bral v úvahu další proměnné, jako například nemoci, index tělesné hmotnosti a věk. Nic naplat, i po úpravách jim stále vycházelo, že rozhodující vliv na úmrtnost sledovaných osob má testosteron.

 

 

Úpravy vstupních dat

Zvětšit obrázek
Nízká hladina testosteronu v krvi podle této studie znamená pro muže 88 procentní nárůst rizika úmrtí do čtyř let.

Teď, když už měli souvislost s testosteronem potvrzenu, takříkajíc černé na bílém, mohli pokročit dál. Jiné studie dříve provedené totiž naznačovaly, že hladina testosteronu během jednoho až dvou dnů výrazně klesá po operačním zákroku, prodělaném trauma, nebo při propuknutí vážné nemoci. To jsou vlastně všechno faktory, které zvyšují riziko úmrtí. Aby vědci zjistili, zda v jejich případech se nejedná o tuto souvislost, vyhodnotili svoje data znovu a z pokusu vyloučili všechny osoby, které zemřely do jednoho roku po některé ze jmenovaných situací (operace, trauma, choroba). Ale ani po této drastické opravě vstupních dat se na konečném výsledku zase toho moc nezměnilo. I po vyloučení vlivu případných akutních chorob vědcům stále vycházelo, že nízká hladina testosteronu pro svého nositele znamená 68% nárůst rizika brzkého smutného konce.

 

 

Čím to je se neví
Tento pokus nezjistil v čem tkví tajemství testosteronu a jakým mechanismem tato látka muže chrání. Proto také nemůže dát odpověď na otázku, zda by na situaci něco změnilo, pokud by mužům, kteří jej mají málo, aplikovali testosteron preventivně. Jak je vidět testosteron nás nepřestává překvapovat. Nedávno si zase urologové všimli, že když muže léčí léky, které snižují produkci testosteronu, například při zvětšené prostatě, muži jakoby „hloupli“. Zhoršuje se jim schopnost orientace, paměť.

 


Závěr
Výsledky pokusu svědčí o tom, že pro muže je i po čtyřicítce testosteron důležitý. Z pokusu vyplývá, že vztah mezi nízkým testosteronem a úmrtími existuje a že se nejedná o pokles, jehož příčinou by byly akutní choroby. Dlouhodobý pokles hladiny testosteronu je významným prognostickým signálem, bohužel signálem, který nevěstí nic dobrého.

 

Pramen: Molly M. Shores, M.D., VA Puget Sound Health Care System and University of Washington, Seattle; Andre T. Guay, M.D., director, Center for Sexual Function/Endocrinology, Lahey Clinic, Peabody, Mass.; Aug. 14/28, 2006, Archives of Internal Medicine
   

 

Datum: 29.08.2006 11:47
Tisk článku

Návod na prežitie pre muža - Bukovský Igor
 
 
cena původní: 750 Kč
cena: 668 Kč
Návod na prežitie pre muža
Bukovský Igor
Související články:

Sexualita v řeckém náboženství     Autor: Zdeněk Kratochvíl (02.11.2019)
Sublimace erotiky podle Platóna, alias filosofie     Autor: Zdeněk Kratochvíl (11.10.2019)
Kdo má hodně testosteronu, kupuje extravagantní šunty     Autor: Josef Pazdera (06.07.2018)
Čím menší varlata, tím ochotněji se otec zapojí do výchovy     Autor: Stanislav Mihulka (10.09.2013)
Viagra pro ženy se bude vtírat do nosu     Autor: Josef Pazdera (02.11.2012)Diskuze:

Zásadní otázkou tedy je,

Saša,2006-08-30 13:13:30

zda bude možno chybějící testosteron dodávat organismu stejně snadno jako vitaminy či Q koenzym.
Pane Mihulko, bylo by dobré, kdybyste v tom směru něco podnikl.
Pane Pazdero, pane Petře, vrhněte se na ten problém také!

Odpovědět

Věk

Milan Bacik,2006-08-29 16:23:40

Pokud hladina testosteronu s věkem klesá, pak muži s nižší hladinou jsou logicky starší a mají větší pravděpodobnost úmrtí. Pokud byla statistika očištěna od tohoto vlivu, pak se nabízí ještě možnost, že hladina testosteronu lépe odráží stáří, než kalendářní věk. Je to samozřejmě jen jedno z možných vysvětlení této statistiky.

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace