Hnědooký Ötzi těsně před smrtí jedl kozu  
Na sedmém světovém kongresu věnovaném výzkumu mumií (World Congress on Mummy Studies), si odborníci upřesňovali na čem si ledový muž z přelomu neolitu a doby měděné při posledním jídle před 5300 lety pochutnával, o čem vypovídá jeho čelist a zkažené zuby a jaké barvy měl oči.


 

Zvětšit obrázek
Ötztalské Alpy, tam němečtí turisté nejstarší pravěkou mumii našli. (Kredit: South Tyrol Museum of Archaeology, Foto Marco Samadelli)

 

Zvětšit obrázek
Dnes má Ötz ve výšce 3210 m. n. m. pomník (Kredit: Kogo, GNU, Wikipedia)

Jeho vědecké označení hauslabjochský muž se neujalo, mnohem lépe se uchytila vtipná nadsázka „Homo tyrolensis“. Řeč je o nejpopulárnější ledovcové mumii z přelomu mladší doby kamenné. Z toho, co zpočátku vypadalo jako umrzlý horolezec, se časem vyklubala oběť vraždy, která se stala před pěti tisíci lety. Veřejnost si zmrzlého horala oblíbila a pokřtila na Ötziho (podle údolí Ötz, v jehož blízkosti zahynul). Jeho mrtvolu náhodoou našli němečtí turisté 19. září 1991 v jámě stranou od ledovce ve výšce 3210 metrů. Muž byl nejprve považován za Rakušana. Pak se ale přesnějším měřením zjistilo, že ztuhnul 93 metrů jižně od hraniční čáry a rázem z něj byl Ital v majetku mocnosti Apeninského poloostrova. Následoval převoz  do  Bolzana, kde má v Archeologickém muzeu vlastní ledničku.

 

Osud „ledového muže“ se neustále měnil. Zpořátku byl  pastevcem, kterého překvapila náhlá bouře. Když  rentgen odhalil hrot šípu v jeho těle, bylo jasné, že byl  střelen do zad. Mělo mu to ochromit paži a podle dobrozdání soudních patologů umíral mnoho hodin v krutých bolestech na těžkou ztrátu krve. Snímky hlavy z tomografu později zase dávaly obraz možného  rychlého skonu když mu násilník rozbil hlavu kamenem.  Protože se na jeho paži, pazourkovém noži a na šípech, které měl v toulci našla cizí lidská krev, nejspíše ani on se se svými protivníky zrovna nemazlil. 

Asi metr a 58 centimetrů vysoký chlapík vážící okolo padesáti kilogramů nepatřil ke spodině, naopak. Měl u sebe měděnou sekeru s topůrkem z tisového dřeva, což bylo na tehdejší dobu něco, jako když dnes dáváme na odiv, že si své pozadí můžeme vozit ve Ferrari. Kabát sahající po kolena měl z kozinky ale na hygienu si nejspíše moc nepotrpěl. Měl ho špinavý a byly v něm blechy.

Obrázek na BirdPhoto
Poslední jídlo Ötziho - kozorožec alpský (Kredit: Petr Šaj) Větší rozlišení na BirdPhoto.cz

 

Zvětšit obrázek
Nejstarší přirozená pravěká mumie v Evropě (Kredit: South Tyrol Museum of Archaeology)

Čepici měl z medvědiny. Úzké kalhoty, jakým dnes říkáme legíny, mu držel opasek z teletiny. Boty měly tuhou podrážku z medvěda a vrchní část z jelena. Vnitřní část bot byla vyztužena lýkem a izolaci místo ponožek zastávalo seno. U pasu se mu při chůzi houpal váček s proprietami pro přežití - kostěnou „jehlou“, plodnicí z houby zvané troudnatec kopytovitý a tři pazourky nesoucí stopy po pyritu. Jasný důkaz toho, že si rozdělával oheň pomocí křesadla.


Poněkud matoucím faktem jsou stopy cizí krve, které měl na zádech a oděvu, z čehož někteří vydedukovali, že mohl na zádech nést zraněného. Dvě genetické značky v jeho vlastní krvi (mitochondriální DNA) zase vypovídají příběh o tom, že měl zřejmě problémy s plodností. Bičíky Ötziho spermií byly líné a je možné, že byl bezdětný. Naštěstí se jeho varlata nenašla. Buďto byl vykastrován, a nebo mu je spolu s přirozením utrhli, když jej jako nezodpovědného horolezce z ledu dobývali pomocí horolezeckého špičáku a lyžařských hůlek. Naštěstí proto, protože žádosti  žen, které se chtěly nechat Ötziho spermiemi  oplodnit, tak zůstaly nevyužity.  

 

Poměr izotopů  stroncia v zubech a kostech svědčí o tom, že náš chlapík pocházel z některého z alpských údolí v jižním Tyrolsku - Eisack, Vinschgau nebo Schnalstalu. Možná z vesnice Feldthurns. Tuto teorii kromě výsledků měření izotopů potvrzuje i písek z mlýnských kamenů. Těmi se tehdy mlelo obilí a jeho odrolené hrudky mu jako nestravitelný balast zůstaly ve střevech. Jsou z horniny, která se vyskytuje právě na severu Itálie. Dokonce i nalezená pylová zrna habrovce habrolistého (Ostrya carpinifolia), který roste jen jižně od nejvyššího hřebene Alp, podporují domněnku o jeho severoitalském původu.

 

 

Zvětšit obrázek
Budova muzea v Bolzanu (Kredit: South Tyrol Museum of Archaeology)

Příčné prohlubně na jeho nehtech jsou zase svědkem, že jeho život nebyl procházkou růžovým sadem.  Ztenčení nehtů je známkou prodělaných vážných chorob. Silné stresy prožíval opakovaně 8, 13 a 16 týdnů před smrtí.

Zvětšit obrázek
Rekonstrukce Icemana (podle Adrieho a Alfonse Kennisových, South Tyrol Museum of Archaeology, fotograf: Ochsenreiter)

Ať už byl starý šlachovitý mužík zabit z jakýchkoli důvodů, neprodal svojí kůži lacino. Dokládá to zlomená záprstní kost a poraněný hřbet ruky. Bitka se sice odehrála nedaleko od nás ale více než tři tisíce let před Kristem. Ke zranění ruky podle začínajícího procesu hojení se mu přihodilo den nebo dva před tragickým skonem. Zda vlastní příčinou smrti při jeho posledním zápase na život a na smrt byla pazourková šipka, která se mu po zákeřné střele do zad dostala až  pod levou lopatku a přetnula podklíčkovou tepnu, na což by brzo vykrvácel a nebo zda tepnu nepřetla a byla to rána do hlavy kamenem (pokud frakturu neudělal tlak ledovcového krunýře), se asi již nedozvíme. 

 

Ötzi byl ale chudák i z dalších důvodů. Posledních let života si opravdu moc neužil. Musel mít problémy se zažíváním. Ve střevech měl totiž tenkohlavce (Trichuris trichiura). To jsou parazitičtí červi, kteří způsobují bolesti břicha a krvavé a prakticky setrvalé průjmy. Další poznatky z právě skončené konference se dotýkají tří oblastí. Mikrobiolog Frank Maixner znovu prozkoumal snímky z tomografu z roku 2005. Především částí žaludku, který se z nějakých důvodů ocitl poměrně vysoko v trupu a v neobvyklé pozici. Našlo se v něm dost obsahu, ze kterého metodou sekvencování DNA šlo určit, že Ötzi si pouhých 30 - 120 minut před svou smrtí pochutnával na sušeném mase z divoké kozy - kozorožci alpském.

 

 

Zvětšit obrázek
Boty z medvědí a jelení kůže, kalhoty z teletiny. (podle Adrieho a Alfonse Kennisových, South Tyrol Museum of Archaeology, fotograf: Ochsenreiter.
Obrázek ve velkém rozlišení zde )

Další dborníci, Frank Ruhli a zubař Roger Seiler z Centra pro evoluční medicínu na University of Zurich, zase upřesnili věk zavražděného. Byl mladší, než se původně předpokládalo, skonal ve věku mezi 35 až 40 lety. I tak šlo na tu dobu o kmeta. Trojrozměrné zobrazení čelisti a postavení zubů nasvědčuje něčemu, čemu odborníci říkají tupé trauma postihující dva zuby. Našinec tomu říká, že někdy v době, kdy si zlomil kost v ruce dostal navíc ještě přes ... Kromě toho trpěl paradentózou a měl zkažené zuby. Vědci říkají, že to měl ze sladkostí.

 

 

Zvětšit obrázek
Tak uvidí ledového muže návštěvníci muzea v Italském Bolzano (Kredit: South Tyrol Museum of Archaeology)

Genetička Angela Graefenová z Institutu pro mumie a Icemana oznámila, že se jejímu týmu  konečně podařilo přečíst celý Ötziho genom. Z toho se dá nyní vyčíst, že ačkoli téměř všem uměleckým rekonstrukcím obličejů Ötziho vévodí modré oči, jeho genom tento znak nordické rasy u našeho Tyroláka vylučuje. Byl příslušníkem genetické linie, jež zřejmě vymřela. Jeho oči byly s největší pravděpodobností hnědé.
 

 

Dnes se můžeme na fandu do tetování, který si zraňoval zápěstí, kotníky, kolena i záda řeznými čárkami a křížky, aby si pak do nich vtíral dřevěné uhlí podívat na stránce www.icemanphotoscan.eu Osobně do tváře můžeme chlapíkovi, v jehož příruční lékárničce zjistili podle vědců z univerzity ve skotském Glasgowě nechyběl ani amulet a droga v podobě sušených hub s účinkem antibiotika, můžeme pohlédnout v pološeří Jihotyrolského archeologického muzea v Bolzanu. Ötzi je v za skleněným okénkem 40 x 30 cm a je v poloze, v jaké ho turisté před deseti lety našli. Spěchat s návštěvou nijak zvlášť nemusíme. Frozen Fritz a nebo Similaun Man, jak zde ledovému muži přezdívají, je uložen v simulovaných podmínkách, které panují v ledovcové pustině ve výšce 3 210 metrů nad mořem. V takových, v jakých přečkal již 5 300 let (–6 °C, vlhkost 98 %).

 

Muzeum v Bolzano

 

 

Ze života Ötziho

 

Prameny:
EURAC Research,Institute for mummies adn Ice man  www.icemanphotoscan.eu
Seventh World Congress on Mummy Studies, South Tyrol Museum of Archaeology

Další dvouminutová videa z výzkumu Icemana.

Datum: 23.06.2011 21:24
Tisk článku

Související články:

Ötzi - parádivý Don Juan doby měděné?     Autor: Josef Pazdera (30.08.2016)
Močikové – milovníci much     Autor: Jaroslav Petr (09.09.2010)
Vlasy usvědčily mumie z alkoholismu     Autor: Josef Pazdera (28.09.2004)
Tutanchamon pil červené     Autor: Jaroslav Petr (18.03.2004)Diskuze:

Zaujimave

Miroslav Novak,2011-06-24 17:35:18

ako sa dokazali vedci pohrat s kazdym detailom. Az som sa skoro bal, ze je jeden z nich vyhlasi, ze zomrel na nasledky AGW.

peace ... miro novak

Odpovědět


Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace