Na muže skutečně působí optimální poměr pasu a boků žen  
S působením ženské krásy na muže to není jednoduché. Něco je v mužích evolučně zakořeněno, něco je ovlivněno kulturními vzory a smýkáno módou.

 

Zvětšit obrázek
Oblasti mozku, aktivované různě při pohledu muže na siluetu postavy ženy při různých úpravách BMI a WHR

Všeobecně známá zkušenost, že úzký pas a širší boky se mužům líbí, byla již od 60. let minulého století mnohokrát ověřena. Zdá se dokonce, že se jedná o univerzální vzorec pro ženskou krásu, platný u většiny lidských společností, a to dokonce i přes vliv tělesné hmotnosti, u které se představa krásy podstatně liší. Ačkoliv jsou v Africe a jinde preferovány velmi často ženy baculaté, které bychom u nás považovaly již za téměř otylé, poměr pasu a boků (tzv. WHR index), který se mužům líbí, je podobný (s optimem kolem 0,7). Prestižní modelky např. v časopise Playboy jsou v současné době značně štíhlejší než v dobách jeho počátků, mají však WHR stále stejný kolem uvedené optimální hodnoty.

 

Devender Singh


Známý psycholog Devendra Singh z Texaské univerzity v Austinu, který – jak se zdá podle publikací – zasvětil svůj život především ladným křivkám ženského těla, si naposledy vzal ku pomoci moderní zobrazovací techniku pro pozorování činnosti mozku (funkční magnetickou rezonanci) a s kolegou Stevenem Platkem publikovali poznatky o tom, co se v mužském mozku odehrává, pozoruje-li nahé ženské tělo s různými parametry.


Podařilo se jim potvrdit, že na muže působí relativní hmotnost těla vyjádřená body mass indexem (BMI) odlišně než poměr pasu a boků, tj. waist to hip ratio (WHR). Rozdíly v aktivaci se projevily zvláště v postranní části týlního laloku, dále v orbitofrontální kůře (důležité oblasti čelního laloku) a v přední části opaskového závitu na vnitřní ploše mozkových polokoulí. První z uvedených oblastí navazuje na zrakové vnímání, druhá zmíněná oblast je spojována s hodnocením užitku a má vztah k projevení zájmu a třetí souvisí s vnitřním odměňováním, sociálním hodnocením a s rozhodovacími procesy.

Zvětšit obrázek
Siluety postav ženy s různým WHR a BMI (Kredit: D. Singha)

Konkrétně se ukázalo, že na změny BMI reagují více méně pouze oblasti zrakové analýzy, ale na změny WHR také obě další oblasti. To neznamená, že by vyšší či nižší hmotnost (BMI) nebyla pro muže důležitá, ale je podmíněna zkušenostmi a vlivy během života. Naproti tomu u poměru pasu a boků jsou vyvolány reakce intenzivnější a podle zřejmě naprogramovaného schématu.


Ukládání tuku je od první menstruace regulováno estrogeny tak, že je snižováno ukládání tuku v břišní krajině a pokračuje tak intenzivněji ukládání tuku v oblasti hýždí a horní části stehen; tím se relativně snižuje obvod pasu vůči obvodu boků. Tento poměr kladně koreluje s plodností ženy a slouží jako signál vhodných předpokladů pro partnerství, vysílaný vůči mužům. Neurofyziologický základ vnímání takového signálu u mužů potvrzuje evoluční podstatu atraktivity siluety ženy.
Pramen: PlosONE

 

Datum: 08.02.2011 01:07
Tisk článku

Související články:

"G", jak ho neznáme     Autor: Josef Pazdera (06.04.2018)
Zelená je v pořádku, to jen naše myšlení z ní dělá rizikovou     Autor: Josef Pazdera (28.05.2017)
Co mají společné hudba, důvěra a altruismus?     Autor: Josef Pazdera (22.01.2011)
Čtyřletí prckové rozumí ironii     Autor: Stanislav Mihulka (17.09.2010)
Myšlenky na boha redukují úzkost, ale jen u věřících     Autor: Josef Pazdera (09.08.2010)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz