Hobiti byli kreténi?  
Podle nové australské studie nepatří floréskému člověku postavení samostatného druhu. Má jít o jedince postižené nedostatečnou funkcí štítné žlázy.

 

 

Rekonstrukce provedená na základě kostry nalezené na ostrově Flores.

Ve sporu o člověka floréského (Homo floresiensis) vzplála další bitva. Do ofenzívy se dostali odpůrci tohoto miniaturního druhu člověka. Ti nyní publikovali v Proceedings of the Royal Society B studii, která dokazuje, že nízký vzrůst floréského člověka byl důsledkem hypothyroidismu, tedy snížené funkce štítné žlázy. Dříve se tomuto postižení říkalo kretenismus, protože postižení jedinci mají snížený intelekt.

 

 

 
Štítná žláza


Tým vedený Peterem Obendorfem z University of Melbourne prostudoval jedinou dochovanou lebku floréského člověka a zaměřil se na místo, kde přiléhal k lebce podvěsek mozkový čili hypofýza.

 

 Utváření tohoto místa podle Obendorfa prozrazuje, že hypofýza člověka floréského byla zvětšená. To je jeden z hlavních příznaků hypothyroidismu. Dalšími příznaky jsou malá postava a zmenšený objem mozkovny - tedy právě ty znaky, které na člověku floréském vzbudily největší pozornost.

 

Homo floresinesis žil na indonéském ostrově Flores zhruba před 18 000 roky, měřil asi metr a objemem mozku se vyrovnal šimpanzi. Na druhé straně byl ale zřejmě i dosti schopný, protože si vyráběl velmi dobré kamenné nástroje a úspěšně lovil větší i menší zvířata. Původní teorie o tom, že malá postava byla adaptací na izolaci trojského ostrova, už není aktuální.

 

Autoři objevu, který v roce 2004 po publikaci v Nature doslova šokoval svět, australští paleoantropologové Peter Brown a Michael Morwood se dnes spíše kloní k názoru, že floréský člověk zdědil drobnou postavu od ranějších druhů lidí. Odkazují se na drobné  postavy pravěkých lidí Homo georgicus  nalezených v gruzínském Dmanisi (původně byl nález popsán jako Homo ergaster, v roce 2002 byl popsán jako samostatný druh člověka gruzínského).
Ti měli mozkovnu srovnatelnou s floréským člověkem ale žili před bezmála 2 miliony roků.

 

 

Zvětšit obrázek
Ukázka malé postavy u člověka se sníženou činností štítné žlázy.


Moorwood odmítl Obendorfovy závěry. Obendorf pracoval s odlitky lebky. Moorwood říká: „Já jsem jediný člověk na téhle planetě, který skutečně na vlastní oči viděl to, co na lebce zbylo z místa, kde byla hypofýza. Je tak špatně dochované, že se nedá spolehlivě měřit.“

Vloni publikoval izraelský tým studii, v které dokazuje, že člověk floréský byl obětí poruchy růstu zvané Laronův syndrom. Tuto stať bere většina odborníků jen jako vtip.

 

Obendorfově studii se sice nikdo nesměje, ale moc vážně ji vědci neberou. Autoři teorie, která vysvětluje existenci člověka floréského kreténismem by se museli vypořádat i s faktem, že nedostatečná funkce štítné žlázy chodí ruku v ruce s neplodností. Člověk floréský ale žil v dané lokalitě po celá tisíciletí.  

 

Pramen: Nature , AFP, Proceedings of the Royal Society B
 

 

 

 

 

 

Datum: 05.03.2008 07:33
Tisk článku

Související články:

Upečený hobit nalezen v Kerinci Seblat     Autor: Stanislav Mihulka (01.04.2012)
Nejstarší zástupce rodu "Lidé" v Evropě     Autor: Václav Hrdonka (23.08.2005)Diskuze:

Dotaz

Hanka S.,2008-03-10 13:48:47

Jak víme, že člověk floréský žil v dané lokalitě po celá tisíciletí, když se dochovala jediná lebka?

Odpovědět


jediná lebka

jarda petr,2008-03-12 05:46:50

Ano, lebku máme jen jednu. Ale jiných částí koster "hobitů" je mnohem více a ty se nacházejí ve vrstvách starých tuším od -20 000 do -13 000 roků. Takže tím tisíciletým osídlením ostrova Flores "hobity" si můžeme být celkem jistí. Ta jedina lebka je hodně nepříjemná, protože lebka je hodně důelžitá. navíc se ji podařilo dost poničit. Moorwood například argumentuje ve prospěch existence Homo floresiensis absencí bradového výběžku. Indonéským vědcům se při pořizování odlitků podařilo čelist rozlomit a o tom, jestli tam bradový výběžek byl nebo nebyl už svědčí jen fotky a snímky z CT, které objevitelé prozřetelně udělali, než předali domácím odpůrcům "hobita" lebku ke zkoumání.

Odpovědět

Nechci být poťouchlíkem, ale

C2H5.OH,2008-03-05 14:48:46

Na ostrově Flores je známa taky vyhynulá forma (druh?)trpasličího slona. Žeby i tenhle trpasličí slon měl něco nestandardního se štítnou žlázou, či hypofýzou???

Odpovědět


slon

Martin,2008-03-06 18:56:34

Je dokázaným faktom, že veľké druhy ostrovných živočíchov počas evolúcie zakrpatievajú. Na Malte sa našli pozostatky trpasličích slonov, na Cypre trpasličích hrochov a na Mallorke žili trpasličie "jelene", ktoré vznikli z gigantických pleistocénnych "jeleňov" rodu Megaloceros. Všetky tieto zvieratá pravdepodobne vyhubili ľudia.

Odpovědět


Slovenština je prostě krásná řeč

Ccecil,2008-03-06 23:17:24

Krpec jako zakrslík zní nádherně, ale zakrpatievajú jako zakrsávají je přímo božské. Slovenština je zkrátka jediná řeč na světě, kde když vám nadávají, máte pocit, pokud tomu nerozumíte, že vás chválí. Skláním hlubokou poklonu.

Odpovědět


krpec

Martin,2008-03-07 07:35:02

Slovo "krpec" neznamená len "zakrslík", používa sa aj na označenie malých detí, jednoducho preto, lebo sú malé.
Okrem toho "krpec" je tiež druh koženej obuvi, na spôsob mokasínov, s remienkami omotanými okolo lýtok, súčasť ľudového kroja. Český ekvivalent slova "krpec" v tomto význame nepoznám. A napríklad "zatrepať krpcami" znamená odísť z tohto sveta.
To bola taká malá lingvistická poznámka :)

Odpovědět


Martin

Jirka,2008-03-07 11:46:36

U nás říkáme taky krbce, akorát píšeme s b. Nejsem si jist jestli jsou součástí některého moravského nebo českého kroje, ale asi spíš ne. Nahradily je už s nástupem novověku jiné typy obuvi. Každopádně je lze sehnat jako doplněk k historickému kostýmu (http://www.sedlarmates.cz/index.php?id=viking), nebo si je prostě vyrobit.

Odpovědět

Tome

adnim,2008-03-05 12:37:55

Nás vždy zklamou příspěvatelé, kteří přidají žalovatelnou urážku konkrétní osoby (vrozené postižené dwarfismem) a ani se nepodepíší. To je hulvatstvi, ktere nema s odbornou diskusi nic spolecneho a na Oslu nebude.

Odpovědět


hmm

Tom,2008-03-05 12:55:37

A není lepší v těch nevhodných příspěvcích smazat vůlgární, rasistické, urážlivé a jiné výrazy, než celý příspěvěk?

Odpovědět


nevidím důvod,

Erika,2008-03-05 13:44:58

proč by příspěvek toho, jenž se nedokáže vyjádřit bez vulgárních, rasistických a jinak uřážlivých výrazů, neměl být smazán.

Odpovědět


Tome a není lépe od začátku psát

Duke,2008-03-05 14:29:53

bez vulgárních, rasistických, urážlivých a sprostých výrazů. Když se autor příspěvku plného podobných výrazů dovolává svobody projevu, tak by si měl uvědomit, že se svobodou souvisí i odpovědnost při použití svobodného projevu. Pokud chceš někoho urážet tak to dělej pod svým jménem, ať i jemu dáš svobodu se ti bránit, ať už zvolí obranu jakoukoliv...

Anonymně někoho urážet je to zbabělá ubohost a ne nějaká svoboda.

Odpovědět


Máte pravdu

Tom,2008-03-06 13:05:03

Už mlčím.

Odpovědět

Svoboda projevu!!!

Tom,2008-03-05 12:24:05

To jsem netušil, že už i na Oslu se mažou příspěvky v diskusi. Hodně jste mě zklamali :-(

Odpovědět

Co kdyz

Jirka,2008-03-05 10:17:22

zvetsena stitna zlaza byla adaptaci? Ale na co?

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace