Extáze  
Studie dokazující, že droga extáze může vyvolat degeneraci mozku se mýlila. Kdo bude ještě věřit varování před drogou?

Hojně citovaná studie dokazující, že droga extáze může vyvolat degeneraci mozku podobnou Parkinsonově chorobě, se mýlila. Vědci omylem netestovali extázi, ale jinou látku. Nyní se chystá „stažení“ druhé studie o extázi. Kdo bude ještě věřit varování před drogami?

Před rokem (tedy v září 2002) publikoval prestižní vědecký časopis Science studii, podle které látka methylendioxymethamfetamin nebo-li MDMA vyvolává  u pokusných zvířat odumírání neuronů produkujících v mozku dopamin (jednu z mnoha látek podílejících se na přenosu signálu mezi nervovými buňkami). Odumírání těchto neuronů vyvolává poruchu, kterou známe jako Parkinsonovu chorobu.


Jak ale přiznal vedoucí výzkumného týmu George Ricaurte z Johns Hopkins University, opice dostávaly místo „extáze“ mnohem nebezpečnější drogu zvanou „speed“, jejíchž hlavní chemickou složkou je metamfetamin. O této látce se už delší dobu ví, že ničí neurony produkující dopamin. Převratnost objevu Ricaurtova týmu spočíval v tom, že usvědčoval extázi ze stejného „přečinu“. Do té doby se mělo za to, že extáze ovlivňuje lidský  mozek především změnami v koncentracích serotoninu (jiného „posla“ mezi nervovými buňkami). Ricaurte tvrdí, že bral drogu pro testy z láhve označené výrobcem jako methylendioxymethamfetamin. Ve skutečnosti prý byl ale v nádobě metamfetamin. Inkriminovaná láhev už byla zničena, takže nám nezbývá, než tomuto vysvětlení věřit (nebo nevěřit). Tím by mohla celá kauza skončit. Bohužel, nekončí.

Teprve dodatečně se ukazuje, že práce Ricaurteho týmu neměla být publikována bez ohledu na onen fatální omyl se špatně označenou láhví. Při pokusu asi 40% opic uhynulo. Už to bylo krajně podezřelé, protože úmrtnost na užívání extáze je mnohonásobně nižší. Opice dostávaly drogu v podkožních injekcích a nikoli v tabletách, což mohlo významně pozměnit chování drogy v těle (např. se tak mohly do mozku dostat vyšší koncentrace drogy).

Ozvala se obvinění, podle kterých se vědci ze státních výzkumných ústavů snaží za státní peníze dospět k výsledkům, které jsou v souladu se státní politikou. Poukazují na fakt, že článek vyšel v době, na kterou byla v USA naplánována legislativní kampaň pro nové zákony týkající se drog.

Ricaurte už začíná stahovat další publikované články. Zatím to postihlo článek otištěný v The European Journal of Pharmacology. Na stejné téma ale publikoval Ricaurte práce i v

Journal of Neurochemistry a Journal of Pharmacology and Experimental Therapeutics. Tam prý zatím žádost o stažení článků nedostali.

Někteří odborníci se netají rozladěním. Podle nich poskytl Ricaurte boji s drogami medvědí službu. Kdo bude ještě brát vážně alarmující výsledky dalších studií. Většina „cílové populace“ nad nimi mávne rukou: „To už tady bylo a nakonec se ukázalo, že je to kec!“

Mrazí ale asi i vědce, kteří se výzkumem drog a drogové závislosti nezabývají. Dnes a denně berou do ruky desítky nádobek s nejrůznějšími chemikáliemi a věří, že v nich je to, co udává nálepka. Ale možná je všechno jinak.

Extáze vám sice „nevypálí“ neurony produkující dopamin a nevyvolá u vás Parkinsonovu chorobu. Ale „vitamin“ to rozhodně není u brát ji, je pěkná blbost.
Německý profesionální cyklista Jan Ulrich, mistr světa, olympijský vítěz a vítěz Tour de France, dostal v roce 2002 „dištanc“ poté, co si dal extázi na jedné diskotéce k zahnání chmur nad bolavým kolenem. Vzápětí ho navštívili antidopingoví komisaři a provedli mu příslušné testy. Dneska už Ulrich zase brázdí silnice při profesionálních závodech. Svůj experiment s extází považuje za hloupý kiks.

Datum: 22.09.2003
Tisk článku

Angličtina pro sestry - Parkinson Joy, Brooker Chris
 
 
cena původní: 355 Kč
cena: 302 Kč
Angličtina pro sestry
Parkinson Joy, Brooker Chris

Diskuze:

Michal M.

Pheonix,2008-01-20 18:44:36

souhlasím

Odpovědět

Údiv....

jetjet,2007-06-14 11:48:22

Páči sa mi,ako si ľudia závisli na drogách za žiadnu cenu nepripustia,že drogy su pliaga ľudstva...:)))Ja som tiež svojim spôsobom jeden z konzumentov....plne si uvedomujem,že to čo robím je na hovno.Ale stále som v tom:))))Takže drogy su zlé,nemali by ste ich brať!!!!:)))

Odpovědět

hmmm

didino,2006-05-14 20:00:07

No, tak ja som skúsil iba raz, ale tiež si myslím, že by to mohlo byť lepšie ako alkohol (tak ten som skúsil viac krát). Len som mal spočiatku pocit ako pri alkohole, neviem čím to bolo... No neskôr to bol krásny pocit, ktorý sme si aj s priateľkou nádherne vychutnali. Ba môžem povedať, že pozitívne pocity som mal zhruba tak týždeň. (každopádne to stojí za zamyslenie).
Ak to môžem zhrnúť, tak je to celkovo OK, i keď to nemôžem posúdiť z dlhodobého hľadiska - nikdy viac som to nevyskúšal, ani nič iné okrem cigariet a alkoholu. A chlapcom - protidrogovým aktivistom to bude asi trhať výskumy, ale XTC som si dal dobre po tridsiatke a vôbec necítim potrebu to zopakovať, takže asi tak...

Odpovědět

MDMA + Aspartam - co je horší?

Brepta,2006-02-10 18:06:11

Pokud vím, tak jedním z vedlejších krátkodobých účinků MDMA je drkotání zubů a pak zvýšená tělesná teplota. Klubeři to komenzují tím, že žvýkají žvýkačky a vydatně doplňují tekutiny. Potud je vše OK. Ale jen do chvíle, kdy si uvědomíte, že ty žvýkačky zpravidla obsahují Aspartam a při vyšší tělesné teplotě není vyloučeno, že účinkuje ještě zhoubněji, než normálně! Mám za to, že studie, které se snažily prokázat změny v mozku uživatelů při užívání MDMA by měly vzít Aspartam a další rizikové látky v potaz.
Protože žvýkajících kluberů je drtivá většina a spotřebují několik žvýkaček za večer/noc, je jejich zdraví ohroženo Aspartamem výrazně více a nedivil bych se, kdyby to poškození mozku bylo právě tímto.

Jinak bych MDMA neodsuzoval, alkohol je ve všech ohledech daleko horší. Agresivita, zvracení, těžká závislost, tvrdnutí jater, sociální zátěž...
U MDMA je problém s předsudky společnosti a stále nejistými závěry ohledně zdravotních rizik.

Odpovědět


Re: MDMA + Aspartam - co je horší?

Ivona Kohoutová,2016-03-07 08:14:01

Současný názor je takový, že aspartam je nebezpečný jenom při nadměrných dávkách tj. jako alkohol nebo cukr http://galenus.cz/clanky/vyziva/aditiva-aspartam

Odpovědět

Extaze

Martin,2005-08-01 21:45:21

Mel jsem kdysi mononukleozu takze jatra mam oslabena ale stejne chci extazi zkusit,mel to nekdo s mononukleouzou a hrozi mi nejake nebezpeci?

Odpovědět

PRO KATKU

DANKEN,2005-04-19 09:25:05

Bez komentáře!!! Mohu jenom doporučit.....

Odpovědět

malý moment

Sunny,2005-03-23 20:45:24

Tak to néééé-omlouvám se-avšak,malý moment.Drogu o které je řeč jsem brala relativně často-asi každý den jednu.Každý výkend asi tak kolem osmi.Bylo to fajn,ale opravdu to nebyl můj svět,ale to když se to s nějakou drogou přehání tak se pak nežije v realitě a jen a jen se sní-člověk si někde lítá a je spokojenej sám se sebou-jednoho dne jse zjistila,že jsem ve třetím měsíci těhotenství a bum.Dnes mám 4letého kluka a je to to nejlepší co mě v životě potkalo.Od otěhotnění jsem si nezapálila cigáro a nic si nedala asi tak 2,5 let.Dnes si dám občas vínko na akci ale v patek se po dlouhý době chystám na přátelské posezení s malými kulatými kamarády.Co se týče mého názoru na MDMA je závislost pouze psychická ale žádná jiná.Mějte se krásně lidičky zlatý.

Odpovědět

EXTÁZE

wendy,2005-03-15 18:49:18

Jsem jednoznačně pro. Nemyslím brát ji denně jako vitamíny. Ale jednou s přítelem, jednou s kámoši na party, prostě jenom OBČAS ať se z toho šťestí nezblázníme ;) ...a užívejte si to

Odpovědět

DROGY

AMY,2005-03-05 20:09:26

JE TO STRAŠNÉ

Odpovědět

MARIHUANA

JIŘKA,2005-03-02 13:33:32

JE VELMI NÁVIKOVÁ ALE DOBRÁ

Odpovědět

Pervitin

Marsela,2005-03-02 11:35:33

PIKO je to nejlepší na světě!!! Nechápu proč není egalizován!!!! Ptám se stále proč??? Sem na něm už dost dlouho na to abych to mohla posoudit, takže lidi vzpamatujte se a hlasujte pro legalizaci!!! Vaše Marsela!!!:-)

Odpovědět


PIKO

Mr_Ex,2006-07-26 09:12:21

Děvče, jestli už nejsi v léčebně, tak se vzpamatuj! Perník je jedna z nejhorších věcí, co člověk může do sebe "dát". Zkoušel jsem koks, LSD, houby a jiné věcičky. Často si rád zakouřím ganju. Ale přes piko u mne vlak nejede, protože je to NEHORÁZNÉ SVINSTVO!! Dělá to z lidí svině, podvodníky a lháře. Tak nebuď blbá a vyser se na to...

Odpovědět

Pervitin

Marsela,2005-03-02 11:35:23

PIKO je to nejlepší na světě!!! Nechápu proč není egalizován!!!! Ptám se stále proč??? Sem na něm už dost dlouho na to abych to mohla posoudit, takže lidi vzpamatujte se a hlasujte pro legalizaci!!! Vaše Marsela!!!:-)

Odpovědět

M25

Patres,2005-02-01 10:39:01

Speed za ta najhustejsia wec na DrumBase party..
Moj nazor..

Odpovědět

Extaze

michal,2004-12-31 15:51:49

Je to pravda s tim generacnim problemem.Lidem v okoli se asi vic liby kdyz de nekdo s hospody nalitej jak prase silnice mu nestaci a navic bleje vsude kolem sebe nebo je agresivni ja patril taky mezy ty ozraly ale jednou sem ochutnal a nechapal sem s toho co se delo bylo to neco neuveritelneho co dodnes neumim popsat samozrejme neni dobry uzivat kazdej vikend pak je to na hovno mam kamose kterym uz jedna ani nestaci.nebo vzit si na jedne akci vetci pocet ten stav pak taky neni zrovna moc dobrej.

Odpovědět

Extáze

Kačenka,2004-03-25 09:07:03

Jsem také rekreační uživatelkou extáze a musim dát za pravdu výše uvedeným příspěvkům. Neznám ani jednoho klubera který by byl na extázi závislý a nebo kterého by ničili její vedlejší účinky. A proto lidičky nechlastejte ten hnusnej alkohol a zkuste si jednou za čas dát kulatou oni ty barvy toho světa budou pak fakjt úplně jiný hezčí lepší a hlavně přijatelnější. \je to nejlepší způsob odreagování který znám. \derjte na mé rady zdraví Katka

Odpovědět


jen smele do toho ale s Mírou : - )))

Enzo,2004-11-22 21:48:08

jo jo pravda zdraví Enzo

Odpovědět


pro kacenku

halogen,2004-12-07 11:25:21

Kacenko, jsem taky rekreacnim uzivatelem a myslim si opak co se tyce zavislosti. Z meho okoli vim, ze koule oslovila kazdeho a kazdy ma "problem" na dobre akci si neco nedat. Ty barvy jsou az prilis krasne. Rozhodne nechci moralizovat, ale doporucovat to taky nikomu nebudu. Fyzicke nasledky jsou zrejme sporne, ale zdravy to urcite nebude :)

Odpovědět


Tak tak..

Patres,2005-02-01 10:42:41

MAs uplnu prawdu..
Predtym som stale chliapal, teraz takmer vobec,
je urcite lepsia jedna tableta, alebo 1 biela kolajnica..
A samozrejme, kwalitny skaňur.Bez toho sa to neda, a
keď fumo biele neprebije..Ak neni kurewsky kwalitne..

Odpovědět


Tak tak..

Patres,2005-02-01 10:42:48

MAs uplnu prawdu..
Predtym som stale chliapal, teraz takmer vobec,
je urcite lepsia jedna tableta, alebo 1 biela kolajnica..
A samozrejme, kwalitny skaňur.Bez toho sa to neda, aj
keď fumo biele neprebije..Ak neni kurewsky kwalitne..

Odpovědět

Názor

Michal M.,2004-03-08 13:37:21

Chtěl bych reagovat na "poučky" pod článkem. Jsem rekreačním uživatelem extáze a rozhodně nemohu říct, že by to byla "pěkná blbost". Ba naopak. Je to velice příjemné odreagování, má minimální vedlejší účinky (pokud se konzumuje v rozumné míře) a její oblíbenost stále stoupá. Narozdíl od zažitého a tolerovaného alkoholu je rozhodně sociálně přijatelnější a hlavně na ní neexistuje fyzická závislost - jedná se tedy především, podle mého názoru, o generační problém.

Odpovědět

Doplnění

Elwar,2003-10-06 19:52:19

Rád bych překlad doplnil terminologií používanou v našich zemích. Ve článku zmíněný metamfetamin je u nás známý jako pervitin. Kdežto pod názvem "speed" si v posilovně nebo na party koupíte spíše amfetamin.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace