Co na nás vidí?  
Pokud jde o výběr partnera na potenciální pohlavní styk, jsou ženy stejně vybíravé, jako muži. Hodně závisí na tom, jak se jim zdáme atraktivní. Posuzování běží nezávisle na dvou úrovních.

Ženy vyhodnocují atraktivitu tváře dvojstupňově. Jedno posuzování je „sexuální“ a jeho základem jsou specifické charakteristiky obličeje. Souvisí s tvarem a velikostí čelistí, lícních kostí, charakterem rtů.
Druhá hladina hodnocení nemá mít se sexualitou nic společného a vědci o ní mluví jako o celkové estetice.
Základem mužské sexuální atraktivity by měly být znaky, které nějak souvisí s naší kvalitou. Pod tím bychom měli rozumět všechno to, čím můžeme přispět k ženině reprodukci. Mělo by jít o znaky, které nějak vyjadřují naší plodnost, zdravotní stav,...

 

Zvětšit obrázek
Reginald Adams

 
Nepohlavní stránka mužské atraktivity pro ženy je vnímána jako celková krása a funkci rozhodčího zde větší měrou zastává vědomá úvaha a racionalita. Ta hodnotí naší neodolatelnost podle celkové sumarizace viditelných částí. Tak nějak si to vědci nalinkovali ve svých představách. Jestli tomu tak opravdu je, tak to se zatím netestovalo. Robert G. Franklin se svým školitelem (oba jsou z Penn State  University) se nyní pokusili zjistit, jaká je pravda. Výsledky jejich testu zveřejnil na svých stránkách  Journal of Experimental Social Psychology. Jmenovaní vědci studentkám zapojeným do testu  předkládali k posouzení fotografie mužských a ženských tváří. V pokusu bylo padesát heterosexuálních žen a ty měly za úkol hodnotit obličeje  a přiřazovat jim body od jedné do sedmi.

 

 
Rozstříhané fotky odhalily, co na nás ženy „vidí“ a čím jsme pro ně atraktivní. (Kredit: Robert G. Franklin, Penn State)

První dotaz byl směrován na posouzení sexuální atraktivity obrázků, druhý na jejich celkový estetický dojem. Na takovém pokusu by nebylo nic zvláštního, neboť podobných byly provedeny tisíce. Zvláštnost amerického přístupu spočívá v tom, že tato část experimentu  sloužila pouze jako východisko pro další šetření. Ty samé obrázky totiž pak psychologové předložili jiným padesáti studentkám. Rozdíl byl jenom v tom, že některé z předkládaných obličejů  byly tentokrát horizontálně rozstřiženy, přičemž obě části byly obrázku byly od sebe poněkud oddáleny. Takto „zohyzděné“ obličeje měly ženy také za úkol hodnotit a přidělit jim body. Požívaly při tom stejnou stupnici s přidělováním bodů od jednoho do sedmi.


Tím, že vědci obličeje na fotkách rozřezali na dvě poloviny, dosáhli toho, že hodnotícím ženám narušili posuzování celkového estetického dojmu. Při zmíněné úpravě fasády tváří ale dodržovali pravidlo zachování celistvosti linie čelistí, rtů a lícních kostí. Chtěli tak ověřit předpoklad dvoustupňového hodnocení mužského zevnějšku ženským mozkem. Pokud by tento jejich předpoklad  byl správný, potom by hodnocení sexuální atraktivity mělo být zachováno i na poničených obrázcích a výsledky testu by se v tomto ohledu neměly  moc lišit od výsledků skupiny žen, které posuzovaly obrázky neupravené. Zvaní mužských protějšků na hypotetické rande ukázalo, že předpoklad vědců byl správný. Celkové skóre druhé skupiny korelovalo s hodnocením první skupiny. Ženy obou skupin se ve svém hodnocení rozešly jen v případech určování nesexuální  atraktivnosti osoby a to u obličejů napříč rozříznutých a posunutých. Tím se podařilo potvrdit, že lidské vnímání vzezření protějšků je skutečně dvojúrovňové. Výsledek pokusu také svědčí o tom, že zmíněná hodnocení spolu moc nesouvisí a že je lze od sebe oddělit.

 

Kromě tohoto nového poznatku se delší dobu ví, že vnímání sexuální atraktivity závisí na hladině hormonu  estrogenu a hormonech, které jeho hladinu v krvi ovlivňují. Také je známo, že celková atraktivita do jisté míry souvisí s progesteronem.  Zatím ale vědci stále tápou v tom, zda a do jaké míry je atraktivita druhého pohlaví podřízena kultuře a jak mozek tyto informace zpracovává. Franklin proto hodlá ve svých dalších pokusech zjišťovat jak velkou roli v tomto procesu hraje právě ona zmíněná kulturní, respektive rasová příslušnost. Také má v plánu vypátrat, jak do ženského rozhodovacího procesu promlouvá stadium jejího menstruačního cyklu, případně další vlivy. Bude jistě zajímavé sledovat zda se vědcům bude dařit odhalovat jakou hru s námi mozek hraje a co všechno mu do toho „kecá“.


Pramen: Penn State.

Datum: 27.08.2009 16:23
Tisk článku

Související články:

Houslista bubeníkem     Autor: Josef Pazdera (22.03.2017)
Ženy v červeném přitahují pozornost mužů     Autor: Vladimír Blažek (19.07.2012)
Máme první sexuální zkušenosti v genech?     Autor: Jiří Mach (17.04.2009)
Červená ženám zvýší jejich atraktivitu     Autor: Josef Pazdera (30.10.2008)
Bezhlaví nápadníci     Autor: Jaroslav Petr (21.04.2008)Diskuze:

Recept ako urobiť ženu šťastnou

Martin Smatana,2009-08-28 15:47:41

Toto síce nie je vedecký príspevok do diskusie, ale ako zisťujem pozorovaním okolitého sveta, autor, ktorý tento recept zostavil, dokázal vystihnúť podstatu veci.

Takže tu je ten recept:

RECEPT AKO UROBIŤ ŽENU ŠŤASTNOU

Aby si urobil ženu šťastnou, stačí byť:

1) Priateľom
2) Druhom
3) Milencom
4) Bratom
5) Otcom
6) Učiteľom
7) Vychovávateľom
8) Kuchárom
9) Elektrikárom
10) Vodoinštalatérom
11) Mechanikom
12) Izbovým dizajnérom
13) Štylistom
14) Sexuológom
15) Gynekológom
16) Endokrinológom
17) Psychológom
18) Psychiatrom
19) Terapeutom
20) Výkonný
21) Organizovaný
22) Dobrý otec
23) Veľmi čistotný
24) Sympatický
25) Atletický
26) Citlivý
27) Pozorný
28) Gavaliersky
29) Inteligentný
30) S fantáziou
31) Kreatívny
32) Sladký
33) Silný
34) Chápavý
35) Tolerantný
36) Starostlivý
37) Ambiciózny
38) Schopný
39) Odvážny
40) Rozhodný
41) Dôveryhodný
42) Vdačný
43) Náruživy
44) Dávajúci komplimenty
45) Ktorý má rád nákupy
46) Ktorý nikdy nerobí problémy
47) Veľmi bohatý
48) Nebyť príťažou
49) Ktorý nepozerá za inými

Súčasne treba dávať pozor na:

50) Nebyť žiarlivý (ale ani bez záujmu)
51) Rozumieť si s jej rodinou
52) Dať jej priestor (ale mať starosť o to, kam ide)

Okrem toho je veľmi dôležité:
53) Nezabudnúť dátum: Výročia (svadby, zasnúbenia, prvého stretnutia...), ukončenia školy, menín, menštruácie...Bohužiaľ, aj keď dodržíte perfektne tieto inštrukcie, nemusíte dosiahnuť 100% jej šťastia, pretože ona sa može cítiť pod tlakom príliš perfektného života a utiecť s prvým 'alkoholikom, zlodejom, úchylom', ktorého stretne...
Kvôli tomuto asi Boh povedal: 'Miluj ju!', ale nepovedal nikdy
'Cháp ju!!!!'NO A AKO UROBIŤ ŠŤASTNÝM MUŽA?

Jednoducho:

1) DAJ MU !!!

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace