Kopimismus  
Švédský stát, který je konstituční monarchií s parlamentní demokracií, uznal 5. ledna 2012 kopimismus jako novou víru. Vyznavači tohoto náboženství si říkají kopimisté, kopírování a sdílení informací považují za posvátné.

 

Isak Gerson, filosof a zakladatel kopimismu

V preambuli nového náboženství se praví, že jde o systém víry s rituály. Kopimismus (švédsky kopimistsamfundet) je dobročinné hnutí, jehož vyznavači věří, že na informaci je nejkrásnější to, že existuje, a že ji lze sdílet a šířit. Kopírování informace je projevem uznání a vy jím činíte dobro pro druhé. Kopimismus se řídí podobnými zásadami, jako jsou křesťanská přikázání. K jeho zásadám patří:


- Všechny poznatky jsou pro všechny.
- Touha po znalostech je posvátná.
- Šíření znalostí je posvátné.
- Zákon kopírování je posvátný.


Církev založil devatenáctiletý student filosofie Isak Gerson a švédský úřad pro finanční a správní záležitosti ("Kammarkollegiet") po dvou neúspěšných pokusech uznal pátého ledna toto hnutí za právoplatnou církev. Podmínkou je, aby činnost nepřekročila hranice legálního sdílení a šíření souborů.

 

Na svých stránkách kopimisté uvádějí, že nejsou vírou v bohy a nadpřirozené jevy, ale že posvátná je pro ně komunikace. Jejich cílem je, aby všichni lidé měli přístup ke všem vyprodukovaným informacím, neboť pouze to podporuje a umožňuje rozkvět znalostí lidstva.

Zvětšit obrázek
Symbolem kopimismu je pyramida s písmenem K. Šíří se světem, vyznavači a sympatizanti jej umísťují na své stránky a blogy jako výraz výzvy k volnému kopírování všech uvedených informací. Tento symbol je rovněž všem dovoleno šířit a libovolně modifikovat.

Zásadou je snaha o mírové soužití bez pronásledování, utlačování, hrozeb a obtěžování.
Obdobou zachování zpovědního tajemství je požadavek absolutní mlčenlivosti o dění v chrámu kopimismu. Posvátné je individuální vykonávání pastorační činnosti a komunikace v tomto směru musí být respektována. A protože je posvátná, je její sledování a odposlouchávání podle švédského práva nedotknutelné. Kopírování je naopak základem víry a věřící jsou vyzýváni k jeho praktikování. Proto je symbolem víry pyramida s písmenem K, posvátné jsou kombinace kláves ctrl c a ctrl v. Proti těm, kteří svou politickou moc uplatňují prostřednictvím omezování života a lidské svobody hnutí vyzývá své členy k semknutí a společnému čelení nenávisti a agresi. K tomu:

- Kopírujte, stahujte, přesouvejte!
- Veškeré vědomosti všem!
- Informační technologie nesmí být oklešťovány zákony.

 

Prohlášení Isaka Gersona:

 


Zatímco snaha o založení církve hudby, jejíž krédem mělo být  -  náš Bůh je Hudba, modlitbou je zpěv, koncert náboženský obřad, cédéčka předmety uctívání a pozdravem "hudba s vámi ",  na uznání úředních institucí ještě nedosáhla, náboženství kopimismus se stal realitou. I když se právo vztahuje jen na území švédského státu, internetem se jeho myšlenky a počet sympatizantů již třetí den šíří jako lavina. A to přesto, že být členem této církve mimo území Švédska, žádnou výhodu nepřináší. Od případného postihu za šíření nelegálního obsahu je tato víra před světskými paragrafy neochrání.

 

Datum: 08.01.2012 13:18
Tisk článku


Diskuze:

Velmi dobře

Jan Kment,2012-01-13 00:20:37

chápu rozhořčení všech diskutérů nad křesťanskými institucemi a jejich praktikami. (také jsem se i něco nového dozvěděl ((to s těmi platy je opravdu zarážející)) ) Ale nerad se opakuji, o tom ten článek znovu a ještě jednou není!!!!!

Odpovědět


Omyl

Kateřina Valešová,2012-01-13 03:15:21

Ale to se hluboce mýlíte. Uznání nové církve ukazuje co to náboženství je mnohem lépe, než disputace o ateismu. S nadhledem a elegancí ukazuje na farizejské proklamace. A to se nyní týká i našich končin. Proč by se tedy nemělo diskutovat na téma požadavku našich církevních hodnostářů - co požadují přesto, že v roce 1998 tehdejší vicepremiér JUDr. Pavel Rychetský požadavky církve prošetřil a vydal prohlášení, že majetek není ve vlastnictví církve. Totéž potvrdila expertiza právníků.

Ale církev to zkouší stále znovu a znovu. Před lety chtěla získat Svatovítskou katedrálu, ale tehdy jí to zase naštěstí nevyšlo.

Ale vida! Současná vláda (dnes je 10.11.2011) jim hodlá vyhovět a vydat jí majetek, na který už církev nemá právo zhruba 230 let!

Odpovědět


Rychecký

Anna Míková,2012-01-13 10:49:47

Já nevím, jestli to souvisí nebo ne, ale neumožňují církve něco, čemu se v jiných případech říká tunelování?
V roce 1998 tehdejší vicepremiér JUDr. Pavel Rychetský požadavky církve prošetřil a vydal prohlášení, že majetek není ve vlastnictví církve. Totéž potvrdila expertiza právníků.

Odpovědět

Kopimismus

Kateřina Valešová,2012-01-10 11:11:48

Mezi kopimismem a křesťanstvím není prakticky rozdíl. Kopimismus vymyslel Isak Gerson. To druhé Mojžíš. Hospodin, tedy Bůh sám o sobě nic neřekl. To, co tvrdí věřící jsou jejich slova o něm, ne jeho slova o sobě. Tak je to aspoň popsáno v Bibli - pasáž o tom, jak Mojžíš s Aaronem vymýšlí, co a jak se bude obětovat. A především - co se bude odevzdávat ve formě desátků. A rovněž kolik a za co se bude platit. Není tedy podstatou náboženství obohacování se na úkor druhých?

Odpovědět


:o)

Kája Nezmar,2012-01-12 08:33:23

Křesťanství "vymysleli" pozůstalí učedníci a jejich rodiny a následovníci. Křesťané neobětují obětiny. To co jste měla na mysli, tedy koncept jednoho boha stvořitele, to nevymyslel Mojžíš, ale Abraham.

Odpovědět


Proč ten mamon po majetku od cirkve?

Kateřina Valešová,2012-01-12 23:28:11

Ale to se mylize pane Nezmare. Jako krestan byste se mel lepe podivat do Bible. A co se radeji nez mlzeni vyjadrovat k podstatnym nazorum, ktere tady v diskusi padly? Proc církev prahne tolik po majetku? Vzdyt by to melo byt proti uceni Kristovu mamonit :) Už císař Josef II. kolem roku 1780 kromě zrušení nevolnictví provedl faktické zestátnění církve (samozřejmě katolické, protože jiná v té době ani nesměla být...)
Císař Josef II. (syn Marie Terezie) už měl totiž dost rozpínavosti a arogance církevních představitelů, zavedl toleranci všech náboženských vyznání – a církev v podstatě zbavil veškerého majetku. Nadále byli církevníci jen „správci a provozovateli“ všech církevních statků, které od té doby patřily státu. Tedy alespoň v tom byl Josef II. císař „blahé paměti“. Udělal kus záslužné práce. Dokázal to, co nedokázali ani husité!
Tento stav přetrval i konec Rakousko-Uherska a vznik ČSR.

Odpovědět


nerozumím

Kája Nezmar,2012-01-13 10:31:44

dobrý den. Přiznám se, že nerozumím, proč se vám moje poznámka zdá mylná a proč mlžná. Pouze jsem reagoval na vaše tvrzení, o kterém se domnívám, že je pomýlené. Poučte mě prosím.


Své poznámky v celé této diskusi jsem nepsal proto, abych obhajoval církev a vracení majetku, notabe když o tom téměř nic nevím. to ať si vyřeší k tomu povolaní. :-P
Stručnou historii si mohu přečíst třeba zde. http://olesnice.katolik.cz/serialy/majetek/uvod.php

Odpovědět

Dotaz panu Nezmarovi

Eliska Najmanova,2012-01-10 10:38:50

Kdyby šlo jen o majetek a platy platy služebníků božích. Podívejte se na loňský rozpočet státu a zjistíte, že tam jsou i další položky, které platíme, například provozní náklady církví (to není péče o památky!!!!). Je podle Vás správné, aby organizace , která je založena na mučení a vraždách odpůrců církve - stále totiž jde o tutéž církev, která se nezřekla své kontinuity. A nezřekla se jí aby neztratila právo požadovat majetek, tak chtěla abychom se dál uskrovňovali a platili jí na provoz, její provozní náklady a za to vše mate hlavy mým dětem a mně vyhrožuje, že bude celá naše rodina vržena do pekla a trpět ukrutnými mukami,...

Odpovědět


Je možné v době kdy létáme do vesmíru

Franz Olesak,2012-01-10 10:53:38

Tu byla tolerována diskriminace skupiny obyvatel? Jsou-li církve placeny z Vašich daní, ale požitky jsou nabízeny jen věřícím, jde o něco, co je v rozporu se zákonem. Je otázkou, zda se povinnost platit daně na provoz a platy zaměstnanců takové organizace vztahuje na celou společnost. Například, zda učitel vyučující biologii, geolog stáří Země, měli mít plat nižší jen proto, aby tato organizace jeho práci mohla popírat.

Odpovědět

platy služebníků

Mojmír Krejčí,2012-01-10 03:16:49

Zajímalo by mne, zda bude švédský stát platit kněžím této nové církve plat. Málo kdo totiž ví, že u nás se kněžím na platy skládáme a stát je služebníkům Boha vyplácí. V Česku jsme na to museli loni vydělat jednu miliardu třistačtyři tisíc korun.

Odpovědět


málo kdo ví

Kája Nezmar,2012-01-10 09:09:58

málo kdo ví, že stát vyplácí kněžím platy z peněz a majetku, který patří církvi. Z peněz, které komunisti jako náhradu za zabavený majetek církvi zákonem přiřkli, ale nevyplatili, pouze z něho platili ty platy. Stát (a tedy i občané jako Mojmír Krejčí) tak de facto na církevním majetku stále vydělává.

Odpovědět


Dotaz na pana Nezmara

Radim Velek,2012-01-10 10:13:57

Ono je otázkou, zda by se měl majetek vracet organizacím, jejichž činnost je založena na lži a podvodu. Protože to by v souladu s dobrými mravy mělo být považováno za nezákonné. Pokud totiž na naší planetě neprokáže existenci boha, měla by všechna tvrzení o jeho vlastnostech a schopnostech – že je synem B ožím, že stvořil svět,... být považovány za klamstvo. Jím nabízené služby vykoupení a další proklamované služby zařizované prostřednictvím Boha jsou tudíž nezákonné. A na ty by neměl stát přispívat z mých daní. Kdybych já jako živnostník sliboval a neplnil své sliby, stát by to netoleroval.

Odpovědět

katechismus

Roman Majercak,2012-01-09 22:21:26

Dobre hoch udelal. Snad lidicky pochopi proc a co tim chce sdelit. Podivejme se co se deje ted u nas: Tricet let (tedy cela jedna generace) bude muset splacet cirkvi majetek a pritom nemusi dokazovat jak k nemu prisla.
I kdyz se ji majetek vrati, penize budou posilat na ucet ze statni kasy, dal budou i neverici ze svych dani platit platy cirkevnim hodnostarum.
Prokazatelne je mezi nimi temi co jsou v celibatu mnohem vice gayu, jak dokazala americka studie a pritom proti nim vystupuji.
Je to nejbohatsi organizace ve state a bez jakekoliv odpovednosti. Co kdyz Buh neni?
Jinym spolkum, kdyz se jim vrati majetek, musi se o sebe postarat - cirkev ne, odluka od statu nebude.
Kdyz se Vy neuchytite a zkrachujete, nebo se blbe zainvestujete, nebo poslete deti na spatnou skolu a nebudou mit sanci sehnat zamestnani - kdo se o ne postara? Sluzebnici pane si delat starost nemusi, stejne svuj plat dostanou. Kdo zaruci ze pri najimani na spravu vraceneho majetku nezacne cirkev uprednostnovat sve ovecky? Kdo zabrani diskriminaci a nebo to bude pravo vlastnika? Ja nevim jak Vy, ale ja zitra davam deti na katechismus.

Odpovědět

Podtrženo sečteno,

Jan Kment,2012-01-09 21:56:08

jedinou seriózním důvodem omezení svobodného přístupu k informacím může být autorské právo. Vše ostatní jako nejrůzněji zdůvodňovaná cenzura, utajování a překrucování informací můžeme s klidem poslat k čertu (i kdyby za ním stál svatý otec). Autorské právo má už, bohužel, díky dnešní technice namále, i bez přičinění nějaké kopistické církve. Takže, proč si ten přístup k informacím nezjednat jakýmkoli, třeba i směšným způsobem.
...
Před několika lety nějaký Němec zažaloval vydavatele Bible za vyzývání k násilí a k rasové a národnostní nesnášenlivosti (ta kniha to opravdu dělá!).
Ale asi mu šlo spíš o obhajobu jiných knih zakázaných z těchto důvodů. Myslím, že i takové knihy je třeba znát.

Odpovědět

Zákon č. 121/2000 Sb. o právu autorském, §35

Barak Obava,2012-01-09 12:55:00

říká, že použití autorského díla během náboženského obřadu je legální. Takže stačí založit církev a můžete začít během náboženského obřadu třeba ovečkám promítat filmy a nikdo nemůže ani pípnout ;-).

Odpovědět


Je to tak i ve Švédsku?

Petr Vrána,2012-01-09 15:25:48

Odpovědět


Barak Obava,2012-01-09 16:27:01

Jistě to nevím, ale s největší pravděpodobností ano.

Odpovědět

kopírování?

Kája Nezmar,2012-01-09 07:28:13

jestli tomu dobře rozumím, jsou vyznavači tohoto náboženství také rychlostudenti plzeňských práv. Kopírujte, přesouvejte, používejte... třeba diplomové práce, odborné články, knihy... atd. (a pak vydávejte za své)

Odpovědět


-

Zdeněk Jindra,2012-01-09 10:22:10

O tom to není. Tady není to správné místo na vymýšlení vtipů z vyšumělých kauz. (Můj názor.)
Navíc u kopírování, o které tu jde, se obvykle původní autor zachovává už proto, aby si zájemce mohl sehnat víc toho, co se mu líbilo.

Odpovědět

Ze jsou Svedove prasteni,

Josef Straka,2012-01-08 19:31:11

resp. stupidni, to je uz dlouho znamo, viz treba jejich pristup k islamske imigraci. Pred lety mi vypravel jeden znamy, ze emigroval (za socialismu) do Svedska, ale za dva roky preemigroval do Kanady, protoze Svedove byli zcela nesnesitelni: sousede vas fizluji a udavaji na uradech pro kazdou pitomost, urady vas neustale kontroluji, zda se chovate konformne a nejak nevycuhujete z rady, narizuji, zakazuji a prikazuji a nejradsi by vam urcovaly, kterou rukou si mate utirat zadek (to mozna ted skutecne nastane, s pribyvajicim poctem mohamedanu). Zapad - nas vzor.

Odpovědět


-

Zdeněk Jindra,2012-01-08 21:18:27

To asi bude nadsázka, kterou jste vzal vážně. Švédsko je v pohodě. Tipoval bych, že ten Váš známý tam očekával cochcárnu a leháro, což se nevyplnilo.

Odpovědět


Opravdu nevím

Jan Kment,2012-01-08 23:54:27

jací jsou Švédové, ale o tom zřejmě ten článek není. Přiznám se, že sám jsem také vyznavačem co nejsnazšího přístupu k co nejvíce informacím a dokonce často neváhám tenhle "zákon" vyzdvihnout nad ostatní pravidla, protože informovanost mi připadá posvátná. Možnost být informován totiž znamená onu rovnost šancí, kterou zmiňuje mimo jiné americká ústava a v důsledku z ní plyne celospolečenský prospěch (nebo alespoň pokrok vědění). Udělat z toho náboženství je samozřejmě absurdní, ale kdybych měl říct, čemu já sám opravdu upřímně věřím, asi by to bylo tohle...

Odpovědět


Barak Obava,2012-01-09 16:32:15

Nevím, jak je to ve Švédsku, ale třeba v Norsku, když pojedete z práce, koupíte si v krámě 1 slovy JEDNO pivo, zaplatíte kartou a takhle to uděláte 3 dny za sebou, tak vám okamžitě přistane ve schránce pozvánka do protialkoholní poradny. A pak se lidi diví, když se vynoří z toho někomu jebne a stane se Breivikem.

Odpovědět

Ale ochrani

Michal Lichvar,2012-01-08 18:13:25

A protože je posvátná, je její sledování a odposlouchávání podle švédského práva nedotknutelné.

Tz. bude nelegalne monitorovat, ci sa stal tresny cin "nelegalneho sirenia". Tz. nebudu mat dokazy. Ak ich budu mat, tak ziskane nelegalne. Pekna pravna klucka :)

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace