Pochyby o klimatických kořenech darfurské krize  
Zpráva Organizace spojených národů konstatuje, že „k základním příčinám darfurského konfliktu patří změny klimatu, degradace půdy a následné soupeření o tenčící se přírodní zdroje“.

 

 

Zvětšit obrázek
Ban Ki-moon, generální tajemník OSN: „Hlavním viníkem krize jsou klimatické změny“.

Nezávislí odborníci ale zprávu vypracovanou odborníky z UN Environmental Programme nazvanou „Sudan Post-Conflict Environmental Assessment“ kritizují. Nikdo z nich podíl výše uvedených faktorů nepopírá. Jejich význam však považují zprávou OSN za vysoce přeceněný.

 

 

Zvětšit obrázek
Dr. Martha Saavedra, Centrum pro Africká studia na UC Berkeley: „Vliv Devastace životního prostředí na tuto krizi je přeceňován“.


„Je to pečlivě a profesionálně odvedená práce,“ řekla o zprávě zvící 358 stran Martha Saavedraová z Centra pro africké studie při University of California v Berkeley. Přesto má závažné výhrady k váze, jakou zpráva přičítá devastaci životního prostředí.

 


Klimatickým změnám v roli klíčových příčin darfurské krize se mezitím dostalo široké publicity. Generální tajemník OSN Ban Ki-moon vyzdvihl klimatické změny jako hlavní příčinu darfurské krize v rozhovoru pro americký list Washington Post a z něj převzaly tento náhled na věc i další sdělovací prostředky.

 

 

 

 

„O Darfuru se hovoří v pohodlné zkratce jako o etnickém konfliktu, v kterém stojí arabské milice proti černým povstalcům a farmářům. Podívejme se však na hlubší na kořeny a odhalíme mnohem složitější dění.

Zvětšit obrázek
Eric Reeves , Smith College: „O soupeření o přírodní zdroje zde vůbec nejde“.

Navzdory různým sociálním a politickým příčinám začal konflikt v Darfuru jako ekologická krize, jež vznikla přinejmenším zčásti v důsledku klimatických změn,“ říká Ban Ki-moon v rozhovoru pro Washington Post.

 


Jeden z předních světových expertů na oblast Darfuru Alex de Waal ale varuje před vyzdvihováním ekologických příčin krize. I to může vést k čistě jednostrannému a nesprávnému hodnocení.

 

 

„Obyvatelé Darfuru se dokázali po staletí přizpůsobovat změnám v životním prostředí,“ říká de Waal v rozhovoru pro vědecký týdeník Nature. „Během posledních třiceti let se tyto změny odehrávaly v rychlejším tempu a ve větším měřítku. Přesto nelze vyčerpání přírodních zdrojů a změnu ve způsobu obživy považovat za rozhodující příčinu ozbrojeného konfliktu.“
Za hlavního viníka darfurské krize považuje de Waal Národní islámskou frontu, která se dostala k moci ozbrojeným pučem v roce 1989.

 

„Národní islámská fronta tíhla k rozšíření svého politického vlivu etnickými čistkami a využívala jako základní taktiky otevřeného teroru. O soupeření o přírodní zdroje v tomto konfliktu vůbec nešlo,“ tvrdí analytik Eric Reeves, který se zabývá problematikou Súdánu na massachusettské Smith College.

„Tyto aspekty sice ze zprávy OSN zcela nezmizely, ale jsou odsunuty do pozadí,“ konstatuje Martha Saavedraová.

 

Zvětšit obrázek
Alex de Waal, expert na oblast Darfur: „Hlavním viníkem je Národní islámská fronta. Jde o uplatnění politického vlivu etnickými čistkami“.

„Darfurský konflikt by vypukl bez ohledu na to, jaké změny postihly tamější životní prostředí,“ tvrdí Eric Reeves. „Změny v životním prostředí nemohou sloužit jako alibi mezinárodnímu společenství, které nedokázalo zabránit genocidě. Není to tak, že by nejdřív zavládlo sucho a pak vypukla nekontrolovaná genocida. Takový náhled neodpovídá realitě Darfuru.“

 

 

 

 

 

Datum: 13.07.2007 11:29
Tisk článku

Globálne zdroje Hrozba alebo šanca? - Staněk Peter, Doliak Dušan, Ivanová Pavlína
 
 
cena původní: 568 Kč
cena: 506 Kč
Globálne zdroje Hrozba alebo šanca?
Staněk Peter, Doliak Dušan, Ivanová Pavlína

Diskuze:

Jak vidno,

musulman,2007-07-22 04:03:23

idiocice ovládající OSN je opravdu nekonečná, bylo by záhodno tuto monstrózní organizaci ignorovat.

Odpovědět

Dle dnešního tisku (zdroj: bbc, ned) jde o vodu

999,2007-07-19 09:28:42

"Vědci oznámili, že v súdánském Dárfúru nalezli velké podzemní jezero, jehož voda by mohla pomoci zastavit tamní konflikt. Ten je částečně vysvětlován jako střet mezi černošskými farmáři a arabskými kočovnými pastevci o ubývající přírodní zdroje, jako jsou pastviny a voda...."
"Většina nepokojů v Dárfúru je kvůli nedostatku vody", řekl agentuře AP geolog Farůk Baz z Bostonu.

Odpovědět

...je to sikovny...

jara cimrman,2007-07-13 19:42:25

...zavinily tamejsi mizerii (taky) klimaticky zmeny....neda se nic delat.....jeste ze ma pocasi a podnebi moznost zasahovat do vnitrnich zalezitosti suverenniho statu....a tak podobne...zkratka zavinil to nekdo jiny, jenom ne mistni obyvatele se svymi politiky..svou blbosti, lenosti, spolehanim na nekoho jinyho, jen ne na sebe....porad tataz pisnicka....

Odpovědět


jo to je

igor,2007-07-15 12:44:41

souhlasim, "vzdyt oni za to nemuzou", pocasi se jim zblaznilo, tak se museji trochu pobit

Odpovědět


Jasně, problémy v sudánu vůbec nejsou proto

MirekS,2007-07-15 23:49:17

že místní arabové chtějí mít sudánskou ropu jen pro sebe a nedělit se o zisky se sudánskými černochy, které považují za méněcenné přestože jsou to taky převážně muslimové.

Odpovědět

Celej svet speje k fasismu.

J.,2007-07-13 12:38:39

Etnicky cistky jsou v poradku. Za chvili se dockame cistek proti tem, co nemaji stejny nazor na oteplovani jako mainstream. Vzdyt jde preci o ciste umysly, kazdej chceme zit na cistsi planete. Tak trosicku demagogie a likvidace nepratel nevadi, protoze jde o vyssi princip... Nejhorsi je, ze tato epidemie zasahne (zasahla?) celou Zemi a ze neni kam emigrovat...

Odpovědět


Jeste jedna poznamka.

J.,2007-07-13 13:05:49

Pro ty z vas, kteri presvedcujete svet o tom, ze clovek stoji za globalnim oteplovanim. Ted se vam fasisticky manyry hodej, protoze se jedna o dobrou vec. Ale predstavte si situaci, ze Svet presvedcite. A ted se vzijte do situace, ze si to Svet vylozi kapanek jinak, ze nikoliv CLOVEK stoji za oteplovanim (nici planetu), ale ze to je BILEJ CLOVEK. Pak bude v poradku, kdyz nastoupi cistky vuci bilejm, vzdyt ti nam znicili a nicej planetu. Kdyz pobijem bily, tak tu planetu zachranime...
Aby bylo jasno, ja jsem pro to, zby se clovek choval ekologicteji, ale rozhodne se mi nelibi presvedcovani spolecnosti demagogii a jinejma fasistickyma manyrama, to je na me moc tenkej led...

Odpovědět


On už si to barevný svět takhle dávno vysvětluje

MirekS,2007-07-15 23:40:06

a všichni ti klimatičtí panikáři je v tom ještě utvrzují. To co dělá bílá civilizace je kolektivní sebevražda - ne tím, že oteplí celou planetu, ale tím že poštvou proti sobě zbytek světa, vyzbrojí je proti sobě svými zbraněmi.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace