Energie z první komerční přílivové turbíny v USA proudí do sítě  
„Mořská energetika“ se z Evropy, kde podnikatelům se zaváděním nových technologií pomáhaly injekce vládních dotací, vrací domů.

 

Zvětšit obrázek
První americká komerční podmořská turbína vyrábí elektřinu v zálivu Cobscook státu Maine.

 

Zvětšit obrázek
Generátorová jednotka TidGen je určena pro hloubky 15 – 30 metrů (ORPC)

Ačkoliv snaha využít příliv k výrobě elektrické energie je už hodně vousatá, komerčního rozšíření doznává až nyní. Před rokem jedna taková turbína přílivová turbína začala fungovat u ostrova Eday na Orknejských ostrovech. Území patří Skotsku a zařízení zásobující tamní rodinné domy a obchody energií dodala firma Andritz Hydro Hammerfest.

 

Zatímco evropská koncepce se podobá utopené klasické větrné elektrárně, americká první komerční přílivová turbína je ležatá. Prý proto, že ve státě Maine je všechno ležaté i ve štítu státního znaku leží los pod borovicí. Nová turbína pracuje východně od kanadské provincie Québec v nejseverovýchodnějším území USA při pobřeží Atlantického oceánu u zálivu Bay of Fundy. Zařízení projektovala společnost Ocean Renewable Power Company  (ORPC) a energie proudí do rozvodné sítě společnosti Bangor Hydro Electric.

 

Skotská podvodní turbína (Hammerfest Strom HS1000) se podobá větrníku, jaké vídáme na našich kopcích. Rozdíl je jen v tom, že listy vrtule jsou o něco kratší a rotují pomaleji. Americká  Tidgen jde do délky.  Evropské řešení vyžaduje komplikovanou do široka rozkročenou trojnožku, složité kotvení  a celé zařízení je vysoké třicet a půl metru.

Zvětšit obrázek
Jednomegavatová turbína u ostrova Eday má na výšku přes třicet metrů. (Andritz Hydro Hammerfest)

Americký horizontální TidGen je schopen pracovat i v malých hloubkách od 15 do 30 metrů, což celý projekt značně usnadňuje. Evropská turbína je jednomegawattová, americká generuje 180 kilowatt.  Jen mírně modifikovaná jednotka nesoucí označení RivGen je schopna generovat energii z řek. Při rychlosti proudu 3 metry za sekundu má produkovat 50 kW. Na místo určení se shazuje z lodi.

 

Zvětšit obrázek
Na štítu státního znaku má Maine borovice, pod kterou leží los.

ORPC  si pro instalaci své turbogenerátorové jednotky TidGen nevybrala oblast zálivu Cobscook náhodou, příliv zde dosahuje šesti metrů (20 stop). Produkce jednoho zařízení by podle propočtů měla stačit pro zhruba 25 – 30 domů. Energie do sítě již teče několik týdnů a v nejbližší době má Bangor Hydro zveřejnit bližší informace o časovém rozložení, vhodnosti,... Vše zatím nasvědčuje tomu, že již v příštím roce se budou spouštět další dvě turbíny. Na své ležaté turbíně inženýři ORPC pracovali od r. 2004. Firma za svůj hlavní stan  zvolila Portland a odborníci na burze jí prorokují skvělou budoucnost. Největší zásluhu na tom má mít klima a pradávná ledovcová činnost. Ta totiž dala oblasti Nového Skotska hojnost zálivů, fjordů a krajinu připomínající Norsko. Přílivy zde patří k těm největším co na Zemi jsou a vhodných lokalit pro přílivové turbíny je prý nespočet.

 

Přílivová turbína Nového Skotska (TidGen)


Přílivová turbína „starého“ Skotska  (HS1000)

 

Obě animace je skvělé. Teď už jen držet palce, aby než se celé zařízení zaplatí, zpomalení proudění vody nepohřbilo vše v nánosech písku.


Pramen:   Ocean Renewable Power Company  

 

Datum: 20.09.2012 12:31
Tisk článku

Energie bez konce - Vynálezy, koncepty, řešení - von Rétyi Andreas
 
 
cena původní: 279 Kč
cena: 234 Kč
Energie bez konce - Vynálezy, koncepty, řešení
von Rétyi Andreas

Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadánPro přispívání do diskuze musíte být přihlášeni
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace