Kde sídlí inteligence?  
Na mysteriózní otázku, kde nám v mozku sídlí inteligence, se vědci pokusili najít odpověď sloučením výsledků ze 37 různých studií.

 

 

Zvětšit obrázek
Příklad výsledků jedné ze studií získaných technikou MRI (magnetic resonance imaging). Jde o čelní pohled na lidský mozek v němž jsou barevně vyjádřena místa aktivity související s inteligencí. Nahoře v šedé hmotě mozkové, dole v bílé hmotě mozkové. Z několika desítek obdobných studií různých týmů Haier se svým kolegou poskládali síť lokalit, které do inteligence mají co mluvit. Výsledek je na dalším obrázku.

Do souvislosti s intelektuálními schopnostmi  byla dlouho dávána šedá kůra mozková. Pak se ale ukázalo, že muži mají ve srovnání s ženami, šedé hmoty v mozku šest a půl krát více. Testy inteligence ale rozdíly nepotvrzují. Evoluce člověka tedy vytvořila dva odlišné typy mozku, přičemž oba jsou určeny ke stejnému inteligentnímu chování. Podrobně o rozdílech  stavby inteligence ženy a muže například zde.

 

Richard Haier

Richard Haier z University of California a Rex Jung z University of New Mexico  se nyní pokusili sestavit jakousi superstudii zaměřenou na inteligenci. Vznikla tak, že bez ohledu na pohlaví a rasu dali dohromady výsledky celkem 37 studií. Ve všech případech se jednalo o výsledky získané takzvanými zobrazovacími metodami a které se týkaly inteligence. Postupně  tak začala vyplouvat na povrch  mozková síť, která s inteligencí souvisí. Potvrdilo se, že inteligence nezávisí na jednotlivé struktuře mozku, ale na tom, jak efektivně informace mezi různými lokalitami mozku cestují. 

 

Richard Haier, profesor psychologie na UCI a výzkumný pracovník v oblasti inteligence vysvětluje nový poznatek slovy: „Již některé předchozí studie naznačily, že inteligence by měla souviset s tím, jak informace mozkem cestují. Naše pátrání to potvrzuje a ukazuje, že podél těchto informačních cest jsou v některých místech „zastávky“. Jestliže nyní víme, kde jsou, můžeme se pustit do odhalování toho, jak inteligenci ovlivňují.“

 

 

Zvětšit obrázek
Oblasti mozku, které po sumarizaci všech poznatků vyšly pro naší inteligenci jako důležité. Výsledek ale závisí na komunikačním koncertu, který mezi sebou (označeno šipkou), jsou schopny rozehrát. (Kredit: Richard Haier, UCI)

Haier s Jungem k sesypání výsledků od různých autorů dohromady přistoupili tak, že čím častěji se v jednotlivých studiích, ta která oblast mozku se vztahem k inteligenci vyskytovala, tím větší váhu těmto místům dali. Brzo se ukázalo, že to jsou ty samé oblasti, které mají co dělat s pozorností, schopností si zapamatovat a ty, jež mají na starosti komplexní funkce, jakými je například řeč. V mozku se ukázaly být dvě lokality, ve kterých jsou místa se vztahem k inteligenci nahromaděna. Jednu z nich, kde k takové kumulaci dochází, představují čelní laloky. Druhou je temenní část mozku.  Úroveň inteligence by podle Haiera a Junga měla být založena na tom, jak výkonná komunikace mezi těmito oblastmi mozku je. Budeme-li Haierovi věřit, tak pro náš mozek platí stejný princip jako platí v armádě. I tam se bitvy rozhodují především díky rychlému přenosu informací a koordinaci. O tom, že přenos informací může být rozhodující, svědčí i některé fyzikální metody, které špatný přenos vzruchů napravují pomocí elektrického pole vytvářeného elektrodami zavedenými do mozku.
Znovu se tak nastoluje otázka možnosti léčby osob rozumu mdlého, stejně tak jako i dalšího vylepšování těch, jež jsou s inteligencí v normálu. 

 

Zobrazovacími metodami zkoumaná inteligence je relativně novým krokem v bádání. To, na čem se vědci ale nemohou shodnout, je definice inteligence a jak ji měřit. Haier a Jung ale překvapivě našli shodu ve zjištěných údajích, přesto, že jimi posuzované studie volily k hodnocení inteligence i jejího výzkumu, různé přístupy.

 

Earl Hunt


Jeden z prvních psychologů, který  se k těmto novým výsledkům vyjádřil, je psycholog Earl Hunt  z University of Washington. Podle něj Haierův a Jungův P-FIT model, jak autoři svojí mozkovou síť nazvali, ukazuje na to, jak hodně jsme v chápání toho, co po biologické stránce inteligence je, pokročili. Před dvaceti pěti lety se vědci dohadovali o tom, jestli inteligence souvisí s rozměry lebky. Nyní už nám zobrazovací metody umožňují vstupovat přímo do funkčního mozku. Jeden ze základních poznatků byl učiněn před třemi roky. Tehdy se ukázalo, že sídlo pro obecnou inteligenci nemá “centrum“. Že není lokalizováno například do čelních laloků, ale že je rozprostřeno po celém mozku. O rok později zase vyšlo najevo, že navzdory tomu, že ženy mají více bílé hmoty mozkové a muži zase šedé, nejsou v obecné inteligenci mezi mužem a ženou, rozdíly. Jinak řečeno to znamená, že jednotlivé neuroanatomické struktury nemají s obecnou inteligencí toho moc společného. Různé typy mozků mohou stejné intelektuální zdatnosti dosahovat různými cestami.   

 

Také genetici v poslední době dokládají, že úroveň inteligence se dědí. A protože geny pracují biologickými cestami, musí také existovat biologické základy inteligence. Vědci jsou ještě daleko od porozumění všech detailů, ale tento nový model P-FIT (Parieto-Frontal Integration Theory), by měl být základem pro zpřesňování této sítě a pro testování nových hypotéz o inteligenci.         

                                    

Pramen: University of California - Irvine


 

Datum: 20.09.2007 03:37
Tisk článku


Diskuze:

Prvorodení majú vyššie IQ

Eva B.,2007-09-25 16:32:48

Všeobecne sa tvrdí a aj sa očakáva, že prvorodený je lepších kvalít než sú jeho mladší súrodenci. Som matka štyroch detí a práve to posledné dieťa je najchytrejšie, s vysokým IQ. A to napriek tomu, že pri pôrode mal klinickú smrť. Zdá sa, že sa to vymyká všetkým pravidlám a tvrdeniam vedy.
Ako pripomienku uvádzam, že vysoké perceto géniov vôbec neboli prvorodení.

Odpovědět

Dnes druhýkrát potešený

PeterP,2007-09-22 13:45:56

Jednak správa o hobitoch a jednako táto správa. Jej závermi som potešený, pretože som si vždy myslel a podvedome tušil, že inteligencia je "rozprestretá" po viacerých častiach mozgu. Tak predsa náhoda nemôže pracovať, aby vytvárala nejaké centrum inteligencie. Inteligencia vyššieho stupňa je síce evolučnou výhodou ale nezaručuje prežitie druhu. Zároveň to dáva tvrdú ranu bigotnému náboženskému hlásaniu teórie o "duši" .

Odpovědět

inte

mikjs,2007-09-21 15:04:33

no nevim jak vseobecna inteligence ale v logice je to u zen urcite slabsi

jinak existuji studie ze v prumeru se inteligence zeny a muzi temer nelisi ale v spickach sou zasadni rozdily to znamena ze na 1 genialni zenu pripada treba 10 muzu (samozrejmne to plati i naopak). Cize muzi maji ten graf rozlozeni inteligence jaksi plytsi nez zeny

Odpovědět

Jen si měřte

Vrata,2007-09-20 23:00:59

Zajímavé. Zkoumá se sídlo něčeho, co není definováno. Sídlí to vůbec v nás, nejsme jen část inteligence, nebo dokonce nástroj? Co je inteligentnější, Hardware nebo Software?

Odpovědět

"Léčba" nízkého IQ

H5N1,2007-09-20 18:28:39

"Znovu se tak nastoluje otázka možnosti léčby osob rozumu mdlého, stejně tak jako i dalšího vylepšování těch, jež jsou s inteligencí v normálu."
Tak nevím, co si mám o tomhle myslet. Jistě,lidé s IQ pod nebo na hranici debility jsou nemocní a měli by se léčit, ale nač proboha umělé zvyšování IQ a ještě to nazývat léčbou? Je snad člověk s průměrným IQ nemocný? Nebo je snad jedinec s IQ např. 140 kvalitnějším člověkem? O tom, pokud vím rozhoduje charakter, ne IQ. Takové zákroky jsou něco jako plastická operace silikonových implantátů. Někdy uvažování těch vědců vážně nechápu, jen čekám až příjde na řadu "léčba" dalších nežádoucích parametrů, jako např. barva vlasů či umělé prodlužování lidí. Jedno vím jistě, že se nezúčastním, měřím 165 cm, ale přesto si připadám zdravý, no asi to bude tím, že mám nízké IQ

Odpovědět


myslím

CC,2007-09-20 22:05:49

že tady se nejedná o žádné "uvažování těcvh vědců" ale o pouhou nejapnou poznámku autora článku, která je tím, co vás tak vydráždilo

Odpovědět


Myslíš, že nejapná?

Ludva,2007-09-21 14:11:13

Piješ kávu? Ano, no tak to si ale umele docasne zvysujes IQ. Vedeljsi to? Ze to je nejapné? Mozna, ale je to tak.
Vís ze léky na Alzheimera zvysují výsledky v testech IQ? Nevís? No to je chyba, protoze prave oni brani odbourani nervovych prenasecu atim zvysuji rychlost prenosu signalu. Proste, zvysuje to IQ. Jak vidis, inteligenci si nekteri zvysuji uz i nyni. A to jsme teprve na zacatku. Ke zrychleni prenosu informace v mozku se v budoucnu zcela jiste medikamentozne prikroci. Teda, mozna ze ne vsichni. Budou taci, co si budou myslet ze to je nejapne a ze to nepotrebuji, ani kdyz jsou uz treba nemocni Alzheimerem.

Odpovědět


Vyssie IQ

Rotavator,2007-09-21 16:50:13

Si predstavte ze by sa ludom s iq 140, ktory sa venuju vedeckemu skumaniu umelo zvysila inteligencia na uroven einsteina.
Kolko novych poznatkov by sme asi tak ziskali?
Kolko novych vynalezov v priebehu jednej generacie by sa asi objavilo?
Ako by sa rozsirili poznatky v teoretickom vyskume, ktore by nasledne ostatny vedci aplikovali do praxe?

Nehovoriac o tom ze clovek s vacsou inteligenciou ma mensiu nachilnost k predsudkom, rasizmu a podobnym veciam...

Ale nie je to zbytocne, proti prirode atd. Kaslime na to, podme - zorganizujme zdruzenie za navrat na stromy.

Odpovědět


extremna inteligencia

ren00r,2007-09-22 00:59:24

nevidel by som to tak ruzovo... dufam ze kazdy pozna Marvina :-)

Odpovědět


Jenom tak na okraj...

Honza V.,2007-09-26 21:36:16

Lidi už se uměle prodlužují, hlavně v Asii. Prostě si nechají voperovat kus kosti do nohy.

Odpovědět

aby se neodváděla pozornost stranou

rubikon,2007-09-20 12:21:37

zde je přesnější adresa, jen na tento pozoruhodný text o IQ, aby se s vaničkou nevylévalo i dítě.
http://ao-institut.cz/texty/Mozek/14-inteligence-1.html

Odpovědět


a jéje

CC,2007-09-20 18:19:25

platonská ideální forma, jak koukám, zase "vrací úder"

Odpovědět

IQ, aneb jak je to doopravdy. Pouze pro ...

rubikon,2007-09-20 10:28:59

Potenciál inteligence, jenž převážně souvisí s činností Velkého předního mozku, je dosud nahlížen nesprávně. Schopnost Velkého mozku nespočívá v ukládání vlastních myšlenek, ale je pouhou schopností uchovávání spojení s myšlenkovým světem, jenž se nachází na úrovni kvarkového a předkvarkového kmitočtu hmoty.
Více na www.ao-institut.cz v kapitolách O lidském mozku !

Odpovědět


ee

I`m none,2007-09-20 10:40:09

Stacil mi obrazek s popiskem na leve stane stranky ("aktualni duchovni stav zeme") v kombinaci s vasi vetou("nachází na úrovni kvarkového a předkvarkového kmitočtu hmoty") abych necetl dal.

Odpovědět


inu to se pozná vážně zkoumající

rubikon,2007-09-20 11:24:14

co dnes je kvarkový a předkvarkový kmitočet hmoty, to v minulosti byla, pro tehdejší kapacity zastávající placatost země, myšlenka kulatosti

Odpovědět


Prosimvas

Colombo,2007-09-24 15:32:10

tohle je vědecký web, ne žádní vesmírní lidé. Stačí, když dodáte jediný důkaz toho, že lidstvo obecně bylo v jakémkoliv jiném čase duchovně čistější a okamžitě zpáchám čestné harakiri.

Odpovědět


doporučuji, pokud chcete

rubikon,2007-09-24 16:34:17

něco kritizovat, dát si větší práci se zkoumáním. Pokud jde o důkazy, předložte Vy sám, že tomu bylo jinak.

Odpovědět

"k tej rovnosti"

Igor,2007-09-20 08:55:41

http://zpravy.idnes.cz/britsti-vedci-muzi-maji-vyssi-iq-nez-zeny-f1h-/vedatech.asp?c=A050827_153742_vedatech_lja

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace