Co umí španělská chřipka?  
Po nákaze „rekonstruovaným“ virem španělské chřipky mřou makaci jako mouchy. Na vině je chaos v imunitní obraně.

 

Zvětšit obrázek
Japonský virolog Yoshihiro Kawaoka

V roce 2005 vykopali vědci tělo oběti španělské chřipky, které leželo od roku 1919 ve věčně zmrzlé půdě Aljašky, a izolovali z něj zlomky dědičné informace chřipkového viru. Z těch pak virus zrekonstruovali. Virus, který už nebyl „mezi živými“ tak najednou „vstal z mrtvých“. Oživlý virový nebožtík hned ukázal drápky. Když jej vědci pustili na laboratorní myši, projevil se jako podstatně účinnější zabiják, než viry stávajících chřipek.

Zvětšit obrázek
Oběť španělské chřipky pochovaná v aljašském permafrostu


Rázem bylo jasné, že virus H1N1 z roku 1918 byl skutečně „něco extra“ a že desítky milionů obětí (uvádí se 20 ale i 300 milionů obětí – podle toho, zda se bere v potaz jen „civilizovaný“ svět nebo mrtvoly domorodců v koloniích, s jejichž počítáním se nikdo neobtěžoval) zdaleka nemá na svědomí jen předchozí zbídačení obyvatelstva první světovou válkou. 

 
Nyní otestoval tým virologů vedený Yoshihirou Kawaokou rekonstruovaný virus španělské chřipky na makacích. Stávající kmeny chřipkových virů vyvolávají u těchto opic jen mírné projevy na dýchacích cestách. Virus španělské chřipky však opicím rychle zachvátil plíce a zvířata během několika dní uhynula. Makaci se doslova utopili v krvi, jež jim zalila poškozené plíce.

 

 

Zvětšit obrázek
Obrázek z dob, kdy španělská chřipka vládla světu

Plicní tkáň makaků nepoškozoval přímo virus. Vědci zjistili u opičích obětí „laboratorní“ španělské chřipky velmi neobvyklou reakci imunitní obrany. Tělo se brání viru tak chaoticky, že přitom napáchá více škody než užitku. Virus je schopen potlačit expresi lidského genu RIG-1, který imunitní obranu reguluje a v imunitní obraně zavládne zmatek. V této souvislosti není bez zajímavosti, že podobně se vůči imunitní obraně svých obětí chová i virus ptačí chřipky H5N1. Potlačení „imunitní chaotické bouře“ by mohlo zachránit mnoho životů.

 

Zvětšit obrázek
Pokus probíhaly v laboratořích zabezpečených proti riziku 4. stupně.

Pokusy proběhly v laboratořích vybavených pro práci na 4. stupni mikrobiologického rizika. Zabezpečení takových laboratoří prakticky vylučuje únik zkoumaného mikroorganismu mimo vymezený prostor. Přesto se snesla na hlavy vědců kritika z toho, že „bosou nohou dráždí chřestýše“. Poukazuje se např. na fakt, že z pěti „návratů“ viru SARS, jich čtyři padají na vrub chyby personálu při laboratorní výzkumné práci.

 


Podle mnoha expertů ale přinesly pokusy na makacích tak významné poznatky, že to za toto předem kalkulované riziko stálo. Lze si představit, že kdyby se podobné pokusy neprováděly, bylo by to vědcům po čase opět předhazováno. Tentokrát s výtkou, že měli včas chřipkové viry zkoumat, abychom byli na případnou příští chřipkovou pandemii lépe připravení.  Není na světě vědec ten, aby se zavděčil lidem všem.
 

Pramen: Nature

Datum: 18.01.2007 06:49
Tisk článku

Když rozum podporuje víru - Hučko Ladislav
 
 
cena původní: 269 Kč
cena: 226 Kč
Když rozum podporuje víru
Hučko Ladislav
Související články:

Test na ptačí chřipku     Autor: Josef Pazdera (03.11.2005)Diskuze:

Sponzor

lazywriter,2007-02-02 10:28:19

Jestli pak ten vyzkum financovala armada .. :)

Odpovědět

pro Petru

michal,2007-01-24 19:13:10

myslíš šedej zákal?

Odpovědět

2petra

zz,2007-01-19 17:31:51

len 's nejvetsi pravdepodobnosti', cize v tomto pripade nie ;)

Odpovědět

Rekonstrukce

Jirka,2007-01-19 00:31:33

Mne by zajimalo, jak rozsahla ta rekonstrukce viru byla. Jestli to chapu dobre, tak od zmrzlych tel z te doby bychom se uz normalne nakazit nemeli. Nebo se s nejakou nezanedbatelnou pravdepodobnosti nakazit muzeme? Predpokladam, ze tech zmrzlych tel bude po svete asi jeste vicero.

Odpovědět


zmŕtvychvstanie

Martin,2007-01-19 08:34:10

Nakaziť sa môžeme všeličím, aj niečím, čo vylezie zo zamrznutých mŕtvol, ak sa to nestihlo rozložiť.
Podarilo sa oživiť baktérie uväznené 250 miliónov rokov v kryštáloch soli, ožil aj aľjašský mach zamrznutý 40 000 rokov v permafroste a rástol akoby nič, vyklíčili aj najmenej 1000 rokov zmrazené semená lupíny, tiež z permafrostu na Aľjaške. A to sú vývojovo pokročilé organizmy. Čo potom taký obyčajný vírus?

Odpovědět


obycejny virus

Jirka,2007-01-19 10:17:20

Obycejny virus muze byt docela hakliva vec, ktera bez zijici bunky nemusi dlouho prezit.

Odpovědět


Jirkovi

Martin,2007-01-19 19:28:55

To sa tvrdilo o víruse besnoty, že ho dokáže zlikvidovať voľný kyslík v ovzduší a že preto sa besnotou nakazíme len keď nás niečo pohryzie. Ale vírus chrípky sa šíri vzduchom a ako som sa dočítal, v rozpore s bežne rozšíreným názorom mráz vírusy chrípky nelikviduje, ale práve naopak, konzervuje.

Odpovědět

hnus

xyz,2007-01-18 11:10:33

a to ze jde o naprosto neeticke experimenty samozrejme nikomu nevadi..

Odpovědět


ne, naprosto nevadí...

walter,2007-01-18 12:16:19

výzkum má sloužit blahu lidí, pravděpodobně to nelze zařídit jinak. Otázka je, jestli bylo nutné nechat experiment dojít do hořkého konce, jestli nešlo jim dát drobet morfia na konec. Možná ne, možná chtěli vědět, co konkrétně opičku dovede ke smrti...
P.S. Také mi nevadí zabíjení zvířat kvůli masu, protože ho mam rád.

Odpovědět


co je etické

jarda petr,2007-01-18 14:21:10

Bylo by etičtější čekat, ža na nás přijde chřipková pandemie a zahubí zase nějakých padesát nebo sto milionů lidí? Možná pro ty, co by přežili. Oběti a jejich blízcí by asi měli jiný názor. Jaký jiný experiment navrhujete k odhalení mechanismu, jakým podobné chřipkové viry zabíjejí primáty, a jaké experimenty navrhujte k otevření cesty k případné léčbě? Mě napadá jen jeden. Aby se dobrovolně přihlásili ti, co nesouhlasí s pokusy na opicích, a vzali to místo nich. Pokud chcete e-mail na Kawaoku, abyste mohl poslat přihlášku, dejte vědět. Rád vám ho pošlu.

Odpovědět


2walter

zz,2007-01-18 14:23:27

šak mne tiež nevadí zasa zabíjanie ľudí, lebo ich nemám rád
A prečo to skúšajú na makakoch?
Ja som za to, aby to skúšali na ľuďoch, získajú cennejšie informácie a aspoň sa svet zbaví pár parazitov

Odpovědět


Testy na lidech

Milan Bacik,2007-01-18 16:53:38

No třeba takový k smrti odsouzení vrazi by mohli aspoň částečně splatit svůj dluh vůči společnosti.

Odpovědět


hmm

Petra,2007-01-19 09:30:38

tvrdi slovek, ktery je s nejvetsi pravdepodobnosti s plnym zaludkem, ve kterem nechybi nejaky ten zivocisny protein, ktery prodelal vsechny klasicke vakcinace proti TBC, nestovicim a buhvicemu jeste, a v jehoz okoli se vyskytuje urcite nekolik blizkych, kteri sve starecke potize resi injekcemi inzulinu, pozivanim kloubnich preparatu ci obycejnych ocnich kapek. Skoda, ze lidi, kteri nevedi, na co maji za ocima schovanou tu podivnou nasedlou hmotu, nejde jednoduse odmavnout na ty experimenty misto nebohych makaku. Jinak jsou totiz spolecnosti jen na obtiz...

Odpovědět

Jen aby!-

Pepa z depa,2007-01-18 07:13:02

- tuto možnost nevyužili ti nejméně povolaní, podobné hororové vize jsou známy z filmů.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace