Zrak a sexuální dospívání mečovek  
Skoro valentýnský příběh o mladých mečovkách, které vstupují do dospělosti podle toho zda vidí nebo nevidí zkušené dospělé samce s nápadnými meči.

 

Živorodé akvarijní mečovky s výrazně rozdílnými samci a samicemi vlastně není úplně lehké pojmenovat. Jsou totiž známé pod mnoha jmény latinskými, anglickými i českými. To je běžná bolístka oblíbených chovaných druhů. Když už se jim nějak říká, dejme tomu Xiphophorus helleri, jsou tyhle mečovky zajímavé i v mnoha jiných ohledech.

 

Zvětšit obrázek
Mečovka jako jikra

 


Pro akvaristy jsou jedněmi z nejodolnějších a nejčastěji chovaných rybek. Jako živorodky z čeledi Poecilidae je radost je množit. Akvaristé je také s oblibou různě kříží a tak jich dneska existuje nepřeberné množství forem a tvarů.

Zvětšit obrázek
Původní divoká forma mečovky - samec.

Zároveň jsou ekologicky dramaticky úspěšné a jako invazní druh bleskovým množením válcují sladké vody různě po světě, například na mnoha místech jihu afrického kontinentu. Původně přitom pocházejí ze Střední Ameriky, z oblasti od mexického státu Veracruz po severozápadní Honduras. Oblibují především svižně tekoucí a hustě zarostlé řeky a říčky.

 

 

Pozoruhodné jsou svoji sexualitou. Během života dokáží změnit pohlaví, ze samic se mohou stát dominantní samci. Mimo to už dlouho slouží jako vzorný příklad pohlavního výběru. Jak už prozrazuje samotné jméno mečovek, samičky mečovek mají extrémní zálibu v mečících svých partnerů a volí si ctitele právě podle nich.

 

 

A jak se zdá, ještě to zdaleka není vše. Britský výzkumný tým vedený Craigem Wallingem z University of Glasgow nedávno mečovkám Xiphophorus helleri sebral další lechtivé tajemství. Zabývali se populací mečovek chovaných v zajetí a sledovali, jak nedospělé ryby obou pohlaví reagují, když vidí dospělé samce s velkými meči.

 

 

Překvapeně zjistili, že mladé samice mečovek, které se dívaly na vyspělé samce s mohutnými meči, sexuálně dospěly až o 4 měsíce dříve, než samice bez samčího videoshow. Mladí samci naopak při pohledu na sexuálně vyspělé a mečaté kolegy dospívali později, než samci, kteří byli tohoto pohledu ušetřeni. Jak se zdá, obě pohlaví mečovek podvědomě pracují s vizuálními podněty a vyvíjejí podle nich svoji sexualitu tak, aby byli co nejúspěšnější. Samice usilují o co nejlepší sexuální partnery a v případě potřeby urychlí vstup do dospělosti, samci naopak v přítomnosti tvrdých konkurentů vlastní sexualitu velmi rozumně pozdrží.

Zvětšit obrázek
Jásavé mečovky vytvarované akvaristy.

 

 

Jde o vůbec první známý případ, kdy nějaký druh upravuje délku sexuálního zrání v souvislosti s čistě optickými podněty. Autoři předpokládají, že to nebude vzácná výjimka a že se podobné situace časem najdou i u jiných druhů živočichů. Pokud jde o lidi, Walling podotýká, že sice sexuálně dozráváme o něco dřív, než v dávné minulosti, ale je to nejspíše v důsledku příznivé výživy a zdravotního stavu a ne sledováním filmů s Bradem Pittem nebo Johnny Deppem.

 

 

Již dříve se zjistilo, že délku sexuálního dospívání mohou ovlivnit jedinci stejného druhu a to prostřednictvím chemických látek. Platí to mimo jiné i pro savce, jako jsou krysy nebo ovce. Autoři si každopádně mohou být jistí, že si jejich mečovky signalizují opticky, chovali je totiž v různých akváriích. Mečovky na sebe pohodlně viděly, ale nic víc.

Nový objev docela pěkně zapadá do velmi proměnlivé doby sexuálního dospívání. To u mečovek trvá v průměru 4 až 20 měsíců a vzácně mohou mečovky dožít dokonce déle než dva roky.

 

 

Prameny: Biology Letters online (DOI: 10.1098/rsbl.2006.0608 ), Wikipedia

 

 

Datum: 16.02.2007 06:19
Tisk článku


Diskuze:

p=rosim

Martin,2007-11-22 15:12:54

prosim preposlete mi co nejvice fotek zivorodek na jouvej737@seznam.cz

Odpovědět

hmm

horafe,2007-02-23 15:58:54

"obě pohlaví mečovek podvědomě pracují s vizuálními podněty" - to mi je novinka... Ako je to potom s vedomim rybičiek? :-)

Odpovědět

Stanislav Mihulka

Alexander Ac,2007-02-21 16:21:27

By mohol, ako nerealisticky optimista informovat o
mrtvych zonach v Oregone.

http://www.newmediastudio.org/DataDiscovery/Aero_Ed_Center/Charact/A.what_are_aerosols.html

Ale nepredpokladam to;-)

Odpovědět

...velice krasny clanek...

jara cimrman,2007-02-16 15:56:28

...sam bych to lip nenapsal, zarazuju jako dalsi kapitolu do me ucebnice....clanek je moderni, zabyva se sexem, je pokrokovy, feministky budou mit radost jak ze zmen pohlavi, tak se budou moci jezit odporem k mecovitym samcum, ba i romove diky bleskovemu rozmnozovani, si prijdou na svy...jeste jednou diky......Vas Jara Cimrman

Odpovědět

uzavretý priestor

Martin,2007-02-16 09:01:58

Dovolím si malú poznámku. Nemám v úmysle spochybňovať výskum a jeho výsledky, ale je možné, že by zmeny v čase dospievania spôsobili hormóny vylučované dospelým samcom? Predsa len - rybky boli sledované počas chovu v umelých podmienkach a v uzavretom priestore, kde sa mohli hromadiť hormóny toho dospelého samca a splodiny jeho metabolizmu. Nie je žiadnym tajomstvom, že aj náš moč obsahuje stopy (a možno aj väčšie množstvá) pohlavných hormónov.
Alebo žeby ryby boli v predelených akváriách, síce s vizuálnym kontaktom, ale bez možnosti takéhoto hormonálneho ovplyvňovania?
Možno by nebolo od veci urobiť ďalší pokus, v ktorom by sa ryby nevideli, ale boli by ovplyvňované vodou, v ktorej by boli chovaní dospelí samci mečúňov.
Akvaristi, čiňte sa! :)

Odpovědět


Re: uzavrety priestor

noi,2007-02-16 13:48:35

Autoři si každopádně mohou být jistí, že si jejich mečovky signalizují opticky, chovali je totiž v různých akváriích. Mečovky na sebe pohodlně viděly, ale nic víc.

Odpovědět


Aha,

Martin,2007-02-16 19:14:22

jasné, posledný odstavec, asi som ešte napoly spal, keď som článok ráno čítal :) Ďakujem za upozornenie.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace