100% euro bankovek je kontaminováno kokainem  
Zahájený projekt, který má monitorovat užívání drog zjistil, že bankovky kolující v oblasti Dublinu jsou všechny kontaminovány kokainem.

Irsko zahájilo výzkumný projekt, který by měl monitorovat šíření zakázaných drog. Hned první test způsobil v této zemi šok. Jde totiž o katolickou zemi, kde většina společnosti je hluboce věřících. Potrat je zde dosud nelegální a antikoncepce zde byla povolena teprve nedávno. Psát o interupcích nebo drogách zde patří ke společenským tabu. Ledy prolomil až mladý student Jonathan Bones, který se na Dublinské universitě pustil technikou zvanou chromatografická hmotnostní spektrometrie, do prověřování  bankovek. Do pokusu si vzal vzorky bankovek ze 45 bank. Testy na všech prokázaly přítomnost kokainu. Za všechno může bavlna obsažená v bankovkách. Ta v případě kontaktu s uvedenou drogou, ji na sebe ochotně váže, což činí kontakt s drogou snadno prokazatelný.

 

 
5% euro bankovek bylo použito jako rulička pro inhalaci kokainu.

Výsledky testu
Kontaminováno bylo 100% bankovek. 62% bankovek přitom mělo kontaminaci větší než 2 nanogramy na bankovku. 5% jich dokonce vykazovalo kontaminaci 100krát a vícekrát vyšší. Ty nejvyšší kontaminace nelze vysvětlit je pouhým stykem s jinými zamořenými bankovkami. Nejméně pět procent bankovek tedy muselo být použito jako ruličky, kterými se kokain šňupal.

 

 

Největší kontaminace kokainu byla na bankovkách hodnot 20 a 50 Euro. Na bankovkách nižších hodnot bylo kokainu málo, což svědčí o tom, že se kokain na ně dostal jen zašpiněnými prsty nebo při manipulaci v bance.

 

Tyto výsledky jsou podle expertů dostatečně representativní k tomu, aby poskytly obraz o užívání drog v Irsku a aby zodpovědná místa začala činit příslušná opatření.
Zajímavé je srovnání s výsledky nedávno uskutečněné podobné studie v USA. Tam se ukázalo, že mají kontaminovaných kokainem „jen“ 65% bankovek.

 

Stoprocentní kontaminace bankovek v Irsku posouvá Evropu do nelichotivého prvenství (alespoň co se Irskatýče). 
Nejde přitom jen o kokain, protože některé z bankovek na sobě měly také heroin (4%).
Kdo ví, jak by dopadl obdobný test u nás. Možná už jsme také Američany dohnali a předstihli. A jen naše vrozená skromnost nám to nedovolí si to přiznat.

 

Pramen: DAIRU (Drugs and Alcohol and Information Research Unit)
Dublinská universita DCU
ScienceDaily

 

Datum: 22.01.2007 03:22
Tisk článku


Diskuze:

irsko a drogy

flip,2007-02-18 01:57:30

Par faktu od cloveka co zije v Dublinu:

Irsko s hospodarskym boomem celkem logicky v poslednich letech celi narustu mnozstvi drogove zavislych lidi. Situace je tak vazna, ze je tu asi 4x - 5x vyssi koncentrace zavislych nez v CR. Kupni sila i lidi rekneme z nizsich vrstev je takova, ze vetsina drog tu vyjde velmi levne. A to kokain a heroin nevyjimaje. Napriklad marihuana je tu pomerne vzacny ukaz, tady kdyz uz se neco kouri, tak je to hasis nebo rovnou heroin.
Vetsina zavislych ovsem nejsou vyhraneni "znackari". V podstate vsichni kouri, pijou a prokladaji to vsim, co se naskytne - od ruznych prasku, ktere kupuji na cernem trhu ci si primo nechaji predepisovat od doktoru, pres metadon (v CR velmi kontrolovano, zde bezne k dispozici na tzv. metadonovych klinikach,na predpis praktickeho lekare ci "street metadon"), po ostatni tvrde drogy vcetne zminovaneho kokainu. Ten si v podobe spise svatecni slehy dava v podstate kazdej kdo v necem jede. Nelze tedy tvrdit, ze by kokain tady byl zalezitosti vyssi spolecnosti, ale ani ze tu vsichni jedou jen v nem.
No a k nominalni hodnote bankovek upatlanych snupacim praskem - 50 eurove bankovky jsou nejvyssi co jsou bezne v obehu, 5 a 10 euro jsou zase ty nejnizsi, takze jsou notne umoulane, takze na tu rulicku holt nezbyva nic jinyho, nez ty padesatky a dvacky. Kazdopadne tvrzeni, ze vyssi nominalni hodnota spinavych bankovek odkazuje na vyssi spolecnost je zcestne. V tom pripade by bylo spis vhodne udelat studii na okraje zlatych a platinovych kreditek...

Odpovědět

Kokainu furt malo

Nikola,2007-02-03 16:17:11

Kokain je tak siroce rozsirena droga, ale zaroven tak draha droga, ze je fakt komicke jak si to urcita (vyssi) spolecenska trida v klidu drzi pod poklickou. To same v evropskem parlamentu, nekde jsem cetl ze snad 80% mist je kontaminovano kokainem, coz skoro znamena ze poslanci snupou rovnou v parlamente. Nedelejme z toho tragedii, vzdyt kokain pri jednom uziti ma efekt jako lepsi kafe, dulezity je ho nesnupat proste furt, to uz neni tak slaby kafe...

Odpovědět

bankomaty

seven,2007-01-24 00:03:15

niekto mi spominal ze bankomaty kontaminuju bankovy zvyskovym kokainom, ktory sa lepi na valce vo vnutri stroja - zevraj staci jedna bankovka kontaminovana a uz vsetky po nej maju stupy koksu - ale zase studia merala aj mieru kontaminacie, a predpkladam ze ked sa kontaminuju z bankomatu asi bude miera velmi mala..
no v kazdom pripade je to zaujimave..

Odpovědět

Spravna politicka reakce

Jan,2007-01-22 11:34:23

by byla zakazat bankovky. Pouzivaji se totiz k uzivani drog ;-D

Odpovědět

srovnani

DRK,2007-01-22 10:16:55

Co takhle uvest srovnani obou lokalit, zejmena jak moc lidi v dane lokalite pouzivaji bankovky, nebo kreditni karty... Pripadne kolik tak prumerne tam jeden clovek ma bankovek v penezence a kolik se mu jich tam "otoci" za nejaky cas atd... Navic kde brali vzorky pro testy atd..?

Odpovědět

Heslo

Pepa z depa,2007-01-22 07:00:11

Což jsme nechtěli dohnat a předehnat Spojené státy?

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace