Higgsův boson je asi přesně podle příruček  
Spokojenost z dobře vykonané práce a také zármutek nad konzervativní podobou loni objevené částice, která stále více sedí na předpovědi Standardního modelu pro Higgsův boson. Tím teď žije částicová fyzika. Co asi přinese očekávané spuštění vylepšeného urychlovače LHC v roce 2015?

 

Zvětšit obrázek
Kam nás asi zaveze vylepšený LHC? Kredit: Lightmash, Flickr.


Velký hadronový urychlovač LHC v CERNu je momentálně mimo provoz a prochází dvacetiměsíčním vylepšováním, Zástupy specialistů teď mají čas prohrabat ohromné množství dat, které LHC do této doby posbíral a objevit v nich co nejvíc zajímavých věcí.


 

Zvětšit obrázek
Čekají na budoucí zaměstnance CERNu objevy ze světa za Standardním modelem částic? Kredit: Maximilien Brice, CERN

Když 4. července 2012 týmy experimentů ATLAS a CMS ohlásily nezávislé objevy nového bosonu, celý svět se nadchl, že je tak dlouho hledaný Higgsův boson konečně mezi námi. Postupně se ale ukázalo, že týmy LHC sice nějakou částici objevily, ale že není jasné zda to opravdu je Higgs podle příručky Standardního modelu částicové fyziky anebo třeba něco exotičtějšího. Od ohlášení objevu se analyzují další a další data a vědcům se postupně rýsuje přesnější obrázek, který vyvolává zajímavě rozporuplné emoce.


Je samozřejmě skvělé, že se o nově objevené částici o hmotnosti kolem 125 GeV dozvídáme víc a víc a že to odpovídá předpovědím. Zároveň ale mezi fyziky sílí lítost nad tím, že tato částice stále přesněji pasuje do škatulky, kterou Standardní model předepisuje pro Higsův boson. Jinými slovy, našli, co tak dlouho hledali a najednou nezbývá prostor pro fantazii. Zdá se totiž, že nám stále higgsovatější Higgsův boson neposkytne žádná očividná vodítka pro nové a potenciálně velmi převratné koncepty fyziky, jako je třeba supersymetrie.


 

Zvětšit obrázek
Asi přeci jenom starý dobrý Higgs. Kredit: ATLAS, Collaboration, CERN.

 

Zvětšit obrázek
Klíč pro lovce bosonů od NewScientistu, červenec 2012. Kredit: NewScientist.

Učebnicový Higgsův boson by měl mít nulový spin, což podle čerstvých prohlášení týmů LHC předpokládaný Higgsův boson vskutku má. Podle všeho má částice ulovená na LHC i kladnou paritu, opět podle příruček Standardního modelu. Pokud jde o rozpad tohoto kandidáta Higgsova bosonu na další částice, doposud byl pozorován rozpad na dvojici fotonů a také na W a Z bosony, v podstatě podle očekávání, i když rozpad na fotony byl podle předběžných výsledků o něco intenzivnější, než by měl být. V tomto směru ještě zbývá ověřit rozpad studované částice na spodní kvarky a na tau leptony, což prozatím v CERNu nepozorovali.


Takže, velmi pravděpodobně před sebou máme předpovězený Higgsův boson a novou fyziku budeme muset hledat někde jinde. P

 

 

Zvětšit obrázek
Dvacetiměsíční technická přestávka LHC v kostce. Kredit: Graphic Design, CERN.

okud se něco nepokazí, tak by se měl nejvíce ohromující přístroj planety zase rozběhnout v roce 2015. Ve vylepšeném urychlovači LHC by se částice měly srážet při souhrnné energii 13 až 14 TeV, což by mělo vědcům poskytnout mocný nástroj k dalšímu zkoumání Higgsova bosonu i jiných zapeklitých problémů moderní fyziky. Možná přeci jen vyjde najevo, že za Higgsovým bosonem je něco víc, než suchopárné konzervativní předpovědi Standardního modelu. Prý je stále otevřená možnost, že by objevená částice byla nejlehčím z několika bosonů, které předpovídají koncepty přesahující Standardní model.

 

 

Literatura

CERN Press Office 14.3. 2013, The Conversation 13.3. 2013, NewScientist 7.3. 2013, Wikipedia (Higgs boson).

Datum: 19.03.2013 13:56
Tisk článku

Související články:

Co nám říká nové nejpřesnější měření hmotnosti W bosonu?     Autor: Vladimír Wagner (07.04.2022)
Potvrzen další způsob rozpadu Higgsova bosonu     Autor: Dagmar Gregorová (10.07.2018)
Ultimátní přístroj: Vědci vytvořili urychlovač částic z celého vesmíru     Autor: Stanislav Mihulka (26.07.2017)
Jihoafričtí fyzici předpověděli existenci nového „Madala“ bosonu     Autor: Stanislav Mihulka (08.09.2016)
Spousty neviděných částic mohou vysvětlit neuvěřitelně slabou gravitaci     Autor: Stanislav Mihulka (04.08.2016)Diskuze:


Diskuze je otevřená pouze 7dní od zvěřejnění příspěvku nebo na povolení redakce
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace