Červené světlo  
Stoupencům Ligy na ochranu zvířat doporučujeme tento článek nečíst.

Janis Eells z Lékařské Wiskonsinské univerzity v Milwaukee prováděla pokusy na potkanech. Podávala jim stále větší dávky metylalkoholu, dokud nenašla hranici, při které docházelo u zvířat k nenapravitelnému poškození sítnice a zvířata zůstávala po zbytek života slepá.
Na metanolem otrávených zvířatech potom zkoušela účinek záření. Zjistila, že pokud potkanům svítila do očí červeným světlem, jehož vlnová délka se blížila infračervenému,  dvě a půl minuty denně po dobu tří dnů, došlo u nich k výraznému poklesu zduření buněk sítnice. Takto ozářené buňky si zachovaly vyšší citlivost na světlo a jejich poškození následkem předávkování metanolem bylo menší.Červené světlo pomáhá ochránit sítnici oka potkanů před poškozením při předávkování metanolem


Na lidech ochranný vliv červeného světla na buňky sítnice zatím nebyl prokázán. O červeném světle je ale delší dobu známo, že příznivě působí při léčbě kožních vředů u diabetiků. V klinické praxi se červené světlo používá také při léčbě popálenin a při léčbě vřídků v dutině ústní u pacientů podrobujících se chemoterapii.

Autorka objevu Eells se svými spolupracovníky použila při svých pokusech jako zdroj světla diody, které emitují v oblasti infra-spektra 10 krát větší energií, než je energie dopadajícího záření ze Slunce, přesto je světlo na dotyk chladné. Diodu vyvinula NASA se společností Quantum Devices a její původní určení bylo zajistit rychlý růst rostlin pro potřebu kosmonautů na dlouhých vesmírných misích.


Velikost významu nového poznatku a možného užití světla při otravách si uvědomíme, že jen v samotných USA se ročně nešťastnou náhodou předávkuje metanolem 5000 osob. Metanol je běžnou součástí nemrznoucích kapalin, čistících prostředků a doma pálených lihovin. Velkou část postižených tvoří předškolní děti, které pomáhají mamince při domácím úklidu a omylem pozřou například přípravek na mytí oken.    


Terapie světlem nenahrazuje dialýzu a medikamentózní léčbu, ale má šanci se brzo rozšířit jako součást konvenčních způsobů léčby. Potěšitelné je , že¨potřebné zařízení je velikosti  krabičky cigaret a je levné. Výzkumníci doufají, že se prospěšnost světla uplatní také při oddálení oční makulární degenerace. Ta postihuje 10% lidí starších 65 let, a je prakticky neléčitelná.  Pokud se u člověka prokáže stejný léčebný efekt světla jako tomu u potkanů, tak pouhé svícení do oka červeným světlem několik minut denně po dobu 4-5 dnů, zachrání zrak řadě nešťastníků.

 
Komentář:
Z fyzikálních zákonitostí vyplývá, že stejný léčebný efekt na sítnici oka by  měly mít také návštěvy míst, kde svítí červená lucerna. Jen doba pobytu by musela být adekvátně delší, neboť jejich výkon je ve srovnání s diodami podstatně nižší.

Datum: 14.04.2003
Tisk článku


Diskuze:

;)

Zatmeni Úsvit,2015-03-20 11:55:18

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi

Odpovědět

Informace

Lojza,2004-11-08 12:21:00

Jaka latka je nejucinejsi na otravu metanolem??????

Odpovědět


Nejlepší je

Dwarf,2005-04-29 13:58:00

navštěvovat čtvrtě kde svítí dost červených luceren.

:o)

Odpovědět


...

JO6iň,2006-03-07 19:21:14

domácí slivovica - to máš otravu hneď

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace