Svůdnější(m) snadno, rychle a zadarmo  
aneb zaujmeme partnera snáz s hlavou skloněnou, nebo vztyčenou?

 

Zvětšit obrázek
Dr. Daniella Sulikowská : „Sklon naší hlavy hraje roli v tom, jak atraktivní se opačnému pohlaví zdáme.“

Lidský obličej psychologové milují. Jako výrazový prostředek jej zkoumali ze všech stran. Snad jen jednu věc opomenuli a té se nyní začal věnovat australský manželský pár Daniella Sulikowská (Macquarie University) a Darren Burke (University of  Newcastle). Napadlo je ověřit, zda odlišná vizuální perspektiva obličeje může vyjadřované poselství – půvab a atraktivitu jeho nositele (nositelky) změnit. I když na to šli vědecky, tak základem byla primitivní úvaha, že my muži se na ženy rádi díváme svrchu. Inu proč ne. Jsme většinou vyšší a tak je takový pohled pro nás přirozený. Většina žen se zase na oplátku dívá na nás muže, opačně – zespodu.Nabízela se otázka, zda vnímání mužských a ženských obličejových rysů je nějak ovlivněno perspektivou (úhlem pohledu).  Manželská vědecká dvojice to zjišťovala na dobrovolnících. Nechávali je zrakem spočinout na obrázky pod různým úhlem (z vrchu nebo od spodu) a sledovali, jak atraktivní se jim obličeje opačného pohlaví jeví. Série pokusů měla najít odpověď, zda je úhel pohledu důležitým určujícím faktorem vnímání partnera a jak postoj (postavení hlavy) přispívá mužské či ženské přitažlivosti.

Ukázalo se, že my muži něžné pohlaví považujeme za více ženské a atraktivnější, když hlavu mírně skloní směrem vpřed. Což nepřekvapuje, prakticky to není nic jiného, než alternativa prohlížení si ženského obličeje způsobem přirozeným, jak nás k tomu evoluce vybavila – tedy shora. Menší náklonnost k vám dámy začneme pociťovat, když hlavu zakloníte. Dosáhnete tím stejného efektu, jako bychom si vás prohlíželi od spodu. Aby zde nedošlo k nepochopení - ne tak docela od spodu, míněn byl pouze obličej.

 

 

Zvětšit obrázek
Příklady obličejů, které dobrovolníci posuzovali. (Kredit: Sulikowská a Burke)

Tak jako již asi očekáváte, ženy mužskou tvář zase spatřují jako mužnější, když hlavu zakloní. Když se předkloníme (skloníme), začneme se jim pozdávat zženštilí a naše preference klesnou.
Psychologové tyto výsledky vychvalují, prý výrazně přispějí k našemu chápání role atraktivity obličeje. Kromě odhalení „tahů“ evoluce, mají zjištěná fakta přinést záchytné body pro rozplétání tajemství dnešních namlouvacích rituálů.


Jak ke svým výsledkům vědci přišli? Prozradili jim je dobrovolníci, kterým předváděli počítačem vytvořené trojrozměrné modely mužských a ženských tváří. Během testu bodově hodnotili atraktivitu, mužství a ženství. Aniž by to pokusné osoby tušily, bodovaly tytéž tváře, jež se jim zobrazovaly v pěti pozicích - od záklonu po předklon. Podrobnosti pokusu jsou uvedeny v časopisu Evoluční psychologie.

 

Přátelé - hlavu vzhůru!


Komentář osla: Jen aby se dalším výzkumem náhodou nepřišlo na to, že muži s nosem nahoru působí dojmem nafoukanců a tím pádem jsou všechny touhy ty tam.

Datum: 24.11.2010 04:54
Tisk článku

Související články:

Jací vůdci jsou s to zničit společnost?     Autor: Josef Pazdera (04.05.2020)
Po účasti na obědě hrazeném farmaceutickou firmou, lékaři navyšují recepty     Autor: Josef Pazdera (19.02.2020)
Budeme volit politika, který se zpronevěřuje?     Autor: Josef Pazdera (09.01.2019)
Akumulace a regulace sítě     Autor: Vladimír Wagner (04.09.2018)
Hamlet byl liberál     Autor: Josef Pazdera (18.07.2018)Diskuze:


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace