Polynésané objevili Ameriku před Kolumbem  
Vědci získali hmatatelný důkaz o předkolumbovských cestách Polynésanů do Nového Světa.

 

 

Poloostrov Arauco, Chile. Tak tady přistáli někdy mezi roky 1321 a 1407 se svými katamarany Polynésané. Pojedli něco málo kuřat a jeli zase zpátky do Polynésie. Ještě že po sobě neuklidili a nechali na lokalitě El Adrenal-1 kostičky.

Kdyby měl Kryštof Kolumbus po přistání u amerických břehů objektivní informace, mohl si připadat jako Jára Cimrman ve slavné scénce na Patentovém úřadě. „Teď tu byl!“ začínali patentoví úředníci výčet Cimrmanových slavnějších a šťastnějších předchůdců.

 

Elizabeth Matisoo-Smithová, University of Auckland, Nový Zéland

Kolumbus dopadl lépe než Cimrman. Měl sice četné předchůdce, ale slávu objevitele Ameriky shrábl sám.

 

 


Mimo jakoukoli diskusi jsou vikingské  plavby  do předkolumbovské Ameriky. Diskuse se vedou o tom, zda do Ameriky dorazili před Kolumbem i čínské obří zaoceánské koráby. Thor Heyerdahl se pokusil vsugerovat světu, že do Ameriky mohli doplout na papyrových člunech už staří Egypťané. A nedávno se objevila teorie, podle které pronikli do Ameriky podél okraje trvalého zalednění Atlantiku z Evropy už pravěcí lovci v ledových dobách. Anatomie některých lebek nalezených v Jižní Americe zase svádí ke spekulacím, že do Ameriky připluli přes Pacifik Austrálci.

 

 

Thor Heyerdahl se pokusil plavbou na balzovém voru Kon Tiki krátce po druhé světové válce dokázat, že do Tichomoří dopluli v předkolumbovských časech jihoameričtí indiáni. V jeho stopách šli další. Nedávno to byl Heyerdahlův vnuk, který zopakoval dědečkovu plavbu. V letech 1954 a 1959 podnikl tutéž cestu český hudebník, cestovatel a filmař Eduard Ingriš. Antropologové a genetici se Heyerdahlovi smáli.

Zvětšit obrázek
Polynésané připluli do Chile s nejvyšší pravděpodobností z Velikonočního ostrova.

Na jednom mezinárodním kongresu padla dokonce na jeho adresu posměšná poznámka, že Velikonoční ostrov mohli osídlit lidé z Jižní Ameriky jedině v případě, že by Polynésané při svých kolonizačních výpadech na východ „nezabrzdili“ a „přejeli“ až do Jižní Ameriky, odkud by se pak na Velikonoční ostrov dostali „zpátečkou“. Jak se ukazuje, není to nepravděpodobný scénář.

 

Zvětšit obrázek
Dnešní zástupce polynéské drůbeže se zřejmě od časů velkých plaveb z Velikonočního ostrova do Jižní Ameriky příliš nezměnil. Divoký kur mu kouká z oka.

 

Nejnovější výzkum týmu vedeného Elizabeth Matisoo-Smithovou z University of Auckland na chilském poloostrově Arauco v lokalitě El Adrenal-1 odhalil kosti kuřat, jež byly radiouhlíkovou metodou datovány do doby mezi roky 1321 až 1407. Tím je vyloučeno, že by kuřecí kosti pocházely od Evropanů. Na ty čekaly chilské vody ještě další století. Ve stejné době se ale děly velké věci v polynéské části Pacifiku. Došlo k osídlení nejvýchodnějších polynéských výsep včetně Velikonočního ostrova a ostrova Pitcairn, který později proslul v souvislosti se vzbouřenci z lodi Bounty.

 

 

Genetické analýzy DNA kuřecích kostí z El Adrenal prokázaly, že kuřata patřila do stejné ráce jako drůbež chovaná starými Polynésany. Po genetické stránce byla tato kuřata prakticky identická s kuřaty, jež se v té době chovala na souostroví Tonga a Samoa. Rozdíl mezi DNA kuřat z El Adrenal a DNA kuřat z Velikonočního ostrova je minimální.

 

 

Zdá se skoro jisté, že Polynésané obývající Velikonoční ostrov podnikli cestu do Jižní Ameriky. Výprava jim zřejmě nezabrala více než dva týdny, což je celkem „v normě“ pro výpravy tehdejších Polynésanů.

 

 

Eduard Ingrid – autor táborákového hitu Niagára

V dědičné informaci jihoamerických indiánů zatím nikdo nenašel varianty genů, které by dokazovaly příměs polynéské krve. Podle Elizabeth Matisoo-Smithové je to celkem logické. Polynésané byli velmi zdatní cestovatelé, ale usídlovali se jen na ostrovech, kde nenašli žádné jiné lidi.

Zvětšit obrázek
Thor Heyerdahl – dobrodruh, nadšenec a sympaťák. Mnozí vědci ale s jeho neortodoxními názory na kolonizaci Polynésie a Ameriky nesouhlasili.

Zabrali tak třeba i Havaj nebo Nový Zéland. Pokud ale narazili v Chile na indiány, tak je prý vysoce pravděpodobné, že se otočili a pluli zase zpátky domů.

Takže ti smíškové, co si dělali legraci z Heyerdahla, byli nakonec pravdě blíž, než si troufali doufat. Z Ameriky do Polynésie pluly lodi „zpátečkou“ z výpravy směřující původně z Polynésie na Východ. Ještě že se toho cestovatel, dobrodruh a snílek Thor Heyerdahl nedožil.

 
.


Pramen:
PNAS, doi: 10:1073/pnas.0703993104

 

 

 

 

Datum: 05.06.2007 06:28
Tisk článku


Diskuze:

Ingriš

Bediatr,2007-06-29 13:11:10

Dobrý článek, ještě že Čechy nejsou (nyní) u moře. Geny z Polynésie by se u nás jistě našly- na kokosovou palmu lézt neumíme , ale lidi spadlí na kokos jsou používané rčení, které je třeba vědecky rozebrat...
K článku : Cestovatel a skladatel byl Eduard Ingriš , ne Ingrid jak je pod obrázkem kytaristy.

Odpovědět

Skoro všichni byli před Kolumbem

Jirka,2007-06-07 01:56:15

Jak ukazuje článek "Lidské šlápoty staré milion roků?" Skoro všichni byli před Kolumbem. Možná byl první nějaký bludný neandrtálec. Ale zatim se neda upřít prvenství lidu, co přešel přes Beringii. A jak se říka uspěch je 20% vykonaná práce, 20% postavení v kolektivu-společnosti a 60% prezentace výsledků. Kryštof Kolumbus to zkrátka uměl. Pokud se zeptáte na otázku, kdo objevil Ameriku? Tak vám odpoví Kolumbus( jestli ovšem neodpoví Marco Polo atd.)Na druhou stránu nechtěl Kryštof K. doplout do Indie? (což se mu moc nepovedlo)

Odpovědět


Ameriku

Colombo,2007-06-07 22:27:39

objevil Americo Vespuci. Kolumbus objevil Indii, a ještě k tomu blbě. Kolumbus byl arogantní a sobecký parchant, co se k "prezentaci" výsledků pouze nachomýtl svým vhodným naroznením(třeba o 200 let dříve by mu to bylo celkem nanic, to byl trh koření veden skrz východ)

Odpovědět

ano

pavel houser,2007-06-06 19:51:34

ja to myslel spis tak, ze by treba cestou zpet nedopluli puvodne kam chteli (na uzemi incke rise), a proto v krizi snedli ty slepice. ale je to ponekud krkolomne, uznavam.

Odpovědět


poznámočka

Martin,2007-06-06 21:27:55

V tej Heyerdahlovej knihe je zaujímavá teória - podľa neho Indiáni z Britskej Kolumbie (Tlingiti, Kwakiutlovia a iné) údajne môžu pochádzať z juhovýchodnej Ázie, o čom svedčí ich fyziognómia, výrazne odlišná od ostatných Indiánov, ale podobná Polynézanom (vlnité vlasy, zarastanie, guľatejšie postavy), a do Ameriky sa vraj doplavili s využitím Severopacifického prúdu Kuro-Šio. Z Britskej Kolumbie sa zasa s využitím pasátov mohli dostať napríklad na Havajské ostrovy.
Či túto teóriu potvrdí niekedy nejaký rozbor DNA príslušných kmeňov si netrúfam tvrdiť. Okrem toho pokiaľ ide o rôzne sťahovania národov a genealógie, na povesti a mýty Polynézanov sa vraj dá spoľahnúť.
Treba len hľadať, skúmať, porovnávať a k nejakému výsledku sa vedci dopracujú.

Odpovědět


martinovi

jarda petr,2007-06-07 07:12:40

Já myslím, že tohle už padlo. Mezi indiány skutečně nejsou nositelé genů, které by pocházely od Polynésanů. Fyziognomie je zrádná. A Heyerdahl často pracoval s výběrovým efektem - tedy, co se mu hodilo, to použil, co se mu nehodilo, o tom mlčel. Ale já ho měl stejně moc rád a knížka o výpravě na voru Kon Tiki má u mě v knihovně čestné místo.

Odpovědět


J.Petrovi

Martin,2007-06-07 18:57:05

A čo introgresívna hybridizácia? Opakované kríženie môže viesť k tomu, že napríklad mitochondriálna DNA, ktorá sa dedí po materskej línii, bude pochádzať od jednej rasy a jadrová DNA od inej rasy. To za predpokladu, že v každej generácii by sa vyskytol ženský potomok schopný preniesť mitochondriálnu DNA na svojich potomkov.
Na druhej strane - ak sú všetci Indiáni (možno okrem Na-Dene) potomkami tých pár sibírskych lovcov, ktorí prešli cez Beringovu úžinu, je obdivuhodné, ako sa za tých pár tisícročí dokázali rozrôzniť.

Odpovědět

...pouze...

jara cimrman,2007-06-05 19:31:19

..."vedci" a nikoliv vedci si delali srandu z kolegy Heyerdahla a potazmo, ze mne....s tou slepici ale je to skutecnost, jedna se o hradovou vlasku, ktera, po dalsim slechteni vyprodukovala bojovou slepici, (Apokalypticu jak ji lidove rikali v Rusku)..ktera, jak znamo, mimo vajec nikoho nesnasela....Vas Jara Cimrman

Odpovědět

mohlo to byt naopak

pavel houser,2007-06-05 18:50:52

inkove udajne usporadali jakousi jednorazovou vypravu do pacifiku a privezli odtud mj. na ukazku i nejake mistni obyvatele. mohli privezt i kurata. otazka: byl ten nalez v chile v jeji severni casti, ktera byla soucasti rise inku?

jinak i to, ze polynesane nekdy dopluli do ameriky, je myslim pokladano za celkem mozne/pravdepodobne, je ale kazdopadne pokrok, ze se nasly nejake hmatatelne dukazy o tehle kontaktech (ovsem spise jednorazovych).

Odpovědět


prenos kultúry

Martin,2007-06-05 21:54:42

Heyerdahl o zámorských plavbách Inkov písal v knihe "Staré civilizace a oceán", vyšla česky a je to veľmi zaujímavé čítanie. Vraj ich plte (vory) boli schopné plávať aj proti vetru, ak použili istý druh kormidla.
Ešte pripomeniem, že Heyerdahl okrem iného tvrdil, že sa takto šírili predovšetkým kultúrne vplyvy. To, že sa v génoch obyvateľov Polynézie nenachádzajú stopy DNA od amerických Indiánov, nič neznamená, kultúra sa neprenáša v génoch. Veď aj my používame čínske vynálezy, ako kompas, papier, špagety, učíme sa ich kung-fu, naše decká, aj keď sú biele, sa učia hip-hop, ktorý má zasa korene u Afroameričanov.

Odpovědět


místo

jarda petr,2007-06-06 07:37:17

Oblast nálezu se nachází zhruba na 73 stupni západní délky a 37 stupni jižní šířky. Kudy vedla v letech 1321 až 1408 jižní hranice incké říše nevím. Ale jen šťouravá poznámka. Nedal by se očekávat nález exotického importu spíše někde v nějakém inckém správním centru než na periferii. Jedině, že by si inkové po návratu z polynéského tripu udělali ihned po přistání na poloostrově Arauco kuřecí raut z importovaných surovin.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz