Týden se současnou biologií na Přírodovědecké fakultě JU  
Ohlédnutí za loňským rokem, témata pro rok 2013.

V loňském roce proběhl na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity již šestý ročník akce pro středoškolské studenty s názvem Týden se současnou biologií. Celkem 25 studentů z celé České republiky a dokonce i Slovenska si přijelo vyzkoušet na vlastní kůži, co obnáší vědecká práce moderního biologa. Soutěž o účast na této akci vyhlašujeme tradičně zde na osel.cz a její podmínky pro další ročník najdete na konci článku. Pokud patříte mezi potenciální zájemce, neváhejte se přihlásit. Jak si můžete přečíst, program je pestrý a plný biologických zajímavostí.


Pod vedením pedagogů a výzkumníků Přírodovědecké fakulty měli studenti možnost okusit práci v terénu, laboratoři i u počítače. Každý den se účastníci ocitli ve světě biologického bádání a objevování. Stali se tak na jeden den například algology, molekulárními biology či ekology a snažili se proniknout do tajů fylogenetiky či práce archeobotanika. Praktické úlohy pak v rámci odpoledního a večerního programu doplnili naši odborníci o zajímavé přednášky, které studentům odkryly princip vývoje nových léčiv, principy fungování evoluce nebo tajemství telomer.


První den se studenti seznámili s doslova mravenčí prací v oboru archeobotaniky. Pro mnohé to bylo první setkání s novým oborem, který nám umožňuje například zjistit, co pěstovali a jedli naši předkové, nebo jak vypadala krajina kolem jejich sídel. Následující den vyrazili studenti do terénu. Autobus je zavezl k několika typům vodních zdrojů, kde proběhl sběr vzorků sinic a řas. Vliv charakteristik jednotlivých typů vod na ulovené spektrum sinic a řas pak studenti porovnávali odpoledne pod mikroskopem. Ve středu se pak studenti vydali po stopách zločinu. Samozřejmě v naší laboratoři a s použitím technik molekulární biologie. Zjistili, jak lze tyto techniky využít při identifikaci živočišných druhů, například k odhalení pašování chráněných organismů. Ve čtvrtek byl na programu opět výjezd do terénu. Tentokrát se studenti snažili přijít na to, jak dýchá půda a jak to můžeme změřit. Sběr půdních vzorků a jejich zpracování v laboratoři byl obohacen ještě o návštěvu kořenové čističky a přednášku o mokřadních ekosystémech.


V pátek došlo na lenochody. Tedy přesněji na jejich příbuzenské vztahy. V rámci úlohy zaměřené na jejich objasnění se studenti seznámili se základními fylogenetickými postupy a analýzami. Sami si vyzkoušeli tvorbu fylogenetických stromů příbuznosti jednotlivých druhů a populací.

 

       
       

 


Oficiální program týdne byl ukončen v pátek. Nicméně kdo měl zájem, mohl v doprovodu organizátorů navštívit plzeňskou zoologickou zahradu, která naši akci podpořila zvýhodněným vstupným. A nejen tím. Studenti se díky jejím pracovníkům podívali například do zázemí chovu drobných savců. Ze závěrečného hodnocení bylo zjevné, že účastníci odjížděli spokojení a plní nových dojmů.

 


 

Pro zájemce o účast na Týdnu se současnou biologií v roce 2013

Pokud máte zájem zúčastnit se Týdnu se současnou biologií 2013, pošlete své jméno, příjmení, věk, název a adresu vaší školy, a také ročník, který studujete Kláře Doubnerové na emailovou adresu klara.doubnerova@prf.jcu.cz, v případě dotazů před uzávěrkou soutěže nás můžete též kontaktovat na tel. 387775563 (Eva Kalmíková, ekalmikova@prf.jcu.cz). Protože kapacita je omezená, máme pro vás soutěž v podobě otázek, vybraných tak, aby vypovídaly především o vašich úvahách a vztahu k biologii, nikoliv o schopnosti mechanicky nalézt odpovědi v knize nebo na internetu. Odpovědi na jednotlivé otázky mohou být libovolně dlouhé. Někomu stačí jeden odstavec, jiný se rozepíše více. Odpověď na jednu otázku by neměla přesáhnout jednu stránku A4. Přihlásit se můžete hned teď, odpovědi na otázky posílejte nejpozději do pondělí 29. 4. 2013. Jména letošních vítězů zveřejníme na těchto stránkách v pondělí 20. 5. 2013. Současně pošleme vítězům zvací dopis s podrobnostmi k účasti na Týdnu se současnou biologií. Účastníci Týdne budou ubytováni zdarma na vysokoškolských kolejích v areálu Přírodovědecké fakulty JU a budou mít zajištěno stravování v univerzitní menze.

 

Zvětšit obrázek
Místo konání

Termín letošní akce je 2. - 6. 9. 2013.
 

Soutěžní otázky:
1) Která tři témata z biologie ti připadají nejvíce zajímavá a proč?
2) Proč se chceš zúčastnit Týdne se současnou biologií?
3) Co biologicky zajímavého bychom našli poblíž tvého bydliště?


..................................................................... Poznámka ze dne 17.5.2013:
Již známe letošní vítěze soutěže o účast na Týdnu se současnou biologií a jejich seznam uvádíme zde:


Blažková Petra
(Gymnázium Pelhřimov, Jirsíkova 244, Pelhřimov)
Bočan Václav
(Podkrušnohorské gymnázium Most, Československé armády 1530, Most)
Damaška Albert
(Gymnázium Botičská, Botičská 1, Praha 2)
Danielová Kristýna
(Gymnázium Česká, Česká 64, České Budějovice)
Daňková Klára
(Gymnázium, Nad Kavalírkou 1, Praha 5)
Dvořáková Barbora
(Gymnázium Tišnov, Na Hrádku 20, Tišnov)
Havrdová Eliška
(Gymnázium Jírovcova, Jírovcova 8, České Budějovice)
Herková Kamila
(Gymnázium Botičská, Botičská 1, Praha 2)
Humpolíková Veronika
(Gymnázium Tišnov, Na Hrádku 20, Tišnov)
Chudá Kateřina
(Gymnázium Česká Třebová, Tyršovo náměstí 970, Česká Třebová)
Jarošová Šárka
(Gymnázium Jihlava, Jana Masaryka 1, Jihlava)
Jungmannová Anna
(GPOA Znojmo, Pontassievská 3, Znojmo)
Konečná Eliška
(Gymnázium Tanvald, Školní 305, Tanvald)
Křivánková Klára
(Gymnázium, Chvalšinská 112, Český Krumlov)
Kubrická Markéta
(Mendelova střední škola Nový Jičín, obor Zdravotnické lyceum)
Kulíšek Lukáš
(Biskupské gymnasium Brno, Barvičova 85, Brno)
Monteiro Andrea
(Gymnázium dr. Emila Holuba, Na Mušce 1110, Holice)
Novotná Anna
(Gymnázium Jablonec, U Balvanu 16, Jablonec nad Nisou)
Pařízková Hana
(Gymnázium Velké Meziříčí, Sokolovská 27, Velké Meziříčí)
Poláková Tereza
(Gymnázium Jihlava, Jana Masaryka 1, Jihlava)
Večerková Kateřina
(Gymnázium Botičská, Botičská 1, Praha 2)
Vlček Marek
(Gymnázium Botičská, Botičská 1, Praha 2)
Wagnerová Veronika
(Gymnázium Benešov, Husova 470, Benešov)
Zimola Josef
(Mendelovo gymnázium v Opavě, Komenského 5, Opava)
Zobalová Tereza
(Jiráskovo gymnázium , Řezníčkova 451, Náchod)

Tým Přf JU
Blahopřejeme!

Autor:
Datum: 18.03.2013 06:32
Tisk článku

Související články:

Dvě akce pro středoškolské studenty pořádané Přf JU     Autor: Redakce (13.04.2015)
Týden se současnou biologií 2014     Autor: Redakce (03.04.2014)
Týden se současnou biologií na Přírodovědecké fakultě Jihočeské university     Autor: Redakce (17.04.2012)Diskuze:

Žádný příspěvek nebyl zadán

Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace