První Asijec se stal lidoopem  
Paleontolog Russel Ciochon přehodnotil své závěry o původu čelisti z čínské jeskyně Longgupo.


 

Zvětšit obrázek
Čelist z jeskyně Longgupo měla patřit člověku, jenž byl blízký africkým lidem druhu Homo habilis. (Kredit: Russel Ciochon)


Před čtrnácti lety popsal tým paleoantropologů vedených Russellem Ciochonem na stránkách prestižního vědeckého týdeníku Nature nález ostatků prvního známého obyvatele asijského kontinentu. Stáří zlomku čelisti nalezeného v jeskyni Longgupo v čínské provincii Sečuán určili vědci na 1,9 milionu roků.  Připsali jej člověku, jenž byl blízký africkým lidem druhu Homo habilis.

 

Zvětšit obrázek
Russel Ciochon: „Nejde o ostatky člověka, ale pravěkého lidoopa.“


Ciochonův nález byl převratný hned z několika důvodů. Posouval historii lidského osídlení Asie dále do minulosti. Nejstarší do té doby známé stopy po přítomnosti člověka v Asii pocházely z Jávy. Zanechal je člověk druhu  Homo erectus, který  tam žil před 1,6 miliony roků. Ještě revolučnější se zdálo spříznění dávného obyvatele jeskyně Longgupo s člověkem Homo habilis.

 


Lidé se vyvinuli v Africe a svou kolébku na černém kontinentu opustili hned několikrát. Naposledy vycestovali z Afriky zástupci našeho vlastního druhu Homo sapiens. Před ním vyrazil z Afriky do světa k osídlení Evropy a rozlehlých prostor Asie člověk Homo erectus. Homo habilis se zdál vědcům příliš primitivní a předpokládali, že nikdy Afriku neopustil. Russel Ciochon se je snažil přesvědčit o opaku.

 
Zuby a zbytek čelisti patří lidoopovi, který se podobal orangutanovi. (Kredit: Russel Ciochon)

Rozvíjel dokonce teorii, že asijští  lidé Homo erectus nepocházejí z Afriky, ale vyvinuli se v Asii z potomků pračlověka z jeskyně v živočišné říši Longgupo.

 


V jednom z červnových čísel časopisu Nature bere Ciochon svá tvrzení zpět. Dlouholetým studiem došel k přesvědčení, že zlomek čelisti z Longgupo nepatří člověku, ale pravěkému lidoopovi, který se mohl podobat dnešním orangutanům.


 

 


 

Datum: 24.06.2009 12:31
Tisk článku

Související články:

Malá noha je o půl milionu let starší než Lucy     Autor: Josef Pazdera (07.12.2017)
Strava a životní styl Evropanů před 1,2 miliony let     Autor: Josef Pazdera (28.12.2016)
Britské pobřeží lákalo k procházkám už před milionem let     Autor: Jan Zikmund (11.02.2014)
Nejstarší lidská DNA z Jámy kostí     Autor: Stanislav Mihulka (05.12.2013)
Pierolapithecus, Španěl z počátku linie hominidů     Autor: Stanislav Mihulka (07.05.2013)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace