Old Shatterhand z rodu dinosaurů  
Několik fragmentů kostí stačilo vědcům na rekonstrukci obrovského sauropoda, který se před asi 110 miliony let spíše uvážlivě loudal, nežli proháněl územím dnešního Utahu.

 

Zvětšit obrázek
Sauropod Hromové stehno - Brontomerus mcintoshi - žil na území dnešních Spojených států koncem spodní křídy, v období před asi 110 miliony let. Kosterní pozůstatky naznačují, že v porovnání s jinými sauropody měl robustní končetiny. Zřejmě jimi uděloval smrtelné kopance menším predátorům, nebo dokazoval svou sílu v soubojích o samice. Kredit: Francisco Gascó

Hromové stehno zní překlad rodového jména býložravého velkého dinosaura, kterého pravděpodobný vzhled vědci zrekonstruovali na základě sporých kosterních nálezů dvou jedinců. Jméno, jenž vyvolává nostalgicko-romantické vzpomínky na dobu filmů o hrdých Indiánech, je v originální odborné verzi už typicky dinosauří – Brontomerus, z řeckého bronte – hrom a merós – stehno. Druhové jméno mcintoshi dostal prehistorický obr na počest Johna "Jacka" S. McIntoshe (nar. 1923), fyzika z Wesleyan University v Connecticutu, jehož celoživotním koníčkem je paleontologie a je považován za nestora výzkumu sauropodů Severní Ameriky.

Zvětšit obrázek
Jeden z autorů publikace je fyzik John S. McIntosh. Jako nadšený "amatérský" paleontolog se pradávnému světu severoamerických dinosaurů věnuje několik desetiletí. Objevitelé brontomera se rozhodli pro druhové jméno, které bude jeho nadšení a zásluhy připomínat.

 

Neúplné a do velké míry mechanicky poškozené kosti z vrstvy jílovce z dob konce spodní křídy (stupeň alb-apt) na paleontologicky známé lokalitě na východě Utahu vědci přírodovědného muzea v Oklahomě vydolovali a zdokumentovali již letech 1994-1995. Ale nepřiřadili je k žádnému známému dinosauřímu druhu, ani žádný nový druh podle nich nevytvořili. A tak zbytek velké kýčelní kosti, části páteře, lopatka a úlomky žebra a hrudní kosti léta odpočívaly v pokoji muzeálního depozitáře. Paleontolog  Richard L. Cifelli, který v muzeu pracuje se s tím nesmířil a spolu s dvěma kolegy z USA a Velké Británie z malé části kosterního puzzle poskládal sice kompletní, ale do značné míry jenom pravděpodobný obraz dvou jedinců, o nichž je trojice vědců přesvědčena, že jde o matku s mládětem dosud neznámého druhu sauropoda. Tělo dospělé samice měřilo asi 14 metrů a vážilo kolem šesti tun. Její „drobeček“ byl v porovnání s ní asi třetinový – měřil asi 4,5 metru a jeho hmotnost se odhaduje na 200 kg.

V rodině sauropodů to nejsou žádné rekordy, její největší příslušníci byli asi 3 - 4krát delší a představují největší živočichy, jaké kdy povrch Země obývali.

 

To, co vědce na nálezu zaujalo a co je pak inspirovalo k pojmenování své dinosauří rekonstrukce, je mohutnost lopatky a kýčelní kosti. U brontomera jsou mnohem robustnější než u porovnatelně statných sauropodů jiných druhů. Podle analýz pravděpodobné pohyblivosti kloubů a obrovských svalů, které se na lopatku a pánev asi upínaly, vědci předpokládají, že mocné končetiny mohly představovat evoluční adaptaci na kopcovitý terén nebo je brontomeři používali na kopání. Mohlo jít o formu obrany nebo souboje samců o samice anebo obojí.

Zvětšit obrázek
Brontomerus mcintoshi – rekonstrukce podle nálezu některých částí kostry, na obrázku označené bíle. Kredit: Michael P. Taylor et al./ Acta Palaeontologica Polonica


Odborný článek v Acta Palaeontologica

Stránka s kompletní fotodokumentací a popisky.


Video: Mike Taylor z londýnské University College představuje nález kosterních pozůstatků a rekonstrukci dosud neznámého býložravého dinosaura druhu Brontomerus mcintoshi. (Kredit: UCL)


 


Zdroje: Wikipedia , Acta Palaeontologica Polonica

Datum: 24.02.2011 09:48
Tisk článku

Související články:

První japonský tyranosaur     Autor: Vladimír Socha (10.10.2017)
Ve stopách posledních gigantů     Autor: Vladimír Socha (25.09.2017)
Objeven další opeřený zabiják     Autor: Vladimír Socha (28.07.2017)
Sopky možná vynesly dinosaury na vrchol     Autor: Vladimír Socha (26.06.2017)
Představuje se Daspletosaurus     Autor: Vladimír Socha (09.03.2017)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace