Pravěké hroby v Nigeru  
Objev pohřebiště v poušti poskytuje unikátní pohled do doby, kdy byla Sahara plná života.


Ještě se podíváme na támhleto místo na obzoru a pak se vrátíme,“ sliboval americký paleontolog Paul Sereno svým kolegům zdeptaným vedrem nigerské pouště Ténéré. U vytčeného cíle výprava objevila množství lidských kostí, podle tmavé barvy velmi starých. Ale protože Serenova expedice pátrala po fosiliích dinosaurů, a ne lidí, vědci místo zvané Gobero jen zběžně ohledali a odjeli.

 

Zvětšit obrázek
Tak vypadá pohřebiště dnes (PLoS ONE )

 

 Vzpomínka na lidské kostry uprostřed pouště ale nedopřávala Serenovi klid. Dnes je Ténéré jedním z nejnehostinnějších míst na Zemi. Před deseti tisíciletími se však Sahara zelenala a kypěla životem. Byli tu i lidé, ale víme o nich málo. Většina objevených sídel byla obydlena krátce. Goberské hroby však prozrazovaly, že tu lidé žili delší dobu.

 

 

 Sereno proto začal shánět peníze. Nakonec se s podporou National Geographic Society do Ténéré vrátil. Záhy se ukázalo, že měl šťastnou ruku. Vědci vykopali z písku hroby zhruba 200 lidí, kteří tu s přestávkami žili víc než 4000 let. Z pohřebiště čtou dávnou historii.

 

 

 Zhruba před 10 000 roků přišel k jezerům ležícím na místě dnešních dun národ, který se živil sběrem rostlin, rybolovem a lovem velké zvěře v savaně. Nedostatkem tito lidé zjevně netrpěli. Svědčí o tom jejich bezmála dvoumetrové postavy. Lovci odešli před 8000 lety, kdy změna klimatu jezera vysušila.

 

 

Zvětšit obrázek
Hrob a lebky z holocénu (PLoS ONE)

 O tisíc let později se na Saharu opět snesly deště, v Goberu se obnovila jezera a lidé se vrátili. Tentokrát to byli lovecko-pastevecké kmeny. Šlo o lidi drobných postav, které živil lov zvěře, sběr planých rostlin a chov dobytka. I oni nakonec ustoupili náporu sucha a postupující poušti. Svá sídla opustili před 4500 lety. Od té doby má nad Goberem nadvládu Ténéré.

 

 

 
V jezerech byli plži a lidé lovili ryby harpunami. (PLoS ONE )

 Kruté pouštní podmínky přispěly k zachování hrobů, ale také komplikovaly výzkumné práce. Řadu analýz nebylo možné provést na místě. Vědci proto zpevnili písek v hrobu a vytvořili kolem něj sádrovou „slupku“. Pak vyzvedli celý hrob a převezli jej do laboratoře.

 

 

 Především hroby z mladší periody osídlení obsahovaly celou řadu nejrůznějších předmětů, např. keramické nádoby, hroty zbraní, ozdoby z nejrůznějších minerálů, zvířecích kostí a nebo velkých hroších zubů.  

 

 

Keramika až z doby 7000 let před Kristem. (PLoS ONE )

Keramika až z doby 7000 let před Kristem. (PLoS ONE )


Pramen: PLoS ONE

Datum: 25.08.2008 08:27
Tisk článku

Související články:

Patrí Ida medzi našich pradávnych predkov?     Autor: Dagmar Gregorová (23.10.2009)
Pravěké kultovní místo v Izraeli vydalo falus a mušličky     Autor: Josef Pazdera (03.09.2008)Diskuze:

CO2

Milan Bačík,2008-08-26 10:58:55

Protože na minulost kakastrofické klimatické modely jaksi nepasují.

Odpovědět

Docela by mě zajímaly další souvislosti

Miroslav Gretschelst,2008-08-25 21:04:14

Jestliže před deseti a sedmi tisíci lety byla Sahara plná jezer a před osmi tisíci zase vyprahlá, jak tyto klimatické zvraty vysvětlují dnešní klimatologové. Snad ne tak, že před pouhými deseti tisíci lety "plula" africká kontinentální deska v oblastech mírného pásu, jak občas v diskuzích čtu. Nebo snad již před osmi tisíci lety způsobila tehdejší civilizace ekologickou katastrofu vypouštěním enormního množství CO2 a metanu do ovzduší? Dnes zasvěceně hovoří klimatologové o budoucnosti, ke které dosud neexistují žádné vykopávky. Proč nepohovoří také o této minulosti, když zde mají přehršel dat, kterými mohou své teorie vybrousit. Nebo snad v minulosti jejich dnešní zákonitosti neplatily?

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace