Robotický had se v pádu zachycuje větví  
Zatímco Švýcaři se shlédli v mlokovi, Američané z Carnegie Mellon University se před dvěma dny veřejnosti pochlubili hadem. Naučili ho v pádu se obtočit okolo tyče, větve, sloupu veřejného osvětlení, a měl by z něj být pomocník záchranářů.

 

Zvětšit obrázek
Pokus o umělého hada z Laboratoře biorobotiky, Carnegie Mellon University

Vědci si od umělého hada slibují, že by mohl užitečný v těžko přístupných místech plných trosek po zemětřesení a živelných pohromách. Robotické hady by v budoucnu mělo stačit do inkriminovaných míst prostě hodit. Vzorem výzkumníkům jsou hadí živé protějšky, které zvládají plachtit i ze stromu na strom, aniž by popadali na zem. I robot by se měl sám postarat o uchycení k nějakému výčnělku, dál by už ale měl pokračoval v pátrání podle pokynů operátora. Jeho brzké nasazení ale zatím nehrozí, předváděný prototyp je dost neohrabaným nemotorou, navíc připoutaným pupeční šňůrou ke zdroji energie.


Schopnost obtáčet se okolo překážek dávají umělému hadovi akcelerometry, kterými jsou opatřeny jeho jednotlivé články. Při nárazu do překážky vysílají impuls do řídícího centra a dál už to je jen programátorská rutina, která zajistí „reflexivní“ stažení „svalů“ článků sousedních.
I když robotický had zvládá překážky ovinout pevně, škrcení prý není na programu. Projekt ale financuje armáda a tak kdo ví, co válečníky časem popadne.

 

Další videa zde: http://biorobotics.ri.cmu.edu/projects/modsnake/media.html

.

Datum: 24.03.2013 22:00
Tisk článku

Úžasný svět vědy U6 - Teslíková Kamila, Hadwigerová Eva
 
 
cena původní: 269 Kč
cena: 229 Kč
Úžasný svět vědy U6
Teslíková Kamila, Hadwigerová Eva
Související články:

Inteligentní robotické bojové vozidlo Type-X bude bránit konvoje a základny     Autor: Stanislav Mihulka (23.06.2020)
Exoskelet Guardian XO dělá z uživatelů nadlidské kyborgy     Autor: Stanislav Mihulka (09.01.2020)
Startup Promobot nabízí robotické klony reálných lidí     Autor: Stanislav Mihulka (04.11.2019)
Ripsaw M5 by se mohl stát prvním robotickým tankem US Army     Autor: Stanislav Mihulka (19.10.2019)
Pokud nebudeme k umělým inteligencím milí, mohly by nám to vrátit     Autor: Stanislav Mihulka (17.03.2019)Diskuze:

lepší videa než to uvedené v článku

Jiří Hroza,2013-03-27 13:31:54

Autor nezvolil ideální video pro prezentaci robotického hada. Doporučuji se podívat na následující videa, kde je již "hadův potenciál" vidět:
http://biorobotics.ri.cmu.edu/projects/modsnake/

Odpovědět

Na čo to tak chcu použiť?

Ivo K1,2013-03-26 11:03:31

Pokial ma malo video presvedčiť, tak nepresvedčilo. Prakticky vždy hod bol tak robeny aby sa chytil čo najlepšie. Na to stači hod dakej makšiej hadice a ta sa zakruti alebo čosi s hakom do stran.
Čo do technickej časti, tak tam je senzor približenia a dotyku a tam kde je najbližšie, tak tym smerom sa začne točiť a viac sťahovať točenim (ak nie cez servra, tak asi vysatim nejakych vankušov). Keď je kamera pri lampe(?) a nahrava lampu zo spodu, vidieť, že sa had prichytil až na dakom spoji (0:17), takže hladky material je problem ako aj stojaty.

Odpovědět


Ivo K1,2013-03-26 11:14:26

Ospravedlňujem sa, nečital som članok pred napisanim... Ajtak pokial robot nie je schopny riadne uchytiť tyč/prekažku, tak moc vyznam nema. Takisto v članku sa spomina moc "ale bude", "zatial", "neplanuje" a "dal by".

Odpovědět

toto je robot?

Miro Macko,2013-03-25 10:22:36

je na počudovanie, čo všetko dnes média dokážu nazvať robotom... od robota by som ocakaval aspon minimum autonomneho rozhodovania a prisposobovania sa... keby sa to na tom videu aspon dokazalo sklznut dole z toho stromu... ale to nam pre istotu neukazali ako to davali dole...

Odpovědět


Proč ne?

Vojtěch Kocián,2013-03-25 11:04:00

Když máme kuchyňské nebo průmyslové roboty, tak mi tohle jako nepřiměřené nepřijde. Robotem se dá nazvat i pouhá mechanická část stroje s primitivním programem, který řeší přímou a inverzní kinematickou úlohu (přepočítává kloubové souřadnice na souřadnice pracovního prostoru a naopak) nebo dokonce úplně bez programu. Nějaká autonomie a řešení úloh pomocí umělé inteligence je spíše bonus než základní požadavek

Ale taky jsem čekal trochu víc. Hadí pohyb rozhodně není jednoduchý. Zvlášť v nějakém složitějším terénu. Pokud budou chtít hada simulovat věrněji, tento strojek jim stačit nebude ani z mechanického hlediska.

Odpovědět
Pro přispívání do diskuze musíte být přihlášeniTento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace