Konec svobodné vůle  
Mozek za nás rozhoduje sám a dá nám o svém úmyslu vědět až dodatečně.

 

 

Zvětšit obrázek
Mozek "znal" rozhodnutí o 7 sekund dříve. Přístroj ho dokáže přečíst.

Mozek za nás rozhoduje sám a dá nám o svém úmyslu vědět až dodatečně. Tímto šokujícím odhalením skončil výzkum týmu neurologů vedených Johnem-Dylanem Haynesem z berlínské Charité-Universitätsmedizin. Vědci umístili dobrovolníky do aparatury, která sleduje aktivitu rozsáhlých oblastí mozku prostřednictvím tzv. magnetické rezonance. Každý dostal za úkol zcela svobodně mačkat tlačítko na levé nebo na pravé straně. Bylo jen na dobrovolníkovi, pro jaké tlačítko se rozhodne a kdy jej zmáčkne. Dobrovolník nehlásil, pro co se rozhodl, ale určil přesně okamžik, kdy k rozhodnutí dospěl.

 

Zvětšit obrázek
John-Dylan Haynes s jedním z dobrovolníků (AP)


Dobrovolníkům se při plnění tohoto úkolu aktivovalo mozkové centrum v čelní oblasti. Když se dobrovolník rozhodl pro levé tlačítko, byla aktivita jiná,  než když si vybral tlačítko na pravé straně. To nebylo velké překvapení. Vědce šokovalo zjištění, že typické nažhavení mozkového centra bylo patrné až sedm vteřin předtím, než se dobrovolník rozhodl. Mozek už věděl, jaké tlačítko ruka stiskne. Člověk si to ale neuvědomoval.


Nyní chce Haynes testovat mnohem složitější rozhodování, například volbu pokrmu nebo filmu. Tyto pokusy by měly ukázat, do jaké míry máme svobodnou vůli i v reálných životních situacích. Výsledky výzkumu Haynesova týmu by mohly najít i praktické využití. Při některých pohybových poruchách nebo duševních onemocněních (např. při schizofrenii) mají pacienti pocit, že nejsou pány svého těla a že za ně rozhoduje někdo jiný. Mohl by to být důsledek poruchy v práci rozhodovacího mozkového centra.

Pramen: Nature Neuroscience


Poznámka Osla: Jak daleko je asi doba, kdy vojáci nebudou mít prst na spoušti, ale jejich rozhodnutí bude vykonáno přečtením patřičných oblastí mozku. Několik sekund k dobru může rozhodovat o vítězství a porážce. Lákavá vidina pro válečné stratégy.

Datum: 16.04.2008 08:56
Tisk článku

Související články:

"G", jak ho neznáme     Autor: Josef Pazdera (06.04.2018)
Zelená je v pořádku, to jen naše myšlení z ní dělá rizikovou     Autor: Josef Pazdera (28.05.2017)
Na muže skutečně působí optimální poměr pasu a boků žen     Autor: Vladimír Blažek (08.02.2011)
Co mají společné hudba, důvěra a altruismus?     Autor: Josef Pazdera (22.01.2011)
Čtyřletí prckové rozumí ironii     Autor: Stanislav Mihulka (17.09.2010)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz