Chodil „hobit“ k zubaři?  
Homo floresiensis prý při chůzi podivně našlapoval. Aby ne, když ho čekalo vrtání stoličky M1 vlevo dole.

 

 
Bill Jungers, State University of New York

Na rozdíl od svých jmenovců, kteří došli z Kraje až na mordorskou Horu osudu, nebyl  zřejmě pravěký „hobit“ Homo floresiensis nijak zdatný chodec. Aspoň to tvrdí americký antropolog Bill Jungers ze State University of New York ve Stony Brook. Argumenty pro nevalné mínění o hobitově chodecké zdatnosti představil účastníkům kongresu American Association of Physical Anthropologists konané v ohijském Columbusu.

 


 

Maciej Henneberg, The University of Adelaide

Jungers prostudoval téměř kompletně zachovanou levou dolní končetinu exempláře Homo floresiensis označovaného jako LB1. Zjistili, že hobit měl s ohledem na svou asi metrovou výšku neuvěřitelně „velké číslo bot“.
„Jako když si děvče obuje máminy střevíce,“ říká Jungers.
S takhle velkým chodidlem musel hobit při chůzi poměrně vysoko zvedat kolena a to činilo jeho chůzi velmi neefektivní.

 


Hobitova noha nese i řadu dalších pozoruhodných anatomických rysů. Má například velmi krátký palec. V tom se podobá australopitekům. Proporce prstních kůstek nohy ale připomínají moderního člověka. Takže lidské prsty v opičí velikosti. Mnozí vidí v Jungersově studii další důkaz toho, že Homo floresiensis byl skutečně samostatný druh člověka a nikoli nemocný chudák náležející k druhu Homo sapiens. Z teorií odpůrců připomeňme například nedávné tvrzení, že tento člověk  je Homo sapiens stižený kretenismem.

 

 

Zvětšit obrázek
Noha Homo floresiensis, LB1

Kam se tedy ubíraly hobitovy vysoké kroky? Podle knihy „Hobbit Trap“polského anatoma Macieje Henneberga působícího v Austrálii na University of Adelaide mohl „hobit“ chodit k zubaři. Henneberg se podíval lebce exempláře LB1 na zoubek. Doslova. Prostudoval stoličku (M1 vlevo dole) a konstatuje, že „nalezl cosi neuvěřitelného. Část povrchu zubu je tvořena bílou hmotou, jejíž barva je o něco světlejší než barva okolní skloviny. Pro tento fenomén mám hypotetické vysvětlení: plombu.“

 

Zvětšit obrázek
Srovnání lebky Homo floresiensis LB1 (vlevo) s lebkou Homo sapiens. Že by její „majitelka“ slýchávala obligátní větu: „Vypláchnout a dvě hodiny nekousat.“?

Henneberg je přesvědčený, že kostra „hobita“ není starší než osmdesát let. Zubař musel podle něj  spravovat tyto tzuby někdy ve 30. letech minulého století. A jak se mohlo stát, že si objevitelé zubní plomby nevšimli, zatímco Henneberg ji objevil?
„Je pochopitelné, že v rozrušení nad objevem jim drobná nepravidelnost na povrchu zubu unikla,“ říká Henneberg.

 

A co na to objevitelé „hobita“?
„Naprostá šílenost!“  říká Peter Brown. „Neexistuje pro to jediný důkaz. Ta stolička nenese ani stopy po práci zubaře a lze to dokázat fotografiemi, rentgenovými snímky i snímky pořízenými počítačovým tomografem. Na celé věci mě nejvíc mrzí, že tenhle argument nebyl publikován ve vědeckém časopise a je rovnou uveden v populárně vědecké knize.“

 

Ale tak už to s šarlatány (i těmi, kteří jsou ověnčeni akademickými tituly) bývá. Plácnout ničím nepodložený nesmysl, kterým hodí špínu na práci druhých, je nestojí ani zlomek úsilí, jaké musí seriózní vědec vynaložit, pokud chce lež vyvrátit.
 

Pramen: New Scientist, State University of New York, Archeology, The University of Adelaide.

 

Datum: 22.04.2008 07:50
Tisk článku

Atlas ptáků -
 
 
cena původní: 199 Kč
cena: 199 Kč
Atlas ptáků

Související články:

Další hobit s opičími rysy anebo nový druh člověka     Autor: Josef Pazdera (11.04.2019)
Otázky kolem nového druhu člověka Homo naledi     Autor: Stanislav Mihulka (15.09.2015)
Vitamín D klíčem k úspěchu ve Středozemi     Autor: Stanislav Mihulka (16.12.2013)
Upečený hobit nalezen v Kerinci Seblat     Autor: Stanislav Mihulka (01.04.2012)
Hobit není nový druh, byl to „kretén“     Autor: Josef Pazdera (29.09.2010)Diskuze:

diskuze výhradně pro rozumné lidi www.racional.eu

Karel Lisycký,2015-03-24 14:59:37

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 3 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 5 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 5 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 4 uživatelé na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus. A kdo si myslí, že je rtuť jedovatá, je směšný.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 6 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 7 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 8 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi

Odpovědět

Série článků o hobitovi

Ikkju,2008-04-22 12:04:13

je moc zajímavá, těším se na následující článek od pana Pazdery :)

Odpovědět


vrcholem...

CC,2008-04-22 20:12:36

vrcholem této akademické schizofrenie by poté bylo, kdyby se ukázalo, že oba typy článků tvoří autor jediný, totiž Jaroslav Petr Jozef Pazdera. :)))

Odpovědět


a co teprve

JP,2008-04-23 10:11:01

A co teprve, až se do toho vloží Jaroslav Pazdera s Josefem Petrem. K tomu by pak měl jistě co říci i Petr Pazdera a to by byl mazec!

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace