Copak najdeme v genomu masového vraha?  
Vědci z University of Connecticut chtějí hledat stopy masového vraždění v DNA newtownského střelce. Otázkou je, zda by nebylo lepší zapracovat v oblasti péče o duševní zdraví. 

Zvětšit obrázek
Newtownský vrah ze školní ročenky. Kredit: The Newtown High School yearbook, Wikimedia Commons.

Přestože jsou vědci většinovou společností vnímání jako podivíni, kteří si žijí ve vlastním světě a tam provádějí nepochopitelné a možná i nebezpečné věci, ve skutečnosti se i oni často zajímají o okolí a vnímají zásadní události, které se v něm odehrávají. Dokonce se stává, že se badatelé takovou událostí inspirují a spustí v souvislosti s ní výzkum. Týká se to i hrozných skutků, k nimž se asi jen málokdo chce v brzké době detailně vracet. Takový vědec musí s nemalou odvahou čelit vlně nevole a také často nepříjemné mediální pozornosti, odměnou mu ale zase může být pořádná porce prestiže, pokud ovšem bádání dovede ke zdárnému konci.

 

 

Paul Steinberg. Kredit: Paul Steinberg.

Jistě s velkou odvahou se teď do podobného výzkumu pustili genetici z University of Connecticut (UConn), kteří se jen pár dní po vraždění v Newtownu rozhodli analyzovat genom dvacetiletého vraha A.L.. Budou tak prý hledat biologické kořeny extrémního násilí. Možná ještě nezačali a už teď je každému jasné, že jejich práce bude hodně kontroverzní, i když z několika poměrně odlišných důvodů. Mluvčí dotyčné univerzity jistě dobře ví, proč je v téhle věci skoupá na slovo a proč se omezila na pouhé potvrzení takových plánů. A mnozí lidé z vedení teď určitě budou mít neklidné spaní.

 

Jak by výzkum genomu masového vraha mohl probíhat? Oslovení odborníci spekulují, že vědci UConnu budou kontrolovat veškeré jeho geny a hledat cokoliv neobvyklého. Takže přijde řada na duplikace anebo naopak delece jednotlivých genů, jakož i mutace uvnitř jednotlivých genů. Zřejmě se podívají i do rozsáhlých pustin genomu bez genů, kde bývají významné regulační sekvence. Bude-li jim přát štěstí, tak i něco zajímavého najdou. První ohromný problém je ale samozřejmě v tom, že lidskému genomu příliš nerozumíme. Pokud by newtownský vrah opravdu byl produktem nějaké odhalitelné genetické změny, není vůbec jisté, že ji pochopíme. Ba co hůř, není vůbec jisté, že ji poznáme. Každý z nás ukrývá v genomu spoustu změn, které více či méně ovlivňují naše fungování ve světě. Zatím ale nejsme s to přesněji odvodit vliv genomu ani na základní rysy chování, natož na něco tak bizarního, jako je střelba automatickou zbraní do dětí.

 

 

Zvětšit obrázek
University of Connecticut, Health Center. Kredit: Ragesoss, Wikimedia Commons.

Asi jenom blázen by si myslel, že ve vrahově DNA bude svítit zřetelný nápis „Baví mě střílet prvňáčky.“ Je ale docela dobře možné, že tam lidé z UConnu najdou nějaké podezřelé genetické změny a pak se ukáže, že je vlastní i další lidé, třeba celá procenta populace. Mnoho odborníků se bojí následků takového objevu. Budeme lidi s genetickým stigmatem vyšetřovat, zavírat anebo z nich rovnou vyrábět hnojivo? Anebo si zachováme špetku zdravého rozumu a provedeme další výzkumy, které nejspíš potvrdí, že prakticky nikdo s takovým genetickým profilem masově nevraždil? Může se stát, že vrah z Newtownu a další masoví vrazi sdílejí vzácnou a výraznou genetickou poruchu, komentátor by si ale na to rozhodně nevsadil.

 

 

Zvětšit obrázek
Barry Goldwate, 1962. Kredit: Marion S. Trikosko, Wikimedia Commons.

Ve skutečnosti je extrémně nepravděpodobné, že by k masovému vraždění vedla jedna či několik málo genetických změn. Charakter každého člověka utvářejí stovky a tisíce genů, které lze do jisté míry obvinit z výsledného chování, ale při odhalování potenciálních vrahů to moc nepomůže. Pokud si výzkumný tým UConn chce zahrát na Prekrim ze světa Minority Report Stevena Spielberga, s jeho schopností bránit budoucím zločinům, budou zklamaní. Historie biologie je plná podobných pokusů, jak mezi lidmi odhalit budoucí zločince, které obvykle skončily krachem. V posledních desetiletích se navíc k odborným neúspěchům ještě pravidelně přidávají obvinění z rasismu, jako skutečné motivace výzkumu souvislostí mezi geny a zločiny. Newtownský vrah byl „naštěstí“ bělošský synek z lepších poměrů, takže výtky ohledně rasismu by byly poněkud komické.

 

Psychiatr a publicista Paul Steinberg v New York Times varuje, že ať už na University of Connecticut zjistí cokoliv, bude jejich výzkum vlastně spíš škodit. Tím, že odvádí pozornost nesprávným směrem. Podle něj je nad Slunce jasnější, že A.L. i jiní masoví vrazi nedávné americké historie především trpěli hlubokými psychickými problémy. V USA si na to sami zadělali dlouhodobým podceňováním péče duševního zdraví Američanů, která je bezesporu na bídné úrovni. Steinberg připisuje velký díl viny takzvanému Goldwaterovu pravidlu (Goldwater Rule), které je etickým standardem Americké Psychiatrické Asociace (APA). Barry Goldwater v roce 1964 kandidoval za Republikánskou stranu na prezidenta USA s výrazně protikomunistickou a protisovětskou rétorikou a byl tehdy poražen demokratem Lyndonem B. Johnsonem. Časopis Fact v souvislosti s volbami publikoval nepříliš lichotivý článek o Goldwaterovi, v němž se oslovení psychiatři vyslovovali k jeho duševnímu zdraví. Od té doby APA zakazuje psychiatrům komentovat duševní stav lidí, které osobně nevyšetřili. Problém je podle Steinberga v tom, že se po každé masové vraždě objevují povídačky o násilných videohrách, zhoubné kultuře hédonismu a ztrátě náboženské víry, zatímco odborné názory psychiatrů zapadnou. Psychiatři prý ve skutečnosti docela dobře znají některé spouštěcí mechanismy zběsilého vraždění a vlastně ani tak moc nepotřebují genetické analýzy s nejistým výsledkem. Opravdový průšvih je, že v USA schází vůle potenciálně nebezpečné lidi vyhledávat a léčit.


Prameny:

New York Times, Science, News Analysis 24.12. 2012, io9 26.12. 2012.

Datum: 29.12.2012 17:12
Tisk článku

Související články:

DNA pistole označkuje podezřelé na týdny     Autor: Stanislav Mihulka (20.02.2013)
Sebevědomí lidoopi a jiná zvěrstva     Autor: Jan Lukavec (17.02.2011)
Vražda v dětství mění ptáky na celý život     Autor: Jaroslav Petr (02.10.2008)Diskuze:

v genomu najdou tak velké kulové...

Pavel Němec1,2013-03-21 14:06:43

Souhlasím s komentářem od Am Am až na ty léky. Nemohu říct ani ano nebo ne. V Americe se sice pro peníze udělá všechno takže i to je možné.
Jinak jako důvod této střelby bych hledal v nenaplněných emocích... Ale třeba se mýlím...

Odpovědět

Minority report - off topic

Fanda Sin,2013-01-03 11:04:39

Minority report napsal P.K.Dick.
Chapu, ze film je znamejsi, ale P.K.Dick je opravdu vyborny spisovatel a byla by skoda, aby ho pripadny zajemce minul.
Omlouvam se za Off topic.

Odpovědět

hry a filmy ?

Jakub Rint,2012-12-30 19:43:26

obviňovat hry a filmy je úsměvné, dle vaší teorie by mohl být škodlivý i chléb, který tito vyšinutí jedinci konzumovali před amokem

Odpovědět

Dva důvody

Jiří Vyhnalík,2012-12-30 12:37:12

Jednak je tu důvod vědecký, prozkoumat genom a přidat ho do databáze je rutina a pak lze testovat různé hypotézy. Vědecky cenné není jenom potvrzení, ale i vyvrácení hypotézy o geneticky podmíněných vražedných sklonech. Korelace výskytu některých genů se sklony k násilnému chování byla už dávno prokázána. Otázkou je, jak dokáží lidé s takovouto informací naložit. Někteří si to mohou vzít jako univerzální výmluvu. Jiní naopak jako varování, aby sami sebe lépe hlídali. Viz hlavní mužská postava seriálu Bones, zvláštní agent Seeley Booth.
Zároveň v tom ale cítím snahu přitáhnout pozornost a případné granty pro genetický výzkum na UConn.

Odpovědět


Souhlas

Vendula Faiferová,2012-12-30 17:38:44

Snad nikdo asi nepočítá s tím, že by konkrétní jednání čověka bylo vázáno na konkrétní gen nebo geny, ale obeně nelze proti biologickému zkoumání základů povahy nic namítat. V konečném důsledku jsou jeho výsledky vždy pravdivější, reálnější a tedy humánější než plané psychologizování nebo psychiatrizování. Psychiatrie bez biologie napáchala se svými smyšlenkami (např. o příčinách potíží, následnou pseudoléčbou ap.) aplikovanými na lidech více škod, než jakékoli biologické výzkumy. Nehledě na to, že biologické výzkumy přece psychiarům, psychologům, sociologům, atd. nijak nebrání problematikou se zabývat a dokonce ji řešit, pokud to umí.

Odpovědět

Zaujalo

Mojmir Kosco,2012-12-29 22:06:13

že vědciv še dobře znají .Nejspiš vše o genech ,socialních vlivech a pod To spiš vypadá na konspirační nebo silvestrovský článek

Odpovědět

Hezký článek.

Jan Kment,2012-12-29 19:15:49

Myslím, že se v USA psychiatrie nejvíc bojí náboženští vůdcové. Porozumění lidské duši přece náleží výhradně jim. Raději by našli nějaký ten ďábelský gen (beztak co pochází z hmoty je zlé) než se dělit o vliv s podivíny, kteří se sem tam odváží citovat i největší nepřátele tupé víry - Junga a Freuda.

Odpovědět


Mate v tom zmatek,

František Houžňák,2012-12-31 16:33:28

v USA zadni "nabozensti vudcove" nejsou. To si pletete s Evropou, kde jich je spousta, vetsinou stejneho smeru (ateisticko-islamsko-zeleneho).

Odpovědět


Oho???

Jan Kment,2013-01-04 15:47:20

Jehovisté, mormoni, adventisté, moonisté, luteráni a kýho čerta, dokonce i muslimové, židé i katolíci v USA nemají své proroky a ideologické vůdce??? V tom případě jsem asi opravdu špatně informován :-).

Odpovědět

důvody jsou nejspíš obvyklé

Am Am,2012-12-29 19:13:32

pro společnost je přijatelnější to "najít v genech", takto mohou žít pohodlně dál,

než si připustit, že je za tím selhání jejich "vysoce vyspělé" společnosti:

bagatelizování (zavírání očí) faktu, že ve stresových situacích mozek šahá po uložených reakcích, a co je asi uloženo u mladých lidí hltajících filmy a hry, kde se pálí po všem co se hne?

bagatelizování faktu (přestože je znám), že mnoho psychiatrických léků způsobuje vraždy a sebevraždy a že tyto léky prošly schválením za pomocí falešných (vhodně upravených) podplacených studií

doporučuji pročíst diskusi pod tímto článkem:
www.novinky.cz/zahranicni/amerika/288903-dna-zabijaka-z-newtownu-prozkoumaji-vedci-budou-hledat-mutace.html

Odpovědět


Filip Tichánek,2012-12-30 14:54:22

Překvapuje mě informace, že by některé prášky měli "zpravděpodobňovat" vraždy. Které léky to (významně!) dělají a jakým mechanismem?? Jinak fakt, že některé léky zvyšují šanci na sebevraždu, je známý a na příbalových letácích běžně uváděný. Na druhou stranu, tento efekt by měl být dočasný. Navíc, kdyby nebyly např. depresivní pacienti léčeni, beztak by si nezanedbatelná část z nich na život sáhla, takže celkový efekt by měl být suma sumárům kladný.

Odpovědět

Tomáš Jelínek,2012-12-29 18:50:25

Co na to libertiáni...? Zvlášť na autorem článku navrhované řešení.

Odpovědět

Poslední odstavec.

Tomáš Bartoň,2012-12-29 18:49:08

Ano, tak nějak.

Odpovědět


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Zásady ochrany osobních údajů webu osel.cz