Člověku se líhnou v mozku nové buňky  
Nejsme výjimka. Stejně jako myším nebo potkanům i nám vzniká dnes a denně v mozku zástup nových nervových buněk. Tímto překvapivým výsledkem skončil výzkum týmu švédských a novozélandských neurobiologů.

 

 

 
Nervové buňky v hipokampu (modře).

Dlouho se i mezi vědci tradoval omyl, podle kterého živočichové přicházejí na svět s „hotovým“ mozkem, z kterého už jim po celý život buňky jen a jen ubývají. Výjimkou měly být ryby a obojživelníci, kterým se díky tomu zhojí i závažná poranění mozku. První pochyby o „zlatém dogma“ neurologie vzklíčily při výzkumu mozku zpěvných ptáků.

Zvětšit obrázek
Richard Faull, University of Auckland

Například samcům kanára se každý rok před obdobím námluv objeví v centru řídícím zpěv nové nervové buňky. Ptáci se tak připravují na zvládnutí složitých melodií.

 

 


Počátkem devadesátých let minulého století se ukázalo „zlaté dogma“ jako neudržitelné i pro savce. V mozku dospělých myší a potkanů vědci pozorovali neustálý příliv nových neuronů. Vznikají z nespecializovaných buněk (tzv. nervových kmenových buněk), které se nacházejí těsně pod dnem  mozkových komor – dutin uvnitř mozku vyplněných mozkomíšním mokem. Odtud se vydávají buňky na cestu do přední části mozku zodpovědné za čich. Během pouti se přetvářejí na nové neurony.

Nervové buňky se tvoří také v části mozku zvané hipokampus, která je důležitá pro ukládání informací do paměti. Pokusy na myších a potkanech dokazují, že při neúčasti nových neuronů je paměť vážně narušena.

 

 

 

Zvětšit obrázek
Nové neurony lze získat i v laboratorních podmínkách diferenciací z embryonálních kmenových buněk.

Ještě před třemi roky byli vědci přesvědčeni, že člověk má ze savčích pravidel o vzniku nových neuronů výjimku. Tým neurobiologů vedený Arturem Alvarez-Buyllou ze sanfranciské University of California tehdy  publikoval v prestižním vědeckém týdeníku Nature důkazy o tom, že v lidském mozku vládne klid. Novozélandští a švédští vědci vedení Richardem Faullem z University of Auckland nyní využili mnohem dokonalejších aparatur a v mozku dospělých lidí odhalili „procesí“ vznikajících nervových buněk. Výsledky zveřejnili ve vědeckém časopise  Science.

 

 

Zvětšit obrázek
Při Parkinsonově chorobě odumírají v mozku neurony produkující dopamin a tím se mění funkce center pro řízení pohybu a dalších důležitých center. Faull doufá, že se podaří mozek „hojit“ jeho vlastními nově vznikajícími neurony.

„Vyvrátili jsem dogma, podle kterého se v lidském mozku nevytvářejí nové nervové buňky způsobem, jaký je znám z mozku jiných savců,“ shrnul Faull v rozhovoru pro časopis The Scientist výsledky práce svého týmu.


Zatím není jasné, co všechno mají nové neurony v lidském mozku na starost. Není například jisté, zda nahrazují odumřelé buňky. Přesto se zdá, že tvorba nových nervových buněk pomáhá např. při hlubokých duševních depresích. Na druhé straně však může být mozek poškozen i nadměrnou tvorbou nových neuronů.

 

 

Faull a jeho spolupracovníci jsou přesvědčeni, že nově vzniklé neurony nemigrují jen do několika málo vybraných oblastí lidského mozku. Mohou se rozptýlit i do vzdálených oblastí včetně mozkové kůry, v níž se odehrávají ty nejsložitější duševní pochody.  Při pokusech na laboratorních potkanech se ukázalo, že nové neurony pronikají i do oblastí mozku, které jsou u člověka těžce postiženy při Parkinsonově chorobě.
„Migraci buněk mozkem a vznik nových neuronů bychom mohli využít pro léčbu závažných chorob,“ říká Faull.

 
Pramen: Science
Napsáno pro Lidové noviny

 

 

 

 

Datum: 22.02.2007 14:48
Tisk článku

Související články:

Bezesná noc jako antidepresivum?     Autor: Dagmar Gregorová (09.11.2023)
Umělé protonické synapse fungují milionkrát rychleji než lidské     Autor: Stanislav Mihulka (07.08.2022)
Diamantové baterie s jaderným odpadem mohou napájet umělé neurony     Autor: Stanislav Mihulka (31.05.2022)
Okno do myšího mozku     Autor: Dagmar Gregorová (20.05.2022)
Receptor rozhodující o osudu mozkové kmenové buňky     Autor: Dagmar Gregorová (14.05.2022)Diskuze:

Ted je to potvzeno!!

Honza,2007-02-25 22:27:06

Muzem chlastat, je to fajn. Jak to ze je nekdo vypita hlava? zeby nemoc tvorby bunek?

Odpovědět


to je jasný

Tokkar,2007-02-27 13:17:39

v tomto specifickém případě mortalita buněk převyšuje natalitu. ;-) ==> chlastejte s Mírou

Odpovědět

....věda pokorná

Honza,2007-02-23 09:35:16

Vždycky když se dočtu takovouto informaci tak jsem fakt pobavenej, uvědomim si, že věda a vědci, by měli být pokorní před jakýmkoliv prohlášením, zejména před prohlášením typu: to a to není možné, což se často děje. Prohlášení, definice je mrtvola, mrtvá řeka, zatímco kolem víří vesmír všech možností...... :-)

Odpovědět


Nečekejte na vědce

Dramenbejs,2007-02-25 18:59:42

Pokud se o nějakou oblast opravdu systematicky zajímáte, tak sledujte výzkumy a jejich metodologii, ale nevěřte jejich závěrům. Pro skoro každé tvrzení se najdou dva vědci, kteří se budou navzájem popírat, což dokazuje, že říditi se vědeckou autoritou je blbost.

(Mimo jiné i proto, že mezi "vědci" jsou i věřící, tzn. lidé, kteří preferují víru před racionalitou)

Odpovědět

..uz se tesim

jara cimrman,2007-02-22 18:54:02

"Člověku se líhnou v mozku nové buňky
Nejsme výjimka. Stejně jako myším nebo potkanům i nám vzniká dnes a denně v mozku zástup nových nervových buněk".....uz se tesim az se to projevi v televizi a novinach....zatim zustavam skeptikem....Vas Jara Cimrman

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz