Fluorescence klíčového mořského organismu  
Fluoreskující protein, jehož gen si vědci vypůjčili z přírody k celé řadě legrácek, jako jsou svítící myši, králíci či prasátka, nyní našli i u dalšího organismu. Jde o živočicha, jež v živočišné říši zastává klíčové postavení. To by mohlo znamenat, že se jedná o široce rozšířenou záležitost.


 

 

Fluoreskující kopinatec (Kredit:University of California - San Diego)

V případě vnášení genu pro fluoreskující protein jde o žertíky a pokusy najít nové formy v umění jen zcela okrajově. Svítící protein se používá jako značky pro sledování funkce molekul v lékařském a biologickém výzkumu. Zabydlel se i v praktických laboratořích, včetně těch terénních, sledujících stav životního prostředí.

 

Dimitri Deheyn, vedoucí týmu, který kopinace objevil


Dosud byly tyto proteiny většinou spojovány s medúzami a korály, což jsou velmi primitivní organismy. Nyní to spíš vypadá, že gen pro svítící protein může mít kde kdo. Vědci ze Scripps Institution of Oceanography at UC San Diego zjistili jeho přítomnost u organismu, který je z pohledu evoluce v klíčové pozici. Je na samém základu strunatců. Článek na toto téma se objevil v říjnovém čísle Biologického bulletinu, kde  Dimitri Deheyn  se svými japonskými kolegy publikoval zjištění zeleného fluoreskujícího proteinu  (GFP) u kopinatce. Kopinatci jsou rybám podobné mořské organismy, které se řadí do kmene strunatců a tvoří vněm samostatnou třídu.

Fluoreskující protein, který vědci u kopinatců zjistili, má velmi podobnou strukturu tomu, který tvoří koráli. To je další překvapivé zjištění. Když si uvědomíme, že koráli (jsou nejstarobylejší z kmene žahavců) a kopinatci (spadající do řádu strunatců) od sebe dělí miliony let samostatného vývoje, pak je s podivem, že si gen a jeho produkt stále zachovávají strukturu, která odolává náhodným mutacím. To, že je tento protein bez velkých změn evolučně zakonzervován naznačuje, že by mohl hrát nějakou významnější roli.

 

 

Kopinatci svítí po celé délce svého těla.

Zatím ale bylo jen málo živočichů na přítomnost tohoto genu testováno a tak je možné, že se v tomto směru dočkáme ještě dalších překvapení. To, že objev svítícího proteinu u strunatců udělal z jeho výskytu prakticky přirozenou záležitost (mezi strunatce patříme i my lidé), ekologisty zřejmě nepotěší. Může to totiž vést až ke změnám v legislativě a ke změně postojů veřejnosti v posuzování geneticky modifikovaných organismů.

 

 

Zvětšit obrázek
Transgenní dánio pruhované (Danio rerio) typ rerio. V Česku za něj hrozí mastná pokuta.

Stojí za to si připomenout případ geneticky modifikované akvarijní rybky dánio pruhované (Danio rerio) a zcela odlišný postoj společnosti k jeho posuzování u nás a za velkou louží.  Danio pruhované je rybka, kterou známe spíše pod označením zebřička. V případě, který máme na mysli, jde o rybu, jíž vědci do genomu vložili gen pro tvorbu našeho svítícího proteinu. Stanovisko Food and Drug Administration (FDA), což je americká organizace, jež se stará o bezpečnost potravin, zaujala k tomuto organismu následující postoj: 
“Protože tuto tropickou akvarijní rybu nikdo nejí, nepředstavuje z hlediska bezpečnosti potravin žádné riziko. Neexistuje žádný důkaz, že by geneticky modifikovaná zebřička představovala pro životní prostředí větší riziko než běžně chovaná zebřička nemodifikovaná. A nemodifikované zebřičky se prodávají a chovají bez následků na životním prostředí už dlouhou řadu let.“

 

Takový verdikt ale znamená, že se tyto ryby mohou v USA chovat i prodávat. Obchoduje se v mezinárodním měřítku a ryby GloFish, jak se jim říká, jsou mezi akvaristy šlágrem. To se děje už více než tři roky.

Na stránkách České inspekce životního prostředí se setkáme se zcela odlišným pojetím:
„Česká inspekce životního prostředí upozorňuje na výskyt nepovolené geneticky modifikované akvarijní ryby dánio pruhované / Danio rerio / v prodejnách akvarijních ryb, v nabídce velkoobchodů, na burzách a výstavách. Dále připomíná, že všichni, kteří s tímto živočichem nakládají, ( především obchodníci, chovatelé atd.) se vystavují postihu ( vysokým pokutám ) za neoprávněné nakládání s nepovoleným geneticky modifikovaným organismem podle zákona č.78/2004 Sb.“

Zvětšit obrázek
Zelené myši s genem pro fluoresckující protein nejsou zase až tak něco nepřirozeného. Byly doby, kdy jako strunatci, někdy na konci starohor, jej jako ochranu před UV zářením také možná vlastnily. (Kredit: Osaka university)

Pokud byste náhodou nabyli (v souladu se stanoviskem expertů), dojmu, že Vám z chovu této ryby nic nehrozí, nedoporučujeme varování inspekce a celní správy považovat za žert. Jsou oprávněny vám za to napařit pokuty v řádu milionů korun.

Na to, že kopinatci také svítí se přišlo náhodou při studiu malých mořských organismů vylovených v oblasti Mexického zálivu u města Tampa na Floridě.  Když si vědci posvítili (UV lampou) i na další příbuzné druhy zmíněných kopinatců z oblasti středomoří i Japonského moře, ukázalo se, že svítí také.

 

Zvětšit obrázek
Transgenní dánio pruhované (Danio rerio) typ frankei. Ani tuto zebřičku nesmíte u nás v akváriu mít.


Skutečná funkce těchto molekul není známa. Soudí se, že by mohly sloužit jako štít, který absorbuje zhoubné ultrafialové záření a odráží jej ve formě fluorescenčního světla. Molekuly tohoto proteinu by také mohly sloužit jako ochranný antioxidant tlumící v organismu stres, ke kterému dochází například při změnách v životním prostředí, jako je kolísání teploty a podobně. 

GFP,  jak se také fluoreskující proteiny v anglosaské literatuře označují, jsou látky se kterými lze snadno pracovat a lze je použít jako značky k označování jiných molekul. Fluoreskující proteiny se využívají stále intenzivněji a to jak v biotechnologiích, lékařství i výzkumu.  Dnes už nejde jen o gen z medůzy a protein svítící žlutozelenou barvou. Gen z korálnatců produkuje protein s červenou barvou a praxe volá po dalších barvách a odstínech. Pátrání po dalších organismech bude zcela jistě pokračovat. 

 


Pramen: Scripps Institution of Oceanography at UC San Diego (2007, November 5)

 

Datum: 06.11.2007 23:26
Tisk článku

Související články:

Kdo mnoho neví, musí hodně věřit     Autor: Miloslav Pouzar (20.06.2021)
Rajče upravené pro pěstování na základnách mimo Zemi     Autor: Václav Diopan (18.01.2020)
Šetřit vodou se dá i úpravou průduchů rostlinám     Autor: Josef Pazdera (26.06.2019)
Kmenová mentalita a princip předběžné opatrnosti     Autor: Miloslav Pouzar (29.05.2019)
A je to tady. Třetí dítě s editovaným genomem a opět v Číně     Autor: Josef Pazdera (24.01.2019)Diskuze:

ufoni

tomas,2007-11-09 11:45:02

aha, tak proto jsou ufoni zeleny....chranej se tak pred UV...

Odpovědět

Co naši genetici?

Libor Kotula,2007-11-07 09:42:42

Americká FDA je považována za instituci, která než něco povolí, vyžaduje mnohem více testů a odborných posouzení případných dopadů,než jakákoli jiná instituce. Proto také co projde FDA, jinde ve světě rovněž nebývají námitky. Jak je možné, že v případě zebřičky je stanovisko našich úřadů je po tři roky tak odlišné? Ta rybka se už chová po celé Zeměkouli, tedy ani z praxe žádné negativní zkušenosti nejsou. Není čas i našim chovatelům nebránit v tom, aby si z celosvětového obchodu mohli taky trochu utrhnout pro sebe? Bývali jsme rybičkářská velmoc....

Odpovědět


Protoze

Jirka,2007-11-07 11:33:23

FDA se stara jen o jidlo (a tudiz si muze dovolit rict, ze dlabe na to, co se neji) a zminena Ceska inspekce ZP je vazana prijatou a platnou legislativou (coz neevropska FDA samozrejme neni). Myslim, ze neni zas tak slozite to pochopit. Urad za to nemuze. Muze za to ta legislativa.

Odpovědět


Jirkovi

Martin,2007-11-07 18:57:43

Legislatívu tvoria úradníci a "odborníci". Takže aj tá legislatíva je len jednou z obetí ľudskej blbosti.

Odpovědět

Tolerance

Libor Fára,2007-11-07 08:10:07

Mezi určitý náznak toho, že jsme mohli mít něco společného s tímto proteinem je považována také fakt snášenlivosti. Už bylo uděláno tolik pokusů na různých druzích a přitom jej všichni velmi dobře snášejí (myš,prase, králík, ryba,...)

Odpovědět

ideální test

Lenka,2007-11-07 07:48:33

Tyto rybičky se již používají k detekci těžkých kovů v pitné vodě. Je to zařízeno tak, že kovy v těle ryby aktivují gen teprvepak začne syntéza proteinu. Pokusy se dělají sdetekcí dalších toxických látek. Jako indikátor znečištění jsou ideálním levným detektorem pro chudé země.

Odpovědět

úřední šiml

Medvědovič,2007-11-07 07:46:10

I kdyby se zjistilo že neandrtálec světélkoval, Česká inspekce životního prostředí svůj názor nezmění, prozože je tu šance vybrat pokutu, a o to přeci jde ne o nějakou "ochranu". Podívejte se co se stane se zabavenými zvířaty a rostlinami zachcenými na celnicích. Většina uhyne dřív než o ní stihnou rozhodnout nebo v důsledku jejich rozhodnutí. Viz želvy J.X.Doležala nebo kaktusy Turbinicarpus alonsoi.

Odpovědět

Překlepy

Pavel,2007-11-07 07:25:29

"Pokud byste náhodou nabyly ..."
"Na to, že kopinatci také svítící se přišlo náhodou ..."

Odpovědět


jo

josef,2007-11-07 09:23:05

diky, opraveno.

Odpovědět

objev svítícího proteinu u strunatců...

ZEPHIR,2007-11-07 03:36:42

...může ... vést až ke změnám v legislativě a ke změně postojů veřejnosti v posuzování geneticky modifikovaných organismů..

Vpravdě oslí můstek a bonmot dne. Stejně tak můžu říct, že nález fluorogenu u kopinatce je dalším důkazem snadnosti přenosu genů mezi kopinatcem a korálama (nejspíš se jich to ubohý zvíře kdysi najedlo a začalo svítit) a tím jen dalším argumentem pro pečlivou kontrolu pohybu GMO produktů. Protože kdo by chtěl dopadnout jako kopinatec, že?

Odpovědět


Zmeny v nekolika oblastech?

F. Vetyska,2007-11-07 07:59:53

Pane Zephire Vaše dedukce má jednu chybu. Je totiž nepravděpodobné, že by protein, který zůstává konzervovaný po miliony let zničeho nic udělal takový kotrmelec, že by dopustil tak složité změny ve své struktuře, které oblast red section představuje. Navícby semusely udát změny ve dvou dalších nesouvisejících oblastech. A pak, jako mávnutím proutku, by zase tento gen zůstával po miliony let prakticky beze změn.

Odpovědět


v.p. Zephir

Robert,2007-11-07 08:24:17

"kdo by chtěl dopadnout jako kopinatec, že?"
T.j. po milióny rokov tu svietiť? No kľudne...

Odpovědět


No jako kopinatec klidně....

Bikkhu,2007-11-07 08:56:54

Ale jako ZEPHIR bych teda opravdu dopadnout nechtěl ...
... Ale nezrácejte naději, možná to půjde léčit genetickou manipulací :-)))

Odpovědět


Robert

Pepa z depa st,2007-11-07 16:12:18

Kdoví,co by Vám řekla manželka,kdyby Vám začal potmě třebas zeleně svítít... .

Odpovědět


stojí to za úvahu

daan,2007-11-07 16:13:02

Bylo by to velice ekologické, nemusela by být např.: pouliční světla, ani doma by nebyla žárovka. Měli by se ekologové zamyslet!

Odpovědět


Na tobysi ho ale musel mít...

ZEPHIR,2007-11-07 20:18:43

..podstatně většího...

Odpovědět


Ty vole jako lampy

H,2007-11-11 00:25:00

Tak to krutě většího!

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace