Tradiční muslimský oděv ohrožuje zdraví žen  
Kam nechodí slunce, tam chodí lékař. Platnost tohoto přísloví potvrdili američtí lékaři, když prověřili zdravotní stav žen z početné muslimské komunity žijící v okolí Detroitu. Mnohé z muslimských žen nosí tradiční oděv a některé si v souladu s náboženskými předpisy zakrývají vlasy a krk rouškou zvanou hidžáb. Na jejich pokožku dopadá minimum slunečního záření, a to výrazně snižuje tvorbu vitamínu D v těle.ˇ

 

 
Hladina vitamínu D v krvi tradičně oblečených muslimských žen nedosahuje ani čtvrtinu hodnot považovaných za spodní hranici normálu. Ženy, které nosí hidžáb, mají v krvi jen osminu potřebného množství vitamínu D.

Vitamín D je důležitý pro tvorbu kostí, protože se významně podílí na hospodaření s vápníkem a fosforem. Mladým dívkám, trpícím nedostatkem vitamínu D, hrozí poruchy vývoje kostry, tzv. křivice. Dospělé ženy čelí riziku osteoporózy a následně i komplikovaných zlomenin. Nedostatek vitamínu D vyvolává i celkové ochabnutí svalstva. Zvyšuje riziko nádorových onemocnění, například rakoviny prsu nebo tlustého střeva, a je spojován se vznikem mnoha dalších závažných onemocnění, například roztroušené sklerózy, astmatu a selhání imunitního systému. Při nedostatku vitamínu D hrozí i vysoký krevní tlak, onemocnění srdce nebo duševní onemocnění, jako je schizofrenie či deprese.

 

 
Molekula vitamínu D


Lidé, kteří chodí důkladně oblečeni z náboženských důvodů nebo proto, aby se chránili před nebezpečnými účinky slunečních paprsků či před zimou, můžou nedostatek vitamínu D nahradit potravinami s vysokým obsahem této důležité látky. K přirozeným zdrojům vitamínu D patří například ryby. Většina potravin je ale na tento vitamín chudá. Pro pokrytí denní doporučované spotřeby 1000 mezinárodních jednotek vitamínu D bychom museli například sníst 80 vajec. Některé potraviny jsou proto o vitamín D cíleně obohacovány.


Pokožka vystavená i na krátkou dobu slunci vytváří dostatek vitamínu D. Už několikaminutový pobyt na sluníčku zajistí v těle tvorbu 10 000 mezinárodních jednotek vitamínu D. Rozumným sluněním si můžeme zajistit dostatečný přísun vitamínu D bez toho, že bychom se vystavovali zvýšenému riziku vzniku rakoviny kůže.
Muslimské ženy z okolí Detroitu netrpí nedostatkem vitamínui D jen kvůli důkladnému zahalení těla tradičním oděvem. Lékaři zjistili, že tyto ženy konzumují jen málo potravin bohatých na vitamín D.


„Naším cílem rozhodně není rozmlouvat muslimským ženám nošení hidžábu,“ řekl v rozhovoru pro časopis Scientific American jeden z členů výzkumného týmu Raymond Hobbs z detroitské Henry Ford Hospital. „Chceme jen včas předejít problémům, jež by mohlo dodržování této tradice vyvolat.“

 

Zvětšit obrázek
Opustit svoje zvyky a zahalit se po bělošském způsob života, se lidem s tmavě pigmentovanou kůží může stát osudným.


Problémy s nedostatkem vitamínu D netrápí jen severoamerické muslimky. Podle nedávných studií přispívá trvalé zahalení těla z náboženských důvodů k nedostatku vitamínu u třetiny až poloviny obyvatelstva Saudské Arábie, Spojených arabských emirátů, Turecka či Libanonu.

 

Nedostatkem vitamínu D ale trpí i mnozí Australané, kteří si chrání oděvem pokožku před spálením sluncem ve snaze předejít rakovině kůže.ˇ

 

Pramen: Endocrine Practice

 

 

 


 

Datum: 23.02.2009 16:42
Tisk článku

Počítáme s vitaminy - Pecharová Lenka
 
 
cena původní: 259 Kč
cena: 220 Kč
Počítáme s vitaminy
Pecharová Lenka
Související články:

Lieky, ktorých predpisovanie by mal lekár prehodnotiť     Autor: Matej Čiernik (10.09.2017)
Jak si zlepšit sexuální atraktivitu?     Autor: Josef Pazdera (17.02.2017)
Kam nechodí sluníčko, tam chodí lékař     Autor: Josef Pazdera (23.12.2016)
Ryzí vědecká fantastika ve filmu Interstellar     Autor: Stanislav Mihulka (13.11.2014)
Zklamání ze selenu     Autor: Josef Pazdera (24.02.2014)Diskuze:
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace