Antidepresivum a mlži  
Antidepresivum Prozac je schopno vážně narušit reprodukci sladkovodních mlžů. Do vody se dostává z moči lidí léčených na duševní deprese.

 

Zvětšit obrázek
Sladkovodní mlž Elliptio complanata ještě žije. Jestli Američany nepřejdou deprese a nepřestaneme polykat fluoxetin, může mlž to mít spočtené. Poněkud depresivní zjištění, nemyslíte?

S odpadními vodami se dostává do přírody ledacos. Například i léky a jejich metabolity, které pacienti vylučují z těla. Stopové koncentrace nejběžněji používaných léků už byly prokázány nejen v řekách, ale i v pobřežních vodách moří. K nejčastějším lékům, kterým znečišťujeme přírodu, patří antidepresiva. Těmi trpí na světě více než 120 milionů lidí. Jde o jednu z nejrozšířenějších chorob vůbec. Léky se zdaleka nedostanou ke všem, kdo by je potřebovali. Přesto užívá antidepresiva denně asi 40 milionů lidí. To je obrovské množství medikamentů.

 

Aktivní složky antidepresiva Prozacu fluoxetin a norfluoxetin byly nalezeny v tělech sladkovodních ryb a stejně tak se v rybách objevuje sertralin a norsertralin, jež jsou základem antidepresiva Zoloft. Látky se vyskytují v mozku, játrech i svalovině ryb. Naštěstí pro rybáře a konzumenty jejich úlovků jsou koncentrace látek ve svalovině zdaleka nejnižší a člověk nedokáže sníst tolik rybího masa, aby dostal do těla dávky, jež by z lékařského hlediska stály za řeč. Otázkou ale zůstává, co dělají antidepresiva s rybami a dalšími vodními živočichy. O tom se vědci dlouho jen dohadovali.

 


 

Zvětšit obrázek
Lastury mlže Elliptio complanata jsou krásné. O důvod navíc, aby přežilo i to ošklivé stvoření, které je obývá.

Na výročním zasedání American Chemical Society referovali američtí vědci z National Institute of Standards and Technology a z North Carolina State University o dlouhodobém účinku nízkých koncentrací fluoxetinu na sladkovodní měkkýše.U člověka zvyšuje tento preparát v mozku hladinu serotoninu a tím potlačuje depresivní stavy. U mlžů ale serotonin řídí rozmnožování a někdy se používá pro umělé řízení reprodukčních funkcí.

 


Prozac je schopen reprodukci mlžů vážně narušit. Samice amerického sladkovodního mlže Elliptio complanata chované ve vodě s nízkou koncentrací fluoxetinu vypouštějí z těla ještě nedovyvinuté larvy, které nejsou v mnoha případech schopny samostatného života. Elliptio complanata přitom nemusí být zdaleka jediný tvor, který přítomností fluoxetinu ve vodě trpí. V současné době je ze tří stovek původních severoamerických sladkovodních mlžů ohroženo vyhubením nebo vyhubeno asi sedmdesát.

 
Pramen: North Carolina State University

Datum: 27.09.2006 21:31
Tisk článku


Diskuze:

Antidepresivum je choroba?

Pavel,2006-09-29 07:24:59

Trochu nešťastná formulace: "K nejčastějším lékům, kterým znečišťujeme přírodu, patří antidepresiva. Těmi trpí na světě více než 120 milionů lidí."

Odpovědět


Detail... :-))

rk,2006-09-29 15:50:32

hm.. veru hej, ale ani by som si to nevšimol :-))

Odpovědět

No....

Ccecil,2006-09-28 23:28:45

Evoluce si s tím už poradí, no ne?

Odpovědět


evoluce

Král Kojot,2006-09-30 21:15:46

Velcí mlži mají poměrně dlouhý generační cyklus... Obávám se že než se druh stačí přizpůsobit, tak buďto (na postižených lokalitách) vyhyne, nebo se ten lék přestane vyrábět. Pravděpodobnější je IMHO první možnost.
U našeho Unio crassus to bylo podobně. V 19. století byl tak hojný že s ním lidé krmili dobytek. Dneska je v celé evropě kriticky ohrožený, a to zejména kvůli intenzívní chemizaci v zemědělství.

Odpovědět

Mlzi jako dalsi obet "valky proti drogam"

Petr,2006-09-28 13:31:25

... nebot nebyt tehle valky, mohly be se v klidu vyuzivat efektivnejsi terapeuticke postupy za vyuziti minimalnich davek psychedelik, napr. psilocybinu z lysohlavek, ci LSD, ktere maji dlouhodobe trvani a v prirode jsou tyto latky od nepameti.. navic je staci uzit jen parkrat a ne dvakrat denne, jako zpetne vychitavace serotoninu, jako je prozac.. nu, snad jednou a snad uz brzy!

viz. napr.: http://www.beckleyfoundation.org/pdf/Psychedelic_Healing.pdf

Odpovědět


mlzi jako dalsi obet " valky proti drogam&quo

ji.kov,2006-10-04 10:48:17

Ma to ovsem par hacku. Halucinogeny neovlivnuji zpetne vychytavani, ale agonozuji reptory. Napr. 5HT, a rychle na ne vznika tolerance /dny/, ktera je mezi nimi zkrizena, a i kdyz zpusobi psychickych zmen bohate, tak antidepresivni efekt je nejisty. Antidepresiva SSRI se davaji jen 1x denne, fluoxetin /Deprex/ ma polocas dokonce 72h.
No, a treba mezkalin /halucinogen/, je toxicky pro nektere obojzivelniky...

Odpovědět


pro Ji.kov - a

Petr,2006-10-10 11:02:57

No, jen bych k tomu dodal, ze to, ze LSD, Psilocybin ci MDMA nepatri do kategorie inhibitoru zpetnych vychytavacu serotoninu (SSRI), prece temer nic neznamena. Jde prece hlavne o vysledek. Ruzne leky na to same maji taky ruzny mechanismus ucinku. Popis ucinku (ci jen neurobiochemickych zmen) nelze u psychedelik nikterak zjednodusit na "agonizaci raptoru".
Ucinek psychedelik je vyrazne dlouhodoby v radu nekolika tydnu, mesicu a let, takze mluvit o rychle se vyvyjejici se toleranci se sice muze, ale jako protiargument se to pouzit neda. Nemluve o tom, ze za tyden je tolerance pryc, coz je i tak dost brzy.

Dlouhodoby pozitivni (i-a nejen-antidepresivni) ucinek nekterych psychedelik popsan je. Samozrejme jsou ruzne druhy depresi, ruznych jinych poruch ci dlouhodobe/kratkodobe snizeni radosti ze zivota.. Psychedelika nejsou samozrejme vselek na vsechno, ale mocny nastroj (pri spravnem uziti) rozhodne ano.

ps.: meskalin a obojzivelnici - zajimave, nicmene pri normalnim psychedelickem davkovani tezko predstavitelne nebezpeci ve volne prirode - oproti tomuto zrejme laboratornimu zjisteni.

Odpovědět

A co hormonální antikoncepce?

Jirka,2006-09-28 11:36:35

Neovlivňuje životní prostředí stejným způsobem?
Hezký den.

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace