Pandemie AIDS ničí životní prostředí  
Choroba AIDS se vyšplhala v žebříčku příčin hladu na třetí místo. Před ní jsou jen ozbrojené konflikty a klimatické změny. Nejnovější data ze subsaharské Afriky dokládají, že tato novodobá morová rána má tragické následky i pro tamější přírodu.

 

 

Zvětšit obrázek
Počty infikovaných HIV celosvětově (horní graf) a v Subsaharské Africe (spodní graf). Počty nakažených jsou v milionech. Pramen: WHO

 AIDS se vyšplhala v žebříčku příčin hladu na třetí místo. Před ní jsou jen ozbrojené konflikty a klimatické změny. Nejnovější data ze subsaharské Afriky dokládají, že tato novodobá morová rána má tragické následky i pro tamější přírodu.
V některých oblastech přestávají být národní parky a rezervace hlídány, protože se oběťmi AIDS stali přímo strážci zvěře. Další profesionální strážci neplní své povinnosti, protože se starají o rodinné příslušníky postižené touto chorobou. Spotřeba dřeva na výrobu rakví pro oběti AIDS stoupá takovou měrou, že to vyvolalo rozsáhlé odlesňování. Ochránci přírody se snaží přesvědčit venkovany, aby začali pohřbívat mrtvé v rakvích z bambusu nebo z rákosu, protože jinak hrozí rozsáhlá devastace lesních porostů.


 Pokud zemře hlava rodiny, ocitají se pozůstalí bez prostředků. Pak jim nezbude, než hledat obživu v přírodě bez ohledu na to, zda žijí uvnitř nebo mimo hranice chráněných území.
Tým jihoafrických ekologů vedený Waynem Twinem z Witwatersrandské university v Johannesburgu zkoumal život několika stovek rodin z venkova na severovýchodě Jihoafrické republiky, kde je nakažen virem HIV každý čtvrtý obyvatel. Vědci srovnávali kompletní rodiny s rodinami, kde umřel některý z rodičů a zvláště se soustředili na rodiny, kde za smrtí rodiče stálo onemocnění AIDS.


Výsledky Twineovy studie jsou alarmující. Smrt dospělého vrhá rodinu velmi rychle do hluboké bídy. Lidé ztrácejí i ty poslední finanční prostředky nezbytné pro uspokojení základních životních potřeb. Nemohou například platit elektřinu. Začnou proto kácet stromy v okolí a topit jejich dřevem. Nemají dost peněz na nákup základních potravin a obživu shánějí v přírodě. Sbírají rostliny, loví hmyz a drobné živočichy.
„Místo hovězího teď jíme kobylky,“ přiznal se Twineovi jeden z venkovanů.
Příroda subsaharské Afriky je tak vystavována o poznání silnějším tlakům, než tomu bylo před pandemií AIDS.

 

Zvětšit obrázek
Postižené rodiny upadají do hluboké bídy. Pro uspokojení základních životních potřeb jsou nuceny kácet stromy v okolí.


Twine referoval o výsledních svého výzkumu na výroční konferenci Společnosti pro ochranu přírody, která se koná v jihoafrickém Port Elizabeth. Jeho referát nebyl zdaleka jediným příspěvkem na téma ochrany přírody a AIDS.
„Jen naše organizace ztratila kvůli AIDS za posledních deset let deset zaměstnanců,“ řekl na konferenci Daulos Mauambeta, který je ředitelem Společnosti pro ochranu zvěře a životního prostředí v malawijském Limbe. „Když se podíváte do kanceláří, najdete tam místo mnoha lidí jej jejich osobní složky označené nápisem: nemocen.“
Národní parky v Malawi ztrácejí ročně dvě procenta svého personálu a na ochranu přírody jim zbývá stále méně a méně lidí. Podle Waynea Twinea má ale současná situace i pozitivní důsledky.


„Dodává to na váze hlasům, jež v současné době volají po mnohem důslednější ochraně veřejně dostupných přírodních zdrojů,“ řekl Twine v rozhovoru pro týdeník Nature. „Pokud se ti, jejichž rodiny postihl AIDS, stávají závislejšími na půdě a přírodních zdrojích, budou mít zájem o to, aby půda a příroda nebyly poškozovány.“
Na světě žije asi 47 milionů lidí nakažených virem HIV. Ročně k nim přibude 6,6 milionů nově infikovaných osob a 3,5 milionu lidí na AIDS zemře. V subsaharské Africe se počet nakažených blíží ke 30 milionům. Z toho jsou 3 miliony dětí ve věku do 15 let. Nakaženo je tu 6% všech dospělých.

Datum: 23.07.2007 16:07
Tisk článku

HIV infekce - Současné trendy v diagnostice, léčbě a ošetřovatelství - Jilich David, Kulířová Veronika , kolektiv
 
 
cena původní: 320 Kč
cena: 256 Kč
HIV infekce - Současné trendy v diagnostice, léčbě a ošetřovatelství
Jilich David, Kulířová Veronika , kolektiv
Související články:

Nový způsob boje proti HIV     Autor: Josef Pazdera (19.04.2018)
Zda se žena nakazí virem HIV, závisí na baktériích, keré má ve vagíně     Autor: Josef Pazdera (12.01.2017)
Ženy před HIV ochrání speciální „prstýnek“     Autor: Josef Pazdera (01.10.2013)
30 rokov od objavenia vírusu HIV, ktorý spôsobuje AIDS     Autor: Matej Čiernik (21.09.2013)
Dvě jsou lepší než jedna, platí u nakažených HIV     Autor: Josef Pazdera (21.07.2012)Diskuze:

Re: Yokotashi

AlYoSHA,2007-07-25 18:09:33

Ze je to ako hladnemu kupovat kuchynu. Notebook je super vec ale bez zakladneho vybavenia skol je to iba trapna hracka ktorou chceme dokazat ako im pomahame.

Odpovědět

s tema rakvema...

jara cimrman,2007-07-24 18:15:51

...se mi to nejak nezda....rozsahly odlesnovani, aby byla prkna na rakve???....co kdyz dostanou sami drevorubci AIDS??...

...jinak ale, jak jsem si vsiml, ani slovo o nejakem reseni, nebo dokonce pricine celeho zjevu...."rodinu postihl AIDS"...tady se mi neco utajuje...

Odpovědět

Hrozba, a nejenom pro afriku

Ccecil,2007-07-23 22:55:21

Nějaká antikoncepce je irelevantní, bohužel. A důvod je ten, že násilník si při znásilňování těžko natáhne šprcku. V africe velmi častý jev. Skutečnost je taková, že AIDS je do budoucna pro afriku opravdu likvidační. Prognózy jsou nemilosrdné. Do 10-15 let bude tato nemoc znamenat v některých zemích až 30% úbytek obyvatel.

Odpovědět


?

Drift,2007-07-24 08:47:07

A tos vygoogloval kde?
:-)

Odpovědět


Nynejší AIDS v africe znamená

Colombo,2007-07-24 11:22:24

že se v budoucnu(řekněme 100-200 let?) stane afrika centrem průmyslu a obchodu, nejvyspělejši země světa. Zatímco my se budeme marně snažit regulovat obrovský počet nakažených, ekonomika nám bude krachovat, kdysi nejvíce postižené africké oblasti budou v pohodě zejména díky mutaci genů, díky které se stane populace na HIV rezistentní, jak už jsou případy v nejvíce postižených oblastech. Holt, jak jste si jistě povšimli v dějepise, vývoj se vždycky přesouvá z centra na periferie.

Odpovědět


mutace

jarda petr,2007-07-24 14:12:20

Nejúčinnější mutace zajišťující tutovou odolnost k HIV1 (tuším, že se označuje jako delta32 a postuhuje gen pro receptor CCR5) se vyskytzuje v Evropě.

Odpovědět


AIDS ne

Ucholák,2007-07-24 18:13:01

AIDS nemusí být likvidační, třeba v Ugandě došlo za posledních cca 10 let k poklesu AIDS na cca 1/3 - narozdíl od okolních zemí, kde došlo k několikanásobnému nárustu. To vše ovšem ke zlosti médií a mezinárodních organizací.

Odpovědět


jarda petr

Colombo,2007-07-24 20:12:19

hmm a čím to je? Účinější mutace bych hledal spíše v hojně promořených oblastech, kde je kontakt s nemocí, co se týče populace, nikoliv jedinců, dlouhodobější.

Odpovědět


čím to je

jarda petr,2007-07-25 15:24:12

To je právě ta naše potrefenost příčinou a důsledkem. Evropané mají mutaci, která je činí odolnými proti AIDS, takže to muselo mít souvislost s HIV. Nemuselo. Ta mutace vznikla zcela náhodou a selekční tlak zvýhodňující její nositele mohl mít úplně jiný základ. Napříkald odolnost k úplně jiným chorobám. Nebo k něčemu jinému. Odolnost k HIV1 je jakýsi bonus. Tuším, že se tomu říká pleiotropie.

Odpovědět

Co antikoncepce

Magor,2007-07-23 22:12:44

Vysoká porodnost, vysoká úmrtnost na AIDS - skoro to vypadá, že by mohla pomoct antikoncepce.
Ale to je vlastně blbost. Stačí když se budou chovat morálně a žádné gumičky nejsou potřeba, viď, Ccecile.
:-P

Odpovědět


Hlavně bys měl mít v hlavě mozek a né na....

Ccecil,2007-07-23 22:49:20

A taky bys mohl plnit zdejší diskuzi smysluplnými názory a né svými smyšlenkami.

Odpovědět


Má pravdu

Bikkhu,2007-07-31 12:54:16

V Ugandě se ukazuje že to jde, když se vykašlají na církev a vysvětlí lidem o co jde.

Odpovědět

Alespoň nějaká pozitiva...

dock,2007-07-23 20:31:04

Díky AIDS nemá Afrika takový přírůstek obyvatelstva, takže se tím například vyvažuje velmi vysoká porodnost.

Odpovědět

na co rakve??

dzidzir,2007-07-23 18:08:26

Hernajs, fakt trochu nechápu, na co používat rakve pro tyhle případy. Samozřejmě chápu, že je to obvyklé všude ve světě, ale když to způsobuje velký úbytek stromů, tak nechápu, proč to tak dělají...

Problematikou pandemie AIDS ani místními zvyky jsem se nezabýval, takže možná je můj komentář hloupý a pak se omlouvám.

Odpovědět


Rakve v Africe ?

Medvědovič,2007-07-24 12:22:30

Zase jeden výmysl křesťanských misionářů.
Před jejich příchodem je nikde nepoužívali. Teď používají rakve a né gumičky, které zase flanďákům vadí.

Odpovědět

myslim, že článek implikuje chybný pohled

P.P.,2007-07-23 17:08:01

Článek se mi nelíbí a to hodně. Vyznění článku je o tom, jak nemá kdo pracovat jako ochránce parku či za něčím stolem je jenom složka "nemocen". To vypadá (a nedá se ani jinak interpretovat), jako kdyby z důvodu úmrtí na HIV-AIDS počet lidí v subsaharské Africe KLESAL. Jenomže pravý opak je pravdou. Počet lidí i přes tuto pandemii rychle narůstá. Pokles životní úrovně je potřeba spojit také s tím, že o stejné zdroje se dnes dělí mnohem více lidí než ještě před několika desítkami let. Jenomže náhled na tuto skutečnost je postižen politicky korektní slepotou. Právo na nekotnrolovatelné a nekontrolované rozmnožování je základním lidským právem a důsledky přelidnění se nesmí vidět. Když tak se ti lidé seberou a odjedou do Evropy a ta už je nějak vyléčí a nakrmí. Že jo?!

Odpovědět


OLPC

AlYoSHA,2007-07-23 17:44:48

Hej. Suhlas. Napokon som sa dobre zasmial, ked vyzraty vyrobcovia pocitacov tlacia do afriky 100$ notebooky ci ako tomu hovoria. Pritom ludia z europy a US co tam dlhodobo pracuju/ziju, tvrdia ze v africkych skolach chybaju take normalne veci ako: krieda, ceruzky, zosity ... Pride mi to z nasej (EU ale aj US) strany ako take alibistike chovanie (pri ktorom si navyse este aj namastime vrecka). Mam pocit ze afrika bola a je pre vyspele krajiny dojnou kravou a smetiskom zaroven. A v tomto smere sa nic nemeni.

Odpovědět


struktura?

jarda petr,2007-07-24 03:42:11

Nikde v článku není napsáno, že počet obyvatel subsaharské Afriky klesá. Nikde v něm není napsáno, že populační exploze není problém. Ve vaší kritice ale chybí jeden velmi důležitý údaj - věková struktura současné africké populace devastované onemocněním AIDS. Afrika zoufale "mládne". Zatímco "produktivní" populace je notně "prosévána", rodí se děti a vyrůstá mládež. Ta se průběžně infikuje virem HIV. Navíc vyrůstá v prostředí, kde "produktivní" část populace zdevastovaná AIDS nevytváří ekonomiku dostatečně silnou pro zajištění základních potřeb - vedle jídla, je to vzdělání nebo lékařská péče. To se odráží i v ochraně přírody. Desetiletí kluci nebudou pracovat jako strážci zvěře. Čtyřicetiletých se nedostává.

Odpovědět


ke komentáři jardypetra

Medvědovič,2007-07-24 12:29:36

Pokud je takové věkové složení je to ideální pro gerilové války a fanatická hnutí. Zblbnout 40letého jde obtížně ale 10 je ideální materiál na fanatické vojáčky (Pol Pot).

Odpovědět


RE: Medvědovič

AlYoSHA,2007-07-24 14:24:54

ono sa to tam aj deje. Bezne su popisy nafetovanej nast-rocnej mladeze vyzbrojenej AK-47 ktory strielaju hlava-nehlava.

Odpovědět


about OLPC

Yokotashi,2007-07-24 15:36:03

Na co potrebujes kridu, zosit a ceruzku, ked mas notebooka, do ktoreho si mozes vsetko zapisovat a ktory je v sieti s notebookom ucitela?

Odpovědět


Vzhledem k tomu

Colombo,2007-07-24 20:13:55

že křída, sešit, pastelky atd. by stály pod 5 dolarů, je notebook totálně nevýhodný.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace