Proč vymírají supi  
Supi na indickém subkontinentu mřou jako mouchy. Postihlo je záhadné onemocnění, jehož prvními příznaky je svěšená hlava...

Sup má pověst ptáka, který sežere prakticky cokoli bez toho, že by riskoval závažnější zdravotní následky. Je to omyl. V tomto případě smrtelný. Ještě před dvaceti lety byl sup bengálský považován za nejhojnějšího dravce planety. Dnes se jeho populace smrskla na 1% tehdejších stavů a je silně ohrožen vyhubením. Supi na indickém subkontinentu mřou jako mouchy. Postihlo je záhadné onemocnění, jehož prvními příznaky je svěšená hlava. Ptáci obvykle hynou na selhání ledvin. Záhadu vymírajících supů nyní rozřešila britská bioložka Lyndsey Oaksová pracující pro The Peregrine Fund. Výsledky jejího výzkumu zveřejněné v Nature dokazují, že supy má na svědomí léčivo diklofenak používané v humánní medicíně pro tišení bolesti a léčbu artrózy. Je to nesteroidní protizánětlivý preparát a patří tedy do stejné třídy léčiv jako aspirin nebo ibuprofen. Diklofenak je v jihovýchodní Asii stále více využíván i ve veterinární medicíně a supi jej přijímají v mase a vnitřnostech uhynulých zvířat. Léčivo se v jejich těle kumuluje a nakonec vyvolá otravu.

Oaksová našla vysoké koncentrace diklofenaku v uhynulých supech a navíc navodila stejné onemocnění i u několika pokusných supů, jimž lék podávala buď přímo nebo v mase, kterým se supi živili. Její důkaz o příčině vymírání supů je tedy velice přesvědčivý.

Vymírání supů může mít pro Indii a další země katastrofální následky. Není třeba zdůrazňovat jejich roli „zdravotní policie“. Už teď se ale ukazuje, že jejich zmizení ovlivní celý ekosystém. Tam kde zmizeli supi se například neúnosně množí toulaví psi, s jejichž smečkami bude stále více potíží.


Supi bengálští prožili v posledních dvaceti letech „sešup“ z nejhojnějšího na jednoho z nejohroženějších dravců světa.


 

Vrah indických supů vyhlíží na první pohled celkem nevinně.

Datum: 29.01.2004
Tisk článku


Diskuze:

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?

Novy Usvit,2015-03-20 13:16:05

Kolik uživatelů fóra je potřeba na výměnu žárovky?
-- 1 uživatel vymění žárovku a napíše příspěvek o tom, že vyměnil žárovku.
-- 4 uživatelé na to, aby napsali o podobných zkušenostech o výměně žárovky a o tom, jak různě mohou být žárovky vyměňovány.
-- 7 uživatelů k upozornění na to, jak nebezpečné může vyměňování žárovky být.
-- 1 uživatel k tomu, aby přesunul téma do sekce "Světlo".
-- 2 uživatelé na obhajobu toho, že téma mělo být přesunuto do sekce "Elektrické spotřebiče".
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby v příspěvcích, týkajících se předchozích příspěvků o výměně žárovky.
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří poukazovali na gramatické chyby
-- 6 uživatelů, aby napsalo, že všichni uživatelé, jenž udělali gramatickou chybu, si mají znovu odchodit základní školu
-- 6 uživatelů, aby poukázali na gramatické chyby uživatelů, kteří posílali zpět do základní školy (a ti se budou bránit tím, že rychlý chlapci je správně, protože jsou v jejich nářečí mladý chlapci)
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli se má říkat "žárovka" nebo "výbojka".
-- 2 uživatele "průmyslové profesionály", kteří budou všechny informovat o tom, že správný termín je "světlo".
-- 2 uživatele, kteří o sobě budou prohlašovat, že jsou také odborníci z průmyslu a že výraz "žárovka" je naprosto správný.
-- 5 uživatelů na to, aby se dohadovali, jestli jsou lepší klasické žárovky nebo rtuťové výbojky
-- 1 uživatel, který bude o sobě prohlašovat, že je doktor přírodních věd s červeným diplomem, a proto ví, že rtuť není jedovatá a jedovatost rtuti je jen mýtus.
-- 2 uživatele na to, aby upozornili, že toto není diskuze o pravopisu, ať přejdou do diskuze o pravopisu
-- 5 uživatelů na to, aby všechny ostatní informovali o tom, že diskuze o žárovkách není diskuze o žárovkách, ať ostatní laskavě pokračují v diskuzi jménem "Jaký monitor a vypalovačku?", která o žárovkách je.
-- 5 uživatelů k obraně příspěvků této diskuze, kteří budou říkat že všichni používáme žárovky a proto jsou ty příspěvky vlastně relevantní.
-- 2 feministky, aby upozornili na to, že ženy šroubují žárovky daleko lépe, než muži
-- 5 uživatelů ke vkládání příspěvků s odkazy, kde mohou ostatní uživatelé vidět různé druhy žárovek.
-- 4 uživatele, kteří napíšou příspěvky se správnými odkazy.
-- 5 uživatelů, kteří budou odkazovat na všechny příspěvky napsané od počátku až do současnosti, kompletně je citovat a to včetně všech hlaviček a podpisů, a nakonec do svého příspěvku přidají "Já taky"
-- 5 uživatelů, kteří budou psát skupině uživatelů, která dlouho nepsala, že nepíšou, protože nemůžou oponovat jejich názorům.
-- 4 uživatelé, kteří budou říkat "A neřešilo se tady tohle před chvílí?".
-- 9 uživatelů, kteří budou říkat "nejdřív hledej, než se tady budeš ptát na něco o žárovkách" a dají link na vyhledávání googlu s dotazem výměna žárovek, ve kterém google vyhodí jen odkazy na různé podstránky diskuze, ze které byl uživatel odkázán k vyhledávači.
-- 1 uživatel, který se zeptá, jak vyměnit kolo u auta.
-- 5 ekologů, aby nás varovalo, že žárovky způsobují extrémní globální oteplení, jenž do pěti let uvaří veškerý život na planetě
-- 9 opravdu přínosných uživatelů, kteří úplně každého uživatele do posledního musí upozornit na to, že je směšný. A každého jednotlivce musí na tuto veledůležitou informaci upozornit v samostatném příspěvku.
-- 1 administrátor, aby zablokoval uživatele za to, že si dovolil si stěžovat na šikanu jiným uživatelem
-- 1 uživatel, který byl doposud skrytý a bude reagovat na prapůvodní první příspěvek, který byl napsán před půl rokem, takže všechen ten cirkus se bude opakovat.

U nás to takto nikdy vypadat nebude, nebojte!
www.racional.eu diskuze jen pro rozumné lidi
http://www.racional.eu/

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace