Vakcíny proti prionům  
Proti hovězímu šílenství a dalším spongiformním encefalopatiím budeme zřejmě očkovat.

 

Howard Federoff

Zatím jen na myších uspěli vědci při vývoji vakcíny proti prionům – bílkovinným infekčním částicím, které vyvolávají smrtelná a nevyléčitelná neurodegenerativní onemocnění člověka i zvířat.

 


Základem vakcíny, kterou vyvinul tým vedený Howardem Federoffem z newyorského University of Rochester Medical Center, je geneticky modifikovaný virus nesoucí instrukce pro produkci protilátky specifické proti prionu.

 

Zvětšit obrázek
Vakcíny proti prionům zatím pomáhají jen myším

 

 
Virus vstříknutý do mozku vnáší do organismu informaci pro produkci protilátek. Myši si podle této instrukce protilátky syntetizovaly a následně pak dostaly do mozku injekci s dávkou prionů. Kontrolní myši, které dostaly neúčinný virus, uhynuly do 200 dní na prionové onemocnění. Očkované myši  žily ještě nejméně 260 dnů. Nástup choroby nebyl zastaven ale pouze oddálen. I tak je to první případ, kdy se povedlo proti  prionům něco podniknout.

 

 

 
Typickým rysem prionů je, že za normálních okolností nevyvolávají v napadeném organismu mobilizaci imunitní obrany. Vakcíny by to měly změnit.

Druhou vakcínu vyvinul tým vedený Fernandem Gonim z New York University School of Medicine. Ta není cílena na mozek ale na střevo, přes které se dostávají priony obvykle do těla. Jejím základem je geneticky modifikovaná bakterie Salmonella zbavená genů, jimž vděčí za své nectnosti, a naopak vybavená genem pro prion. Bakterie po proniknutí do střeva dráždí tamější buňky imunitního systému. Tyto buňky začnou samy vytvářet protilátky proti prionům. Po podání salmonelové vakcíny byla k prionům kompletně imunní asi třetina myší. Tyto myši přežily nákazu priony o 600 dní a dožily se normálního myšího stáří. U zbývajících myší byl nástup choroby opět jenom opožděn.

 

Zvětšit obrázek
Do služeb člověka v boji proti prionům vstoupila i salmonela.

 

Je zřejmé, že obě vakcíny mají k dokonalosti daleko. Jsou to ale první velmi nadějné vlaštovky. Goni už začal testovat pozměněný způsob vakcinace, kdy myši dostávají čtyři opakované dávky bakterie zároveň s prostředkem, který načas neutralizuje kyselý obsah žaludku. To by mělo dovolit přežití vyššího počtu salmonel a zlepšit výsledky celé procedury.
Referáty o obou vakcínách byly předneseny na výroční konferenci Society for Neuroscience konané v americké Atlantě.

 

Podle odborníků by vakcíny nemusely nacházet uplatnění jen ve formě prevence. Lékaři by je mohli využít i k tlumení průběhu prionových onemocnění, jako je například Creutzfeldt-Jakobova choroba. Preventivně by mohla být očkována domácí zvířata – skot, ovce a kozy. Jen jestli by odpůrci GMO snesli pomyšlení, že jde v obou případech o vakcínu, jejímž základem je geneticky modifikovaný mikroorganismus.

 
Pramen: New Scientist

Datum: 19.10.2006 08:27
Tisk článku

Související články:

Severoamerická zombie choroba jelenů by se mohla šířit mezi lidi     Autor: Stanislav Mihulka (24.02.2019)
Navádí Parkinsona vagus?     Autor: Josef Pazdera (02.05.2017)
Paměť je vlastně jen šílenost pod kontrolou     Autor: Josef Pazdera (03.07.2015)
Ze zloducha klíčový hráč evoluce     Autor: Josef Pazdera (11.06.2012)
Nová prionová choroba se jmenuje VPSPr     Autor: Josef Pazdera (16.08.2010)Diskuze:

Tu poslední větu jste si mohli odpustit

KELT,2006-10-19 13:00:36

odpůrci GMO nemají nic proti využívání genetických modifikací v lékařství - zde totiž nehrozí riziko uvolnění do přírodního prostředí. Více na www.greenpeace.cz. Jinak byl článek zajímavý.

Odpovědět


:-D

Martin Kostera,2006-10-19 15:29:51

"zde totiž nehrozí riziko uvolnění do přírodního prostředí"

To je vtip? :-D

Odpovědět


Je tu problém

Leo,2006-10-19 15:31:37

Máte v tom nějaký zmatek, pane Kelte. Ono totiž člověka taky musíte pustit do přírody. Nebo byste jej hodlali zavřít do izolace? No ještě tu je řešení, že by po dobu pobytu v přírodě si ucpával všechny tělní otvory...

Odpovědět


značení potravin ze zvířat

JP,2006-10-20 07:10:53

Pokud jsem si všiml, tak v článku nejsou zmíněni GP, ale obecně odpůrci GMO. To není jedno a totéž. Jestli jsou vsichni GP odpůrci GMO, pak všichni odpůrci GMO nejsou GP. Ale když už přišla řeč na GP. Pokud vím, tak GP není proti srsti značení potravin živočišného původu, které pocházejí ze zvířat, jež byla krmena GMO. Naopak. Volají po něm. Tvrzení, že nic nemají proti očkování zvířat GM mikroorganismy mi v této souvislosti přijde - mírně řečeno - zvláštní. A pokud třeba maso očkovaných krav nebudou odebírat velké obchodní řetězce, tak to pro očkování znamená vážnou ekonomickou překážku. Takže úvahy o tom, co půjde či nepůjde odpůrcům GMO pod nos, si odpustit nemůžeme. Bohužel.

Odpovědět

Prionová bílkovina je v těle k ničemu?

Pavel,2006-10-19 10:41:24

Pokud článek dobře chápu, jedná se o navození imunity vůči prionové bílkovině v jejím neinfekčním stavu. Ona ta bílkovina není v těle k ničenu zapotřebí?

Odpovědět


Na oslu...

Colombo,2006-10-19 19:37:47

..byl už článek o tom, že právě prion BSE je ve své původní formě naopak důležitý(pro co už nevim) stačí vyhledat:)

Odpovědět


význam prionového proteinu

jarda petr,2006-10-20 07:04:44

Kupodivu se živočichové bez prionového proteinu obejdou. jasně to dokazují myši s blokovaným genem pro prionový protein. Tak úplně k ničemu ale prionový protein není. Zřejmě se podílí na funkcích kmenových buněk a udržuje je při životě v extrémně náročných situacích. Takže život bez prionového proteinu je možný. Myším, které ho postrádají, zjevně nic nechybí. Některé kmeny mají trochu zmatek v cirakdiární rytmicitě.

Odpovědět

Za pět!

Josef Pazdera,2006-10-19 08:35:32

Protože mi pan Petr tohle rozpracované téma o několik hodin vyfouknul, známkuji za 5. JP.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace