V jakém stavu jsou pozemní meteorologické stanice v USA ?  
Správci meteorologických budek už nenosí cylindr – už to není co to bývávalo před 100 lety…

V článku Korupce v Mezivládním panelu o změně klimatu jsme se dočetli o projektu fotografování a dokumentace historických meteorologických stanic při osobní přítomnosti člověka. Tedy ne dálkové radiové ověření stanice. Spojené státy takovou dokumentaci dosud neměly. Z celkového počtu 1221 stanic bylo do konce února 2008 podrobně dokumentováno 502. Jejich kvalitativní vyhodnocení ukázalo značné nedostatky u 87 % stanic. Kvalitativní vyhodnocení proběhlo podle několika kriterií. Jedním z nich je vyhodnocení lokality podle následujících pěti tříd:


1. třída
1. třída: Rovná a horizontální plocha obklopená volným povrchem a svahem menším jak 19 stupňů. Tráva nebo nízká vegetace menší jak 10 cm. Sensory jsou přinejmenším 100 m daleko od umělých zdrojů tepla nebo reflektujících povrchů jako budovy, betonové plochy a parkoviště. Nachází se daleko od velkých vodnich ploch s vyjimkou, když reprezentuje takový areál. V takovém případě musí být 100 m daleko od nejbližší vodní plochy. Stanice nesmí být ve stínu je-li slunce výše jak 3 stupně nad obozorem.

2. třída
2. třída: Stejné jako u 1. třídy s těmito rozdíly: okolní vegetace menší jak 25 cm. Žádné umělé zdroje tepla do 30 m. Žádný stín při výšce slunce více jak 5 stupňů nad obzorem.

3. třída
3. třída: Stejné jako 2. třída výjma žádný umělý zdroj tepla do 10 m. Chyba měření je rovna nebo větší než 1 a menší než 2 stupeň Celsia.

4- třída
4. třída: Výskyt umělého zdroje tepla do 10 m. Chyba měření je rovna nebo větší jak 2 stupně a menší než 5 Celsia.

5. třída
5. třída: Sensor teploty je umístěn blízko nebo nad umělým zdrojem tepla jako je budova, nad střechou, parkovištěm nebo betonovým povrchem. Chyba měření je rovna nebo větší jak 5 stupňů Celsia.


Kvalitativní hodnocení stanic

Předběžný výsledek kvalitativního hodnocení lokality stanic. Hodnoceno bylo 502 stanic z 1221. Pouze 13 % stanic vykazuje chybu měření menší jak 1stupeň Celsia. Jsou to stanice spadající do 1. a 2. třídy. (CRN = climate reference network = meteorologická síť)

Dosud se u meteorologických stanic sledovalo jejich stěhování na jiné místo a přístrojové vybavení. Ale na přístroje mají vliv další faktory.

Nátěr
V roce 1979 se vápenaté nátěry (CaCO3) meteorologických budek nahradily latexovými (TiO2). Jejich optické vlastnosti se liší. V důsledku toho také naměřené teploty. Při stejné teplotě vzduchu se vápenaté nátěry ohřívají přibližně o jeden stupeň Fahrenheita méně než latexové a také se rychleji ochlazují. Při měření minima dochází k opačnému efektu. U latexových nátěrů se registruje o 1 stupeň nižší teplota než při vápenatých.


Vnitřní vybavení
Dříve v budkách neexistovala elektronika a údaje se odečítaly ručně. Postupně se zaváděl dálkový odečet hodnot pomocí elektroniky a vysílaček, které svou činností teploměry oteplují. Na ohřevu se podílejí také v budkách přítomné akumulátory. V některých budkách si jejich správci zamontovali elektrické osvětlení.


Podklad
Některé stanice vykazují nepřirozený podklad, který není nikdy zohledněn. Například byla zjištěna vulkanická škvára, štěrk, gumové rohože, směs vulkanické škváry a štěrku, piliny a stromová kůra, skalní podloží, betonové zbytky ze staveb, zavlažování splaškovou vodou, betonové základy oplocení a pro ukotvení přístrojů,


Blízkost budov, stínění stromy, nestandardní vybavení
K tomuto prohřešku se řadí také umístění budek na střechách budov a někdy dokonce přímo u výdechů klimatizačních zařízení.


...a také černý humor
V několika případech bylo zjištěno, že na meteorologické stanice vějí výfuky z leteckých motorů nebo se nacházejí blízko rozjezdové dráhy, že jsou přímo vedle železniční tratě, vedle parkovišť nebo umístěny tak, že výfuky aut se nacházejí na stejné výšce jako teploměry. Takové hodnoty jsou bezcenné, poněvadž nezaznamenávají maxima a minima teploty vzduchu, ale výfukových plynů aut a letadel.

Petaluma
Petaluma, Kalifornie, USA

Utah
St. Georg, Utah, USA


Tyto faktory nebyly při zpracování hrubýchdat zohledňovány. Existuje také zkreslení mezi minulostí a přítomností. Při dřívějších statistických zpracováních se totiž hodnoty také zaokrouhlovaly.
Sečteno a podtrženo: Samotná data plavou na vodě a dělat z nich dalekosáhlé úsudky o změně klimatu je hazard.
Na níže uvedeném zdroji se objevila také informace, že meteorologové z obavy aby nepřišli o grant o nedostatcích mlčeli. Teprve když odešli do důchodu promluvili.

Projekt si Anthony Watts financuje vlastními prostředky. Jím ziskané údaje hodlá poskytovat všem zájemcům na veřejné databance bez úplaty.


Zdroj:
Surfacestation

Datum: 04.03.2008 02:22
Tisk článku

Související články:

Britský E-day. Nula od nuly pošla     Autor: Jaroslav Petr (03.03.2008)



Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce







Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz