Je nová iránská neviditelná stíhačka hoax?  
Nedávno představený špičkový stroj Iránu podle expertů spíše připomíná přerostlou hračku nebo nefunkční model neviditelné stíhačky.O skutečném letu si nejspíš může jen nechat zdát.

 

Zvětšit obrázek
Futuristický potěmkin? Kredit: Mashreghnews.Kdyby na Zemi vládl mír a jednotlivé státy by neměly důvod si jít po krku, byli bychom ochuzeni o pozoruhodné zpravodajské půtky, které občas vyhřeznou až do obyčejných médií. Ta se pak stávají dalším bojištěm a diváci se nestačí divit. Skvěle to funguje v případě Iránu, který poutá významný díl pozornosti médií a také je pravidelně zásobuje podivuhodnými novinkami, nejen o mysteriózním jaderném programu. Vždy je ale na místě značný nadhled. V poslední době jsme se například stali svědky kosmického letu makaka jménem Pishgam, úvahy iránského prezidenta Ahmadínežáda o jeho cestě na oběžnou dráhu a také představení nového neviditelného stíhacího letounu F-313 Qaher, který Ahmadínežád a jeho ministr obrany Vahidi ukázali tisku 1. února (2013), pochopitelně u příležitosti výročí islámské revoluce z roku 1979.

 

Zvětšit obrázek
Příliš malé nasávací otvory pro vzduch (červeně). Kredit: FNA.

Podle oficiálních údajů z Iránu jde o letadlo navržené a vyrobené u nich doma, pod taktovkou Iran Aviation Industries Organization a Islamic Republic of Iran Air Force. Mělo by jít o spolehlivě neviditelný, očividně jednomístný stroj kachní koncepce, tedy s vodorovnými řídícími plochami umístěnými před křídly, vyrobený z pokročilých materiálů. Měl by být schopen operovat v nízkých výškách, používat krátké startovací a přistávací dráhy a jeho údržba by neměla být příliš komplikovaná. Irán, tak jako obvykle, nevypustil do světa příliš mnoho technických detailů a mnohá sebevědomá prohlášení ohledně nové neviditelné stíhačky proto nejde jednoduše ověřit.

 

Svět má ale k dispozici propagandistické snímky a také videa onoho letounu a kolem nich se okamžitě vyrojila celá řada pochybností. Iránský Qaher prostě vypadá divně. Je sice pravda, že je neviditelný a neviditelné letouny vypadají divně vždycky, ale podle mnohých expertů je převratný íránský letoun vlastně jenom velmi nefunkční prototyp, narychlo splácaná hračka, jejíž pravým účelem rozhodně není sveřepě bojovat ve vzdušných soubojích s americkými či snad izraelskými agresory. Důvodů je prý celá řada, ale jistých nesrovnalostí si povšimne kde kdo.

 

 

Zvětšit obrázek
Příliš malý letoun. Kredit: FNA.

Izraelští experti zmiňují podezřelé krycí sklo kabiny, které intenzivně připomíná obyčejné plexisklo, velice jednoduchý kokpit - vybavením odkazující na nějaké malé soukromé letadlo, nebo třeba příliš malá příď letounu, do níž by se nevešel radar potřebné velikosti. Pozornost mnoha odborníků upoutaly velice malé nasávací otvory pro vzduch, které připomínají konstrukci bezpilotních dronů. Zvláště na snímcích s pilotem a dalšími lidmi je patrné, jak je údajný plně funkční stíhací letoun ve skutečnosti malý a podle všeho neschopný letu.

 

Zvětšit obrázek
F-313 Qaher v záři reflektorů. Kredit: Mehr News.

Na internetu lze sice nalézt videa s letícím F-313 Qaher, s největší pravděpodobností jde ale o rádiem ovládané modýlky. Pokud by Irán opravdu chtěl podat důvěryhodné svědectví o novém stíhacím letounu, prý by nepochybně poskytl videa s jeho startem a přistáním.

 

Vše nasvědčuje tomu, že neviditelný letoun F-313 Qaher je sice stroj pozoruhodné konstrukce, ale zároveň jenom švindl, navíc lajdácký, takže ho prokoukne skoro každý. Otázkou pak zůstává, co je jeho pravým účelem. Aniž by bylo potřeba rozvádět nějaké spletité konspirační teorie, Irán má na poli zpravodajských služeb spíše pověst protřelého hráče a zatím není úplně jasné, k čemu by jim mohl být tak průhledný trik. Není vyloučeno, že se islámská republika opravdu obává leteckých úderů a snaží se odvrátit útok zastrašováním za každou cenu. Nebo se třeba záměrně lacinou mystifikací snaží odpoutat pozornost světa či domácího publika od jiných záležitostí. Jak už to v podobných případech bývá, skutečný stav věcí vyjde najevo až za čas.

 


 


Literatura

Gizmodo 4.2. 2013, Wikipedia (Qaher-313)

Datum: 05.02.2013 05:44
Tisk článku

Související články:

Otoč motor, nastav tah a jiné podivnosti     Autor: Martin Tůma (09.03.2012)Diskuze:

Papundekl

Miroslav Mácha,2013-02-08 12:40:05

Jestli je letadlo skutečně z papundeklu a bez elektroniky, tak má být šanci neviditelné a o to jde ;)
Například celodřevěný větroň Orlík je taky neviditelný, kdyby do něj nebyl vložen koutový odražeč.

Pěkný den

Odpovědět

Zpravodajské hry nemívají logiku na první pohled

Jaroslav Santner,2013-02-05 17:27:06

Jakmile to ale začal Irán tlačit do médií, určitě s tím nějaký záměr má. Nevím, kolik máme v naší republice leteckých konstruktérů schopných postavit stíhačku. Obávám se, že nula od nuly pojde. Poslední letoun blízký této třídě je desítky let neprodejný a používá jej pouze naše armáda, která vyniká v nákupu nefunkčních letounů. V každém případě však máme podle diskuze na internetu stovky leteckých odborníků, kteří podle hrbolků na opláštění a velikosti sacích otvorů dovedou bezpečně určit, zda je to maketa, létající maketa nebo plnokrevný bitevník. Proto bych počkal na hodnověrnější zprávy. Džin z lahve však byl vypuštěn. Osobně bych Iránce moc nepodceňoval. První liga je raketová technika a tam už přesvědčili. Kdo dokáže sestavit mužstvo do první ligy, určitě sestaví z odpadu i dvě druholigová mužstva zabývající se vývojem letounů a jen Aláh ví, s kým na tom mohou spolupracovat. Stav těchto projektů zamlžují Američané, Rusové i Číňané. Proč by to neměli dělat Iránci? Evropa také před řadou let strašila Eurofighterem a tvrdila že létá, až se nakonec opravdu vznesl.

Odpovědět


Re:

Vít Výmola,2013-02-05 17:52:59

Ten záměr může být jediný: vnitřní propaganda. Jiný smysl tento cirkus snad ani mít nemůže.
Jinak člověk nemusí být konstruktér, aby viděl řadu nesrovnalostí, které jsou na záběrech F-313 prezentovány.
Ostatně mluvit o Iránu jako o technologicky vyspělém státu je hodně nadnesené. Jak vzpomínané kosmické lety, tak třeba jaderné technologie, jsou výsledkem spolupráce s Ruskem, Čínou a KLDR. Irán se zatím zmohl jenom na úpravy dodaných technologií. U vývoje vlastních prostředků je to už docela jiné a vypadávají podobné perly jako tady tahle. Podobně vypadají i další zářné pokusy, jako loni prezentovaná protilodní střela nebo kulometem ozbrojený hydroplán.
Myslím, že byste hodně urazil konstruktéry L-159 a ostatních našich letadel, kdybyste je s nimi chtěl srovnávat...

Odpovědět


Re:

Vít Výmola,2013-02-05 17:58:26

Jenom ještě: Není nemožné, že tohle je skutečně jakési vývojové stádium nějakého iránského stíhače. Ale pak jde jen o maketu, a to ještě ne v měřítku 1:1.

Odpovědět


Re: Jaroslav Santner

Jiří Novák,2013-02-06 10:01:32

Ovšem i průměrně zručný domácí kutil vám řekne, že pokud poskládáte maketu z papundeklu, oblepíte to samolepkou a dovnitř dáte pár autorádií z vrakoviště, že to lítat nebude. Na to nemusí být člověk odborníkem na stavbu letounů. Mimochodem - těch u nás není málo. Akorát pracují pro zahraniční klienty, místo co by vyvíjeli nějaké české letadlo. (Jednoho takového znám osobně).

Rovněž bych souhlasil s panem Výmolou, že je vysoce pravděpodobné, že je to jen vnitřní propaganda.

Odpovědět

moc to nechápu

Mojmir Kosco,2013-02-05 16:37:45

proč stát který a to nikdo nezpochybňuje vyslal do vesmíru alespoň funkční družici a má technologie raket dlouhého doletu by si takhle dělal ostudu.

Odpovědět

moc to nechípu

Mojmir Kosco,2013-02-05 16:34:24

Odpovědět

mne to pripomina lietadlo z hry Retaliator

Jozef Gmuca,2013-02-05 13:48:45

http://www.retroisle.com/gamedetails.php?n=F29%20Retaliator&id=24241
samozrejme trosku vylepsene :)

z kopitom sa inac chlapci vyhrali :
http://www.mehrnews.com/mehr_media/image/2013/02/932874_orig.jpg
:)

Odpovědět


Ondřej Šprync,2013-02-05 14:54:00

Fakt úžasný kokpit. To tam namontovali nějaký autorádia a ještě k tomu na kazety :-)

Odpovědět

No jo, je to papundekl

Jiří Novák,2013-02-05 09:35:23

...asi na povrchu potažený nějakou lesklou látkou nebo folií. Takový letecký program jsme měli na alma mater před časem taky: v tomto případě to byl interier ufo do absolventského filmu.

http://ocelotfilm.com/texty/problemy.php

http://www.problemyfilm.cz/_grafika/dotazy/7/42.jpg
http://www.problemyfilm.cz/_grafika/dotazy/7/62.jpg
http://www.problemyfilm.cz/_grafika/dotazy/7/71.jpg
http://www.problemyfilm.cz/_grafika/dotazy/7/81.jpg
http://www.problemyfilm.cz/_grafika/dotazy/8/1.jpg

OdpovědětTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace