DNA není „kniha osudu“  
Doby, kdy nejrůznější šarlatáni objížděli jarmarky s univerzálním prostředkem, po kterém mužům přestaly padat vlasy, ženám zmizely pihy a koně se uzdravili z vozhřivky, jsou nenávratně pryč. Dnes může podobný podnikavec uspět, jen když dá zázračnému léku fasádu solidní vědy. Obrovský rozmach molekulární genetiky mu skýtá dostatek prostoru.

 

 

Zvětšit obrázek
„Vědě je to na hony vzdálené“. Alan Guttmacher, genetik a zástupce ředitele National Human Genome Research Institute.


Americká společnost GenomeHealthCare nabízí na svých webových stránkách každému, kdo je ochoten zaplatit od 400 do 3000 dolarů, analýzu vybraných genů. Podle výsledku pak klientovi doporučí speciální program a potravinové doplňky. Kdo nakoupí, ten prý neprohloupí. Firma slibuje poslušným klientům, že se „dožijí sto dvaceti let a budou se cítit na dvacet“.

 

 

Teď míří společnosti nabízející analýzu vybraných genů k nám a nabízí služby obyvatelům České republiky.

Zvětšit obrázek

Americká firma obdobnou nabídkou genetických testů slibuje, že se ve 120 budete cítit jako dvacetiletý. GenomeHealthCare

Proto stojí za připomenutí, že nedávno prověřil ve Spojených státech služby podobných čtyř společností  zvláštní vyšetřovací výbor Kongresu. Společnosti dostaly DNA dvou lidí, kteří vystupovali pod čtrnácti různými jmény. Výsledky testů provázené návodem na šťastný, zdravý život zhodnotil  přední americký genetik Alan Guttmacher slovy: „Vědě je to na hony vzdálené.“ Jednomu a témuž zákazníkovi vystupujícímu pod různými jmény doporučily firmy zcela protichůdné programy. Ba co víc, dodaly mu i různé výsledky genetických testů.
„Jsou to genetické horoskopy,“ říká zdravotnický expert Thomas Hamilton.

 

 


O tom, nakolik jednotlivé varianty genů zasahují do našeho života, vypovídá velmi výmluvně příklad prvního člověka, jehož dědičná informace byla kompletně přečtena a následně zveřejněna v počítačové databázi. Držitelem primátu není nikdo jiný než „Bill Gates genetiky“ - americký genetik Craig Venter. Ten odhalil před světem i dvě desítky genů, které jej činí náchylnějším k alkoholismu, protispolečenskému chování, závislosti na tabáku a drogách a také ke kardiovaskulárním onemocnění a Alzheimerově chorobě.

 

 

Zvětšit obrázek
„DNA není „kniha osudu“, z jejíhož diktátu se lze vymanit jen s pomocí prodavačů „genetických horoskopů“. Craig Venter, genetik, zakladatel úspěšné společnosti Celera Genomic, která zmapovala mimo jiné genom člověka.

Venter se za své geny nestydí. Jako jeden z předních protagonistů čtení lidské DNA ví, že nad ním mají jen omezenou moc. Neméně důležité jsou i další faktory a ty má „pod palcem“ i bez genetických testů, speciálních programů a potravinových doplňků. DNA není „kniha osudu“, z jejíhož diktátu se lze vymanit jen s pomocí prodavačů „genetických horoskopů“.
„Můj otec byl těžký kuřák a zemřel v devětapadesáti na infarkt. Matka vždycky žila zdravěji. Dneska jí je čtyřiaosmdesát a pořád ještě hraje golf,“ říká Craig Venter.

 


Poznámka:
Informace o společnosti společnosti GHC Genetics a programu, jehož se měli účastnit i čeští vědci, je připojen jako  příloha ke stažení.


Datum: 18.10.2007 14:53
Tisk článku


Diskuze:

GHC GENETICS

Pavel Drga,2007-12-15 16:57:01

Myslím, že není špatné se dozvědět o tom všem co se tu píše víc. Hledal jsem a našel - tak můžete kouknout na odkaz http://www.ghcgenetics.com/ a stejně jako ja se dozvite vše. Podle mne to je fakt dobra vec. Jen se nesmi zneužívat k selekci lidí, ale život si podle zjištění vašich nebo mých genetických dispozic zlepšit určitě můžete.

Odpovědět

pro mustafu

kacka.tlacka,2007-12-01 00:23:25

Nepřijde mi špatné řídit se podle svých genových dispozic. Pokud se dozvíš třeba, že máš slabší variantu nějakého enzymu... Mohlo by pro tebe být více škodlivé než užitečné, brát třeba některé typy antibiotik. Můžeš se jim vyhnout (brát jiný typ) aby ti nepoškozovali játra třeba. Nebo na tebe neměly nějaké vedlejší účinky - popisováno vždy na konci léku + někdy jak časté jsou v populaci (třeba podobně časté jako varianta daného enzymu...).

Odpovědět

Podvod?

Che,2007-11-23 15:16:13

Dle obchodního rejstříku společnost GHC Genetics, s.r.o. (zapsána 19. listopadu 2007) má dva majitele. Jednu soukromou osobu a jednu firmu:

THE NATIONAL CAPITAL TRUST OF WASHINGTON LLC
Washington 1120 20th St, NW, Suite S-300-RLK, DC 20036-3437
Spojené státy americké


Je zajímavá, že jediný smysluplný odkaz na tuto firmu na internetu (http://nationalcapitaltrust.com/) je psán česky!!!! a zatím se mi nepodařilo zjistit čím se tato společnost zabývá. Neví to někdo?

Odpovědět


Podvod?

Terry198,2007-11-26 16:00:25

Myslite, ze tu nekdo zna pojem trustova spolecnost?? Pokud si zjistite, co to znamena, dovtipite se, co dela National Capital Trust.

Odpovědět


trust?

karel,2007-11-26 23:37:38

podle slovníku cizích slov je TRUST srdužení podniků, které nemají vlastní výrobní, obchodní ani správní samostatnost. Že by tedy vlastili více firem?

Odpovědět

podvod

tom,2007-10-18 20:52:29

zadna GHC Genetics USA neexistuje, zadny vyzkum nikdy nedelala, zadna zminka ani na google

Odpovědět


Měla by existovat

Marta Vlasáková,2007-10-18 21:49:29

O výzkumu této organizace bude přednášet doc. RNDr. Omar Šerý, Ph.D. za několik dnů na "MENDEL FORUM 2007".
http://www.mzm.cz/mzm/oddeleni/mendel_forum_2007.doc

Odpovědět


Kdo se nedá vygooglovat

Duke,2007-10-19 00:04:22

Ten nikdy nežil... :-)

Odpovědět


GHC

Xavier,2007-10-21 22:22:21

Žádná anglicky píšící stránka neobsahuje řetězec "GHC Genetics", jak se každý může každý přesvědčit:

http://www.google.cz/search?hl=cs&q=%22GHC+Genetics%22&btnG=Hledat&lr=lang_en

Jediná firma tohoto jména je v Praze.

http://www.lidovky.cz/klinika-pry-odhali-budouci-nemoci-vedci-pochybuji-fvj-/ln_noviny.asp?c=A071018_000007_ln_noviny_sko&klic=221972&mes=071018_0

Odpovědět


Bouda jak tunel...

Xavier,2007-10-22 16:40:57

Tak jsem se na to koukl ještě jednou a pořádně: je to klasická metoda zisku z lidské hlouposti nebo nedostatku informací (což s hloupostí úzce souvisí).

Odpovědět


všemohoucí google?

karel,2007-11-26 23:42:12

že by google věděl všechno? :-)))) jsou hloupí lidé, co si toto myslí. Jen si uvědomit, na jakém principu funguje google. třeba jen některé firmy tají své výzkumy se vším chtějí překvapit, tak jim to nekažte :-)

Odpovědět

Jezte barvivo

František I.,2007-10-18 17:31:13

Když u nás v Česku testovali červené potravinářské barvivo Arpink Red biotechnologicky vyrobené (pouze jedinou skupinou OH lišící se od košenily)pokusní potkánci po jeho pravidelné konzumaci žili o 25 % déle, než kontrolní skupina hlodavců.Pokud vám, Zefire, někdo nešťastnou náhodou vyzvoní vaše špatné geny, doporučuji perorálně přijímat již zmíněnou barvu, protože má prý také výrazné cytostatické účinky. Dlabejte červené barvivo a nemusíte se bát čtení DNA (pokud se ovšem cítíte potkanem).

Odpovědět


František I

ZEPHIR,2007-10-18 20:55:13

Jasně... A co berete na hlavu?

Odpovědět


Jen to nejlepší

František I.,2007-10-19 04:23:28

Biostravu a to dobré CO2. Co Vy?

Odpovědět

Tyhle testy se už dávno používaj...

ZEPHIR,2007-10-18 15:03:42

Např. ve šlechtitelství...
http://www.planet-id.com/cs/dna.php

Je to samozřejmě dvousečná zbraň, protože záznamy můžou bejt zneužitý proti jejich nositeli. Řada chorob, včetně těch, u kterejch by to člověk nečekal (vč. rakoviny) má psychosomatickej základ. Jinými slovy, když někomu sdělíte, že má na základě DNA dispozice k nějaký chorobě, zvyšuje se pravděpodobnost, že ji skutečně dostane. To je pak taková prevence na dvě věci.

Odpovědět


zase vedle

mustafa ibrahim,2007-10-19 04:34:18

Ja nevím, člověče, co čteš, čím to čteš a kam ty infromace ukládáš (pokud vůbec někam). Ten článek není o tom, že neexistují dědičné dispozice. Ten je o tom, že ti někdo udělá testy několika genů a pak ti po zbytek života prodává nějaké vitamíny s tím, že tě to zachrání před geneticky předurčeným osudem. A to už je samozřejmě bouda. Ale možná už ses sám dávno chytil a nějaké ty vitamíny podle předpisu na základě genů bereš. Potom teda dobou chuť.

Odpovědět


vzteklých islámských psů si nevšímejte, Zephyre

xb,2007-10-19 07:46:22

reakce vzteklého islámského psa je přímo ukázkou nesnášenlivosti. A na takovouhle pakáž je opravdu nejlepší Bush.

Odpovědět


co poradit, snad jen:

tydyt,2007-10-19 12:57:02

sevce, drz se sveho kopyta :-)

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace